آموزشی

تقویت ناخن؛ چیجوری ناخن هایی محکم و قشنگ داشته باشیم؟ 

 

 

۱. روغن ویتامین E

معمولا دلیل ضعیف شدن ناخنا کمبود رطوبت یا خشکیه. واسه اینکه ناخن هاتون مرطوب بمونن، می تونین از روغن ویتامین E کمک بگیرین. روغن ویتامین E، ناخن رو تغذیه و تقویت می کنه. واسه این کار، روغن ویتامین E رو از کپسول اون خارج کنین، به ناخن هاتون بزنین و به آرامی و با حوصله ماساژ بدین تا جریان خون در اونا افزایش پیدا کنه. این کار رو به مدت دو تا سه هفته و هر روز بکنین تا نتیجه مطلوب رو ببینین. می تونین کپسول ویتامین E رو به شکل خوراکی هم استفاده کنین.

نکته: راه حل ِ پیشنهاد شده رو قبل از خواب بکنین تا نتیجه بهتری بگیرین.

۲. روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از بهترین راه ها واسه تقویت ناخنای شکننده س چون شامل چربی اشباعه، ناخنا رو مرطوب می کنه و درنتیجه از عفونت اونا پیشگیری می کنه. می تونین روغن نارگیل ولرم رو مستقیما به ناخن هاتون بمالید و ۵ دقیقه به آرامی ماساژ بدین. این کار باعث بهتر شدن جریان خون در ناخن می شه. این کار رو دو تا سه بار در روز بکنین.

می تونین چند قطره آبلیمو رو به یک چهارم فنجون روغن نارگیل ولرم اضافه کنین و ناخن هاتون رو قبل از خواب به مدت ۱۰ دقیقه در اون قرار بدین. در طول شب دستکش بپوشید. این راه حل رو به طور منظم در پیش بگیرین تا ناخن هاتون سالم تر و قوی تر شن.

۳. سرکه سیب

سرکه سیب هم یک درمان مؤثر دیگر واسه ناخنای ضعیفه. سرکه سیب دارای مواد مغذی زیادی مثل آهن، کلسیم، ویتامینا، پتاسیم، منیزیم و غیرهه که استیک اسید و اسید مالیک هم داره که واسه پیشگیری از عفونت ناخن سودمنده. به میزان برابر، آب و سرکه سیب نپخته و تصفیه نشده رو با هم ترکیب کنین و ناخنا رو به مدت چند دقیقه در اون قرار بدین و بعد کوتیکولای ناخن رو به آرامی عقب بزنین. (کوتیکول یا پوستک، همون پوست نازکیه که در اول رویش ناخن هست.)

۴. نمک دریا

نمک دریا واسه تقویت ناخن خیلی خوبه و ناخن هاتون رو براق و اونا رو تقویت می کنه. در یک کاسه ی کوچیک، آب گرم بریزین و ۲ قاشق غذاخوری نمک دریا به اون اضافه کنین، ۲ قطره روغن کندر، ۲ قطره روغن جوانه ی گندم، ۲ قطره آبلیمو و ۲ قطره روغن مر حجازی هم به اون اضافه کنین. ناخن هاتون رو به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این ترکیب قرار بدین و بعد با آب گرم آبکشی کنین. بعد از خشک کردن، از مرطوب کننده استفاده کنین. این روش رو دو تا سه بار در هفته به کار ببرین تا زمانی که درمان رو ببینین.

۵. آب لیمو ترش

آبلیمو به تقویت و نورانی کردن ناخن کمک می کنه. ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون رو با یک قاشق غذاخوری آبلیمو ترکیب و اونو گرم کنین، تا حدی که دست تون نسوزد. با استفاده از یک تکه پنبه، اونو به ناخنا بمالید و در طول شب دستکش بپوشید.

می تونین آبلیموی تازه رو با مقدار مساوی روغن آرگان ترکیب کنین و ناخنا رو به مدت ۲۰ دقیقه در اون قرار بدین. هر دو راه حل پیشنهادشده رو به مدت ۲ تا ۳ هفته و هر روز بکنین.

۶. روغن زیتون

روغنای گرم می تونن کیفیت و بافت ناخن رو بهتر کنن. مقدار مساوی روغن جوجوبا، روغن بادام و روغن زیتون رو با هم مخلوط و اونا رو گرم کنین تا حدی که دست تون نسوزد. با استفاده از تکهای پنبه، روغنا رو به ناخن هاتون بمالید. اجازه بدین ۱۰ دقیقه بمونن تا به بافت ناخنا نفوذ و اونا رو تغذیه کنن.

۷. زرده ی تخم مرغ

اگه ناخن هاتون به دلیل خشکی، شکننده شدن، زرده ی تخم مرغ می تونه بهترین درمان باشه. زرده ی تخم مرغ رو با شیر ترکیب کنین و چند دقیقه ناخنای خود رو با اون ماساژ بدین و بعد با آب بشویید. زرده ی تخم مرغ، رطوبت موردنیاز ناخن رو تأمین می کنه.

