آموزشی

کارگاه، حفاظت، مهندس، خطرات، کارگران، نقاله

است پوست دست به آن بچسبد).

4- هالوژن ها: اثر خاموش کنندگی بسیار قوی دارند و انواع آنها عبارتند از C.B-C.T.C-B.T.M-B.C.F متیل برومید- متیل یدوید و غیره که علامت شناسایی آن، نام هالوژن روی بدنه نوشته شده است. کپسول 3پوندی این خاموش کننده معادل 25پوندی پودر عمل می کند.

کلیه کپسولهای گاز اگر از 10% بیشتر مصرف شوند باید عوض شوند که بمنظور کم کردن عامل فشار داخل خاموش کننده است.
بعد از مصرف هر نوع خاموش کننده بلافاصله جریان را به آتش نشانی اطلاع دهید تا مجدداً خاموش کننده را شارز نمایند.
وسایل اعلام خطر: کلیه کارگاهها که فعالیت آنها امکان مخاطرات شدید یا نسبتاً مهم آتش سوزی را دارد باید مجهز به وسایل اعلام وقوع حریق (آژیر) باشند این وسایل باید متعدد بوده و اعلام خطر در هر قسمت از ساختمان کارگاه که به صدا در می آید برای کلیه اشخاصی که در ساختمان هستند بطور وضوح قابل استماع باشد.

انواع دتکتورها (آشکارسازها): در محل هایی که امکان آتش سوزی وجود دارد انواع دتکتورها را با توجه به موارد استعمال آن به ترتیب زیر نصب گردد:
1- دتکتور حرارتی که در حرارت ثابت مانند 74 درجه سانتی گراد و یا اینکه تغییرات ناگهانی حرارت باعث بصدا درآمدن دتکتور می شود.
2- دتکتور دودی که در محل هایی که امکان سوختگی مواد در آنجا دود تولید کند نصب می گردد که در صورت ایجاد دود شروع به صدا می کند اصولاً دتکتورهای حرارتی و دودی را تواماً