تصاویر اینستاگرام میزان افسردگی افراد را نشان می دهد

می دونستین تصاویر اینستاگرام اندازه افسردگی افراد رو نشون میده.

اینستاگرام علاوه بر اینکه بستر مناسبی واسه تجارت الکترونیک واسه برنده ها و کار و کاسبی هاست، محلی واسه به اشتراک گذاشتن لحظات و خاطرات افراد هم هستش.

افراد معمولا در تصاویر اینستاگرام کارای روزمره خود مانند غذا خوردن ها و یا تفریحات خود رو نشون میدن، اما پشت پرده اون می توان به حقایقی درباره چگونگی وضعیت سلامت روانی اونا و اینکه اون ها دپرس هستن یا نه، فهمید.

حتما بخونین: آموزش کامل اینستاگرام Instagram

تحقیقات جدید انجام شده نشون می دهد، آدمایی که سابقه افسردگی دارن، تصاویر بیشتری در اینستاگرام به اشتراک می گذارن، از فیلترهای کمتری استفاده می کنن و پست هاشون بیشتر دارای رنگ های تیره تر و خاکستری تره.

این یافته ها که در نشریه EPJ Data Science منتشر شده، بیان می کنه اینستاگرام و دیگه شبکه های اجتماعی ابزارهایی هستن که می توان از اون ها واسه امتحان وضعیت مریضی های روحی و روانی افراد استفاده کرد.

تحقیقات گذشته هم رابطه به روزرسانی های توییتر و فیس بوک با اندازه افسردگی رو نشون می داد. در این تحقیق، عوضش کلمات، به سراغ رابطه های چشمی رفته ان.

حتما بخونین: بازاریابی و برندینگ در استوری اینستاگرام

محققان دانشگاه هاروارد و دانشگاه ورمونت، با بررسی ۴۳,۰۰۰ عکس از ۱۶۶ کاربر، فهمیدن که ۷۱ نفر از اون ها سابقه افسردگی داشته ان.

اون ها از تکنولوژی یادگیری ماشین واسه بررسی رنگ، اندازه روشنی و شفافیت، فیلترها و چگونگی به نمایش گذاشتن صورت در تصاویر استفاده کردن. یافته های اون ها به این صورت بود:

کاربران دپرس تصاویر بیشتری به اشتراک گذاشتن و بیشتر این عکس ها گرایش به آبی تر، تیره تر و خاکستری تر بودن داشتن.

اون ها هم اینکه از فیلترهای کمتری هم استفاده می کنن؛ اون ها در به کار گیری فیلتر تمایل به انتخاب Inkwell دارن که تصویر رو مشکی و سفید می کنه.
کاربرانی که سلامت روانی بهتری دارن، به فیلتر Valencia علاقه نشون میدن که رنگ عکس رو روشن تر می کنه.

علاوه بر این ها، کاربران دپرس بیشتر تصاویری با صورت منتشر می کنن و به نسبت در کاربران سالم تر، تصاویر شامل صورت های کمتریه.

طبق گفته های این تحقیق، این موضوع ممکنه به خاطر این باشه که افراد دارای افسردگی در محیط های اجتماعی کمتری در تعامل ان.

البته باید گفت که یافته های بدست اومده، واسه همه کاربران اینستاگرام صدق نمی کنه. محققان هزاران عکس رو مورد بررسی قرار دادن، اما یافته های مربوط به تعداد افراد کمی بود.

شرکت کنندگان هم واسه شرکت در این آزمایش، معیارهای مشخصی داشتن؛ اون ها باید در اینستگارام فعال باشن، به اشتراک گذاری تموم سابقه پست گذاری در اینستاگرام شون تمایل داشته باشن و اینکه تشخیص واقعی افسردگی در اون ها وجود داشته باشه. کاربران هم براساس جواب های خود بر مبنای افسردگی مرتب شده بودن.

روش مورد استفاده در این مطالعه، ممکنه به عنوان یه طرح واسه آزمایش سلامت روانی افراد در جامعه ای که استفاده های دیجیتالی در اون روز به روز در حال زیاد شدنه، استفاده بشه.

حتما بخونین: لیست پرطرفدارترین اکانتای اینستاگرام

 

منبع: theverge