تقویت مو؛ بهترین خوراکی هایی که به استواری موها کمک می کنن 

 

میانگین سرعت رشد مو واسه آدم در یک ماه، ۱.۲۵ سانتی متر و در یک سال، ۱۵ سانتی متره. البته این سرعت به عواملی مثل سن، سلامتی، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی داره. سن و ژنتیک از مواردی هستن که نمی تونیم اونا رو تغییر دهیم؛ اما خوشبختانه می تونیم رژیم غذایی خود رو کنترل کنیم. کمبود بعضی از مواد مغذی در برنامه غذایی به ریزش مو منجر می شه؛ پس، یک رژیم غذایی مناسب می تونه به افزایش سرعت رشد مو و تقویت مو کمک کنه. درادامه، به معرفی ۱۴ ماده غذایی می پردازیم که به تقویت مو کمک می کنن. با ما همراه باشین.

 

۱. تخم مرغ

تخم مرغ پر از پروتئین و بیوتینه؛ این دو ماده مغذی در بهبود سرعت رشد موها مؤثر هستن. بخش زیادی از فولیکولای مو از پروتئین تشکیل شدن. پس مصرف پروتئین کافی نقش زیادی در تقویت مو داره. کمبود این ماده می تونه عوارضی مثل ریزش مو رو به همراه داشته باشه.

بیوتین (ویتامین B7) در مراحل تولید پروتئین مو به نام کراتین نقش اساسی داره؛ به همین دلیله که بیشتر، نام مکملای این ویتامین رو در اجناس مربوط به رشد مو می شنوین. تحقیقات نشون دادن افرادی که به کمبود بیوتین گرفتار هستن، می تونن با مصرف این ویتامین به رشد موهای خود کمک کنن. البته کمبود بیوتین در رژیمای غذایی متعادل کمتر دیده می شه.

تخم مرغ منبع مناسب زینک و سلنیومه و خیلی از مواد مغذی مورد نیاز واسه موهای سالم در این ماده غذایی هست. با این اوصاف، تخم مرغ یکی از بهترین غذاها واسه حفظ سلامتی و تقویت مو به حساب میره.

۲. توتا

ترکیبات مفید و ویتامینای لازم واسه رشد موها به مقدار زیادی در توتا وجود دارن که مثل ی اونا میشه به ویتامین C اشاره کرد. این ویتامین دارای خواص آنتی اکسیدان فراوانه.

آنتی اکسیدانا از فولیکولای مو در برابر مولکولای مضری به نام رادیکالای آزاد محافظت می کنن. این مولکولا به شکل طبیعی در بدن و در محیط دور وجود دارن.

جالبه بدونین که تنها ۱۴۴ گرم توت فرنگی می تونه، ۱۴۱ درصد از نیاز روزانه ویتامین C بدن رو تأمین کنه. بدن ما واسه تولید کلاژن از ویتامین C استفاده می کنه. پروتئین کلاژن به تقویت موها و جلوگیری از شکنندگی اونا کمک می کنه.

ویتامین C در جذب آهن موجود در غذاها مؤثره. کمبود آهن می تونه به کم خونی و درنتیجه، ریزش مو منجر شه.

۳. اسفناج

اسفناج پر از مواد مغذی لازم مثل فولات، آهن، ویتامین A و ویتامین Cه که همه به تقویت مو کمک می کنن.

ویتامین A در تولید سبوم به غدد پوست کمک می کنه. این ماده چرب در رطوبت رسانی به پوست سر نقش داره که درنهایت به داشتن موهایی سالم منجر می شه.

یک فنجون اسفناج برابر تقریبی ۳۰ گرم می تونه ۵۴ درصد از نیاز ویتامین A بدن رو تأمین کنه. اسفناج یک منبع گیاهی مناسب واسه تأمین آهن بدن به حساب میاد. آهن به گلبولای قرمز خون کمک می کنه تا اکسیژن رو به سرتاسر بدن منتقل کنن؛ اینجوری، سوخت لازم واسه متابولیسم بدن، رشد و بازسازی موها فراهم می شه.

فراموش نکنین که ریزش مو یکی از نشونه های کمبود آهن در بدن حساب می شه.

۴. ماهیای چرب

ماهیای چرب مثل سالمون، شاه ماهی شامل مواد مغذی هستن که در بهبود سرعت تقویت مو نقش دارن. این ماهیا منبع مناسب اسیدهای چرب امگا۳ هستن که مستقیما با ریزش مو در ارتباطه.

نتیجه مطالعه ای که با حضور ۱۲۰ زن انجام شده نشون می ده که مصرف خوراکیای شامل اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ به کاهش روند ریزش و بهبود تراکم موها منجر می شه.