نوشته ای دیگر :   قاسم، آرچر، سبد، شاخص¬های، غربال، آقایان

۸. روغن سبزیجات

اگه ناخن هاتون زیاد در خطر آب هستن و زیاد دست هاتون رو خیس می کنین، هر نوع روغن سبزیجاتی که در دسترس دارین واسه تقویت ناخنای شما مناسبه. روغن رو با تکه ای پنبه به ناخن هاتون بزنین و ۵ دقیقه ماساژ بدین. این کار رو روزی ۳ تا ۴ بار بکنین.

۹. آب پرتقال

آب پرتقال شامل اسید فولیکه که واسه رشد ناخن ضرورت داره. آب پرتقال تازه تهیه کنین و ناخنا رو به مدت ۱۰ دقیقه در اون قرار بدین و بعد با آب گرم آبکشی کنین. بعد از خشک کردن، مرطوب کننده بزنین. این راه حل رو هر روز بکنین تا ناخن هاتون تقویت شن.

۱۰. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی پر از بیوتین (ویتامین B۷) است که ناخنا رو کلفت تر و محکم تر می کنه. در یک کاسه، دو قاشق غذاخوری روغن زیتون رو با نصف فنجون آب گوجه فرنگی مخلوط کنین و به مدت ۱۰ دقیقه ناخن هاتون رو در اون قرار بدین. این کار رو هر روز بکنین.

۱۱. کره ی شیا یا شی باتر

کره ی شیا یک مرطوب کننده ی فوق العاده. کره ی طبیعی شیا رو ۲۰ دقیقه به ناخن و کوتیکول بمالید تا تغذیه شن و قوی و محکم بمونن. کره ی شیا می تونه کوتیکول و آسیب دیدگیای ناخن رو بازسازی کنه.

نکته: این راه حل رو قبل از کارایی مثل مانیکور، لاک زدن و … بکنین.

۱۲. روغن کتان

روغن کتان شامل ریزمغذیایی مثل ویتامین B، پتاسیم و اسیدهای چرب امگا۳ه که واسه سلامت ناخن ضروریه. می تونین روغن کتان رو مستقیما روی ناخن بمالید و چند دقیقه ماساژ بدین. قبل از خواب این کار رو بکنین و دستکش بپوشید.

می تونین روغن کتان رو در رژیم غذایی تون هم استفاده کنین. مثلا به اسموتی یا غلات صبحانه تون ۲ قاشق غذاخوری روغن کتان اضافه کنین.

۱۳. روغن کرچک

روغن کرچک نه تنها واسه محکم کردن ناخن مفیده، بلکه با عفونتای قارچی هم جنگ می کنه. چند قطره روغن نعناع رو با مقداری روغن کرچک مخلوط و نمک اپسوم به اون اضافه کنین. انگشت هاتون رو به مدت ۱۰ دقیقه در این ترکیب غوطه ور کنین و بعد با آب بشویید.

۱۴. روغن درخت چای

روغن درخت چای می تونه شکنندگی ناخن به دلیل عفونت قارچی رو درمان کنه. چند قطره روغن درخت چای رو به نصف یک کپسول شامل روغن ویتامین E اضافه کنین، اونو به ناخنا بمالید و چند دقیقه ماساژ بدین. حدود نیم ساعت صبر کنین و بعد از آبکشی با آب ولرم و خشک کردن، مرطوب کننده بزنین. این کار رو یک ماه و هر روز دوبار بکنین.

۱۵. گیاه دم اسب

گیاه دم اسب، غنی از یک ماده معدنی لازم به نام سیلیکاست که واسه تقویت ناخن مفیده. گیاه دم اسب می تونه در برطرف کردن لکهای سفید روی ناخن مفید باشه. به یک فنجون آب گرم، دو قاشق غذاخوری گیاه خشک شده ی دم اسب اضافه کنین و روی فنجون رو بپوشونین، ۱۰ دقیقه صبر کنین تا خیس بخورد. بعد از خنک شدن، ناخنا رو ۲۰ دقیقه در اون قرار بدین. ناخنا رو خشک کنین، به اونا روغن زیتون بزنین و در طول شب، دستکش بپوشید. این کار رو ۳ تا ۴ بار در هفته بکنین.

۱۶. نعناع و بابونه

این ترکیب گیاهی می تونه ناخن هاتون رو تغذیه و اونا رو معطر و خوشبو کنه. یک قاشق چای خوری چای بابونه و یک قاشق چای خوری چای نعناع رو به یک فنجون آب جوش اضافه و ۲ ساعت صبر کنین تا خیس بخورد و بعد از صافی رد کنین. حالا یک قاشق چای خوری روغن زیتون و ۲ قاشق غذاخوری آرد گندم به این ترکیب اضافه کنین. تموم مواد رو خوب مخلوط کنین و خمیر حاصل رو روی ناخنا بمالید. پس از یک ساعت آبکشی کنین. این روش رو یک یا دوبار در هفته به کار ببرین.

