سمینار ارشد نساجی و علوم الیاف: بررسی و پیشرفت های حاصله در زمینه تولید الیاف

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی و پیشرفت های حاصله در زمینه تولید الیاف استحکام بالا و مدول بالا

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی و پیشرفت های حاصله در زمینه تولید الیاف استحکام بالا – مدول بالا

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
الیاف استحکام بالا – مدول بالا یا به عبارتی الیاف با کارایی بالا نسل سوم از الیاف را تشکیل می دهند که با توجه به خواص خود برای کاربردهای ویژه همچون صنایع فضایی، دریایی، هوایی، نظامی و غیره با طیف گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. الیاف با کارایی بالا بیشتر به صورت کامپوزیت و به عبارت دیگر در بستری (ماتریس) از رزین های خاص به کار گرفته می شوند. برخلاف الیاف معمولی که به ارتجاعیت برگشت پذیر (الاستیک) در حدود 30 – 10 درصد احتیاج داشته و استحکام آنها کمتر اهمیت دارد ویژگی های زیر مشخصه های اصلی الیاف با کارایی بالا با توجه به نوع کاربرد آنها به شمار می آید. استحکام و سختی حداکثر، ارتجاعیت حداقل، مدول اولیه بالا، ثبات ابعادی بالا، مقاومت بالا در مقابل گرما و مواد شیمیایی، آرایش یافتگی بالا، وزن مخصوص کم و غیره.
در این تحقیق سعی شد، تا برخی از الیاف و منسوجات با کارایی بالا از قبیل الیاف آرامیدی، الیاف پلی اتیلن با کارایی بالا، الیاف کریستال مایع معرفی شوند، فرایند تولید، خواص فیزیکی و مکانیکی آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و کاربردهای مختصری از آنها ارائه شده است.
مقدمه
بی تردید می توان گفت که غذا، پوشاک و مسکن نیازهای اصلی انسان به شمار می روند بر این اساس از هزاران سال پیش بشر از الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم و ابریشم استفاده می نمود که این الیاف طبیعی را می توان نسل اول الیاف دانست. سپس به دلیل نیاز به مواد سبکتر، قوی تر و بادوام تر الیاف مصنوعی مانند نایلون، پلی استر، پلی پروپیلن و… تولید شدند و از آنها در پوشاک و کالاهای خانگی استفاده گردید. الیاف مصنوعی یاد شده نسل دوم الیاف را تشکیل می دهند که اولین بار در حدود 70 سال پیش عرضه شدند اما به دلیل نیاز به کاربردهای صنعتی مختلف و همچنین با پیشرفت علم نساجی و به عبارت دیگر مهندسی الیاف، دانشمندان به خواص عالی الیاف مثل استحکام و سختی زیاد دست یافتند و بدین ترتیب بعد از الیاف طبیعی و مصنوعی معمولی نسل سومی از الیاف به نام الیاف با کارایی بالا تولید گردید و کاربرد الیاف را از محدوده نساجی و به عبارت دیگر تولید پوشاک، منسوجات خانگی، کفپوس ها و کاربردهای مشابه فراتر برده و آن را وارد بخش های جدید مثل صنایع فضایی، نظامی، راه و ساختمان، الکترونیک، اتومبیل سازی، وسایل ورزشی، لوازم پزشکی پیشرفته و کاربردهای دیگر نموده است.
فصل اول:
آرامیدها
1-1- مقدمه
الیاف آرامیدها با وارد شدن متا آرامیدها در دهه 1960 تحت نام تجاری نومکس توسط شرکت دو پونت آمریکا به بازار عرضه شدند. الیاف آرامید توسط کمیسیون بازرگانی فدرال ایالات متحده آمریکا به صورت زیر تعریف شده است:
الیاف آروماتیک بر پایه پلی آمید، الیاف ساخت بشر می باشند که در آنها حداقل 85% زنجیرهای طویلی وجود دارد که در آن زنجیرهای طویل عامل آمیدی – CONH – مستقیماً دو حلقه آروماتیک را به هم متصل کرده است. در سال های گذشته تلاش های قابل توجهی جهت تولید الیاف آروماتیک برای به دست آوردن استحکام و مدول بالا و همچنین مقاوم در برابر حرارت صورت گرفته است شرکت دوپونت آمریکا اولین شرکتی می باشد که الیاف آرامید را در دسترس قرار داد.
در سال 1960 میلادی الیاف نومکس کم کم به بازار عرضه شد و افق جدیدی را برای عایق های حرارتی و الکترونیکی باز نمود و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. همچنین در سال 1971 شرکت دوپونت با مدول و استحکام بالا تحت نام تجاری کولار به بازار عرضه نمود که سرآغاز بحث روی کریستال های مایع محلول و ساختمان منظم کریستالی بود که توسط محققین شرکت دوپونت از جمله kwolek، Blades، Tanner و… کشف شد. در همین دسته در دهه 1970 الیاف دیگری به عنوان مثالی پلی آمید آروماتیک هیدرازین تحت عنوان X500 تولید شد که مورد استقبال قرار نگرفت و زیاد در بازار پخش نشد. از الیاف دیگر دسته آرامیدها می توان به الیاف توازن شرکت اکزونوبل هلند و همچنین لیف تکنورا از شرکت تی جین ژاپن که یک لیف کوپلی آمید آروماتیک است نام برد.
در این فصل بیشتر درباره ترکیبات پلیمر، پروسه تولید الیاف، خصوصیات ساختمانی و کاربردهای الیاف آرامید بحث می شود.
تعداد صفحه : 143
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=143898]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*