بررسیای دیگر نشون دادن که مصرف مکمل روغن ماهی، روند ریزش مو رو به طور زیادی کم می کنه و سرعت رشد مو رو در زنانی که موهای نازکی داشتن، افزایش داده. البته تعداد بررسیای انجام شده در مورد ی اسیدهای چرب امگا۳ و رابطه اون با رشد موها خیلی کمه. پس واسه اثبات این خاصیت باید تحقیقات بیشتری انجام شه.

ماهیای چرب هچنین منبع مناسب پروتئین، سلنیوم، ویتامین D۳ و ویتامینای B هستن؛ این مواد مغذی به تقویت و رشد موها کمک می کنن.

۵. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یک منبع عالی واسه تأمین بتاکاروتن مورد نیاز بدن به حساب میاد. بدن می تونه این ترکیب رو به ویتامین A تبدیل کنه که مستقیما با تقویت مو در ارتباطه.

تنها ۱۱۴ گرم از سیب زمینی شیرین می تونه بیشتر از ۴ برابر نیاز ویتامین A مورد نیاز بدن رو تأمین کنه. تحقیقات نشون می ده ویتامین A به تولید سبوم کمک می کنه. ویتامین A به رشد موهای کلفت تر کمک می کنه و درعین حال، مانع ازبین رفتن بقیه فولیکولای مو می شه.

۶. آووکادو

آووکادو پر از مواد مغذی و چربیای سالمه. این میوه خوشمزه منبع مناسب ویتامین E حساب می شه که در رشد موها نقش مؤثری داره. یک آووکادوی معمولی (تقریبا ۲۰۰ گرم) می تونه ۲۱ درصد از نیاز روزانه ویتامین E بدن رو تأمین کنه.

ویتامین E هم مثل ویتامین C دارای خواص آنتی اکسیدانه. این ویتامین از راه خنثی سازی رادیکالای آزاد، با استرس اکسیداتیو مقابله می کنه.

پس از بررسیای مختلف مشخص شد که مصرف مکملای ویتامین E به مدت هشت ماه، می تونه رشد موها رو تا ۳۴.۵ درصد زیاد کنه. ویتامین E از بعضی نواحی پوست مثل پوست سر محافظت می کنه و مانع از استرس اکسیداتیو می شه. پوست آسیب دیده سر می تونه به ضعیف شدن موها و کاهش فولیکولای مو منجر شه.

آووکادو منبع مناسبی واسه اسیدهای چرب ضروریه. این چربیا در بدن تولید نمی شن، اما واسه ایجاد ساختارهای سلولی لازمن. کمبود اسیدهای چرب لازم می تونه به ریزش مو برسه.

۷. مغزها

مغزها علاوه بر طعم عالی، شامل مواد مغذی زیادی هستن که در بهبود رشد موها نقش مؤثری دارن.

مثلا، تنها ۲۸ گرم بادام درختی می تونه ۳۷ درصد از نیاز روزانه ویتامین E بدن رو تأمین کنه. خوشبختانه مغزها می تونن شکلای مختلف مختلفی از ویتامین B، زینک و اسیدهای چرب لازم بدن رو هم تأمین کنن. کمبود هرکدام از این مواد مغذی مستقیما با ریزش مو در ارتباطه.

مصرف مغزها می تونه به کاهش نا آرومی و کاهش خطر دچار شدن به مریضیای قلبی کمک کنه.

۸. دانه ها

دانه ها شامل مواد مغذی زیادی هستن و درعین حال، کالری کمی دارن. خیلی از این مواد مغذی به رشد موها کمک می کنن که از بین اونا میشه به ویتامین E، زینک و سلنیوم اشاره کرد.

۲۸ گرم تخمه ی آفتابگردان می تونه ۵۰ درصد از نیاز روزانه ویتامین E و بخش زیادی از ویتامین B مورد نیاز بدن رو تأمین کنه.

بعضی از دانه ها مثل تخم کتان و دانه های چیا می تونن اسیدهای چرب امگا۳ بدن رو فراهم کنن. مصرف ۲۸ گرم تخم کتان می تونه ۶۳۸۸ میلی گرم اسید چرب امگا۳ رو تأمین کنه؛ این درحالی ست که نصف فیله ی سالمون (تقریبا ۱۷۸ گرم) تنها نصف این مقدار رو تولید می کنه.

البته این نوع از امگا۳ که به وسیله تخم کتان تولید می شه، به اندازه یه جور که به وسیله ماهیای چرب تولید می شه، مؤثر نیس. بااین حال، اضافه کردن اون به رژیم غذایی خالی از لطف نمیشه. واسه اینکه شکلای مختلف متنوعی از مواد مغذی مورد نیاز بدن رو تأمین کنین، بهتره که ترکیبی از دانه ها رو در برنامه غذایی خود بذارین.