نوشته ای دیگر :   رایانه، موسسه، اطلاعاتی، مدیران، ارتباطات، برونداد، درونداد، پردازنده،، کتابخانه، مدلها، بولدینق

۱۷. چای سبز

چای سبز آنتی اکسیدانایی داره که در سلامتی و تقویت ناخن مؤثره. در یک فنجون آب جوش، چند برگ چای سبز بریزین و کمی صبر کنین تا خیس بخورد. بعد از خنک شدن، ناخنا رو به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در اون قرار بدین. این کار رو دوبار در هفته تکرار کنین.

می تونین ۲ قاشق چای خوری چای سبز رو با چند قطره روغن جوانه ی گندم و کمی نمک مخلوط کنین و ناخنا رو ۵ دقیقه در اون قرار بدین و بعد با یک دستمال خشک، تمیزشون کنین. این روش رو دوبار در هفته به کار ببرین.

یک راه دیگر هم اینه که چند قطره عصاره ی چای سبز رو با روغن نارگیل یا ژل آلوئه ورا ترکیب کنین و یک یا دوبار در هفته ناخن هاتون رو با اون ماساژ بدین.

۱۸. چای گزنه

چای گزنه از شکنندگی ناخن به دلیل کمبود سیلیکا پیشگیری می کنه. ۲ تا ۳ قاشق چای خوری برگ خشک گزنه رو با یک فنجون آب جوش ترکیب کنین و روی اونو بپوشونین تا ۱۰ دقیقه دم بکشه. بعد از صاف کردن، کمی عسل به اون اضافه کنین و بخورین. تا یه مدت هر روز این کار رو بکنین.

۱۹. روغن هسته ی انگور

روغن هسته ی انگور می تونه ناخنای ضعیف تون رو مرطوب نگه داره و ترک خوردگیای اونو درمان کنه. روغن هسته ی انگور رو به ناخن و کوتیکول بمالید. روزی دوبار و به مدت چند هفته این کار رو تکرار کنین.

کارایی که باید بکنین

 • غذاهای پر از بیوتین مثل غلات سبوسدار، تخم مرغ، گوجه فرنگی، بادام، گل کلم، عدس، توت فرنگی، سویا، شیر و … استفاده کنین. یا اینکه می تونین بعد از مشورت با پرشک، از مکملای بیوتین استفاده کنین.
 • غذاهای پر از پروتئین بخورین، مثل ماهی، ماکیان، گوشت گوساله، دانه ها، مغزها، اسفناج و بقیه سبزیجاتی که برگای تیره دارن. می تونین شیک پروتئین بخورین.
 • ناخن هاتون رو مرتبا با وازلین ماساژ بدین تا مرطوب بمونن.
 • به طور منظم ورزش کنین تا جریان خون بهتری در بدن تون داشته باشین، درنتیجه ناخن هاتون سالم تر می مونن و سریع تر رشد می کنن.
 • ناخن هاتون رو کوتاه نگه دارین تا آب و مواد شیمیایی کمتری از محیط جذب کنن.
 • از لاکای باکیفیت و برندهای معتبر استفاده کنین.
 • هر روز چند دقیقه ناخنا رو در خطر نور خورشید قرار بدین تا ویتامین D لازم رو جذب کنن.
 • آب زیاد بخورین تا بدن تون دچار کم آبی نشه.
 • به جای اینکه کوتیکولا رو ببُرید، اونا رو عقب بزنین تا از عفونت پیشگیری کنین.
 • از کرم مخصوص کوتیکول استفاده کنین تا مرطوب بمونن.
 • ناخن هاتون رو مرتبا سوهان بزنین تا لب پَر نشن.
 • هنگام کار با آب و مواد شیمیایی، از دستکش استفاده کنین.

کارایی که نباید بکنین

 • از تماس زیاد دستا با آب و مواد شیمیایی خودداری کنین.
 • از لاکایی که دارای مواد شیمیایی مضری چون استون و فرمالدهید هستن، استفاده نکنین.
 • از ناخنای مصنوعی استفاده نکنین چون می تونن باعث عفونتای قارچی بشن.
 • از پاک کنندهایی که شامل الکل هستن، استفاده نکنین چون ناخن هاتون رو خشک می کنن.
 • ناخن هاتون رو نجوید یا کنارهای اونا رو نکَنید.
 • ناخنا رو نخراشید چون ضعیف تر می شن.
 • زیاد از لاک پاک کُن استفاده نکنین.

برگرفته از: homeremedyhacks.com

]]>

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *