آموزشی

سعی واسه موفقیت با ۸ راهی که شما رو به هدف می رساند 

 

تا به حال پیش اومده که به عقب نگاه کنین، مثلا یک سال پیش و از تغییراتی که در این مدت در زندگی تون به وجود اومده تعجب کنین؟

یک سال زمان زیادیه. در این مدت ممکنه کار پیدا کرده باشین، فارغ التحصیل شده باشین، یا زندگی تون به خاطر این به اونو شده باشه. اما سؤال اینه که امسال از پارسال خوشحال تر هستین؟ احساس موفقیت می کنین یا آرزو می کنین کاش زمان به عقب برگردد تا تصمیمات متفاوتی بگیرین؟

همه ما در زندگی شکست رو تجربه کردیم. اگه تازگیا ناامیدی به سراغ شما اومده و از خودتون می پرسین چه جوری میشه شکست رو به پیروزی تبدیل کرد بدونین که هیچوقت نباید فکر کنین همه چیز تموم شده. در این مقاله به شما نشون میدیم که راه های سعی واسه موفقیت چیجوریه.

اجازه ندین ناامیدی امروز بر رؤیاهای آینده تون سایه بندازه.

– ناشناس

 

 

۱. موفقیت رو واسه خودتون تعریف کنین

شکست یک موضوع نسبیه. اگه تعریف شما از موفقیت خیلی کلی و سخت گیرانه باشه معمولا خیلی زود ناامید میشید. اگه یک چیز قطعی در این دنیا وجود داشته باشه اینه که «هیچی در این دنیا قطعی نیس.» پس چرا ارزش و عزت نفس خود رو پای اتفاقی بذاریم که شاید بیفته و شاید هم نیفتد؟

۲. به دنبال دستاوردهای مثبت شکست باشین

اگه در مصاحبه شغلیِ کاری که دوست دارین پذیرفته نشید دو راه مقابل شما قرار داره؛ می تونین فکر کنین که در مصاحبه شکست خوردین یا اینکه موفق شدین چیزی یاد بگیرین که در مصاحبه ی بعدی (که ممکنه فرصت بهتری باشه) به شما کمک می کنن. همونجوریکه «دالایی لاما» می گه: « بعضی وقتا به دست نیاوردن اون چیزی که می خواید، بهترین اتفاق ممکنه.»

نمونه های زیادی از کارآفرینان و شرکتای بزرگ هست که بعد از شکستای بزرگ به موفقیت رسیدن. اما منظور من از موفقیت، نه فقط موفقیت پولی بلکه موفقیت شخصیه؛ آزادی از ناامیدی و ادامه راهی که شما رو خوشحال می کنه. من فکر می کنم بزرگ ترین موفقیت زندگی اینه که قوی بودن رو انتخاب کنیم و اجازه ندیم ناامیدی ما رو ضعیف کنه.

۳. طبق چیزی که یاد گرفتین عمل کنین

هرچیزی که یاد بگیرین و بعد بتونین اونو به کار ببندید به دردتون می خوره. قسمت سخت اون واسه بیشتر ما به کار بستن دانشه. از طرفی میدونیم که واسه ایجاد تغییرات مثبت به انسجام و پایداری نیاز داریم، از طرف دیگر میدونیم که انجام دوباره و دوباره ی یک کار و انتظار نتایج متفاوت داشتن، عاقلانه نیس.

متأسفانه هیچ فرمول و قانون ی مشخصی واسه ساختن زندگی ای که تصور می کنیم وجود نداره. هیچکی نمیتونه به ما بگه کدوم کارا رو باید به روش قبلی بکنیم و واسه کدوم کارا روش متفاوتی پیدا کنیم. ما خودمون باید بفهمیم که کدوم روش درسته و کدوم باید اصلاح بشه و بعد با علم به اینکه هیچ تضمینی واسه موفقیت وجود نداره به راه مون ادامه بدیم.

۴. روی راه تمرکز کنین، نه روی مقصد

دست نیافتن به هدف ویژه ای که واسه خود مشخص کردین فقط به این معنی نیس که شما هیچوقت نمی تونین به چیزی که می خواید برسین. اگه نتونستید به یک نتیجه خاص برسین فکر نکنین همه چیز تموم شده. اگه کاری رو که واقعا دوست دارین ادامه بدین، در آخر امکاناتی پیدا می کنین که نیاز شما رو برآورده می کنه.

امتیاز دیگر روش سعی با تمرکز بر راه اینه که تفکر و تمرکز بر مراحل کار واسه شما آسون تر می شه. این کار معنیش این نیس که شما دیگر هدفی تعیین نمی کنین و پیشرفت خود رو در جهت رسیدن به اون آزمایش نمی کنین بلکه به این معناست که اجازه میدید هر قدمی که برمی دارین، احساس لذت و موفقیت رو در شما تقویت کنه.

۵. قبول کنین که مسئله همیشه شخصی نیس

همونجوریکه معتقدیم سعی و سخت کوشی همیشه نتیجه خوبی به دنبال داره، باید قبول کنیم بعضی وقتا چیزایی پیش میاد که کنترل شون از دست ما خارجه. به همین دلیله که بعضی وقتا هرچقدر سعی می کنیم، به نتیجه نمی رسیم.

اگه هفت بار در مصاحبه ی شغلی شرکت کردین و هر بار رقبای شما افراد باتجربه و برتر اون حرفه بودن، شاید دلیل اصلی شکست شما اینه که رقبای قَدَری دارین. همیشه راهی واسه پیشرفت هست اما باید قبول کنیم که نتیجه همیشه با سعی ما متناسب نیس. با این حال اگه تصمیم بگیریم و بااراده پیش بریم، شانس خود رو واسه رسیدن به نتیجه موردِنظر افزایش دادیم.

۶. به استقبال خوش شانسی برید

«ریچار وایزمن» روان شناس در کتابش به نام «عامل شانس» این طور نتیجه گیری کرده: افرادی که پذیرای ایدها و پیشامدهای جدید هستن خود رو خوش شانس تر میدونن. طبق فرضیه اون تمایل این افراد به آشنایی و ایجاد رابطه با مردم و فرصتای جدید در کنار توانایی اونا واسه برخورد با مشکلات بی اینکه در چنگال ناامیدی گرفتار شن، باعث شده اونا خوشبخت و خوش شانس باشن.

اگه با دید مثبت و چشمان باز پیش بریم، آخرش فرصتای زندگی رو پیش ِ روی خود می بینیم. فرق افراد خوش شانس و بدشانس فقط در اینه که خوش شانسا سرشون رو بالا نگه می دارن و رنگین کمون رو می بینن و بدشانسا سرشون رو پایین میندازن و غیر از چاله های گِل آلود چیزی نمی بینند.

۷. زرنگ باشین

یکی از دلایل اصلی شکست می تونه این باشه که خود رو واسه اون آماده کردین. اهداف زیرکانه در رسیدن به موفقیت نقش دارن. این اهداف مشخص، قابل اندازه گیری، واقع گرایانه و دست یافتنی هستن و محدود کردن زمانی دارن.

اگه یک شغل تموم وقت دارین و بچتون تازه سه ماه شده، شاید زمان مناسبی واسه شروع یک کار جدید نیس. وقتی برنامه ای متعادل و منظم داشته باشین موفقیت شما خیلی محتمل تر از وقتیه که درگیر وظایف کار و خونواده هستین.

۸. در مشکلات به دنبال فرصت باشین

اخیرا این داستان رو جایی خوندم: پسر جوانی در جست و جوی شغل بود ولی به هرجا مراجعه می کرد به اون می گفتن که کسی رو استخدام نمی کنن. آخرسر اون تصمیم گرفت یک هدف جدید تعیین کنه؛ پس از اون به هر شرکتی که مراجعه می کرد اگه به اون می گفتن «کسی رو استخدام نمی کنیم» باید یک تابلوی «استخدام نمی کنیم» از اون می خریدن.

در اینجور زمانی وقتی از بیرون به قضیه نگاه کنیم ممکنه خواسته مون برآورده نشده باشه، اما واسه به دست آوردن چیزی که نیازمونه (نه خواسته مون) آمادگی بیشتری کسب می کنیم. چیزی که مهمه احساس رضایت از کاریه که انجام میدیم. اگه با این دید به قضیه نگاه کنیم رسیدن به موفقیت سخت نیس و همه ما قابلیتش رو داریم.

برگرفته از: tinybuddha.com