۹. فلفلای شیرین

فلفلای شیرین منبع فوق العاده ای واسه تأمین ویتامین C هستن. مثلا، ویتامین C موجود در فلفل زرد، ۵.۵ برابر بیشتر از پرتقاله.

این ویتامین به تولید کلاژن کمک می کنه که در آخر به تقویت ریشه ی موها منجر می شه. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قویه که از موها در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنه.

استرس اکسیداتیو زمانی اتفاق میفته که رادیکالای آزاد بتونن سیستم دفاعی آنتی اکسیدان بدن رو سرکوب کنن. این مراحل می تونه به ریزش مو و سفیدی اون منجر شه.

فلفلای شیرین منبع عالی ویتامین A هستن که به افزایش سرعت رشد مو کمک می کنه و درعین حال، در تولید سبوم نقش داره. وجود این ماده چرب روی پوست سر واسه حفظ سلامت موها مؤثره.

۱۰. میگو

میگو یکی از محبوب ترین غذاهای دریاییه که مواد مغذی زیادی در اون هست. این غذای دریایی منبع مناسب پروتئین، ویتامینای B، زینک، آهن و ویتامین D به حساب میره. مصرف ۱۰۰ گرم میگو می تونه ۳۸ درصد از نیاز روزانه ویتامین D بدن رو تأمین کنه.

نتیجه بررسیای مختلف نشون می ده که کمبود ویتامین D3 می تونه به ریزش مو منجر شه.

چربی موجود در میگو خیلی کمه، بااین حال می تونه حجم کمی از اسیدهای چرب امگا۳ رو هم فراهم کنه. اگه رژیم غذایی شما غنی از امگا۳ باشه، پس حتما موهای سالم و زیبایی دارین.

۱۱. لوبیاها

لوبیاها یک منبع گیاهی فوق العاده واسه تأمین پروتئین هستن که واسه رشد موها ضرورت دارن. لوبیاها هم مثل صدف، منبع خوب زینک حساب می شن که به رشد و بازسازی موها کمک می کنه. مصرف ۱۰۰ گرم لوبیای سیاه می تونه ۷ درصد از نیاز روزانه زینک بدن رو تأمین کنه.

لوبیاها شامل موادمغذی متنوعی مثل آهن، بیوتین و فولات هستن که همه در رشد موها نقش به سزایی دارن. علاوه بر تموم این موارد، تنوع و قیمت مناسب لوبیاها باعث می شه که خیلی آسون بتونین اونا رو به برنامه غذایی خود اضافه کنین.

۱۲. سویا

تحقیقات نشون دادن که ترکیبات موجود در سویا می تونه اثر مثبتی بر رشد موها داشته باشه. ترکیبی مثل اسپرمیدین به زیادی در سویا هست.

بررسی انجام شده با حضور ۱۰۰ فرد سالم نشون داد مواد مغذی طبق اسپرمیدین باعث می شن که چرخه فعال رشد مو به نام چرخه آناژن ادامه پیدا کنه. هرچقدر که یک فولیکول مو بتونه در چرخه آناژن بمونه، به همون اندازه می تونه به رشد خود ادامه بده.

تحقیقات آزمایشگاهی هم نشون دادن که اسپرمیدین می تونه رشد موی انسانی رو بهبود بخشد. البته مبحث مربوط به اسپرمیدین و اثر اون بر رشد موها خیلی جدیده. پس واسه اثبات این خاصیت باید تحقیقات بیشتری انجام شه.

۱۳. گوشت

گوشت در رژیم غذایی خیلی از آدما هست که خوشبختانه می تونه نقش مؤثری در رشد موها داشته باشه.

پروتئین موجود در گوشت به رشد، بازسازی و تقویت فولیکولای مو کمک می کنه. مصرف ۱۰۰ گرم گوشت راسته ، می تونه ۲۹ گرم از پروتئین مورد نیاز رو تأمین کنه.

آهن موجود در گوشت قرمز به آسونی در بدن جذب می شه. این ماده معدنی باعث می شه که گلبولای قرمز خون بتونن اکسیژن رو به سراسر بدن، مثل فولیکولای مو برسانند. کمبود پروتئین و آهن مستقیما با ریزش مو در ارتباطه.

حرف آخر

چیزایی که می خورید مستقیما با سلامت موهای شما در رابطه هستن. کمبود مواد مغذی مثل ویتامین A، C، D و E، زینک، ویتامینای B، آهن، بیوتین، پروتئین و اسیدهای چرب لازم می تونن سرعت رشد موها رو کاهش دن یا حتی به ریزش مو منجر شن.

اگه فکر می کنین این مواد به اندازه کافی در برنامه غذایی شما وجود ندارن، پیشنهاد می کنیم کمبود اونا رو با خوراکیایی که در بالا معرفی کردیم، جبران کنین.]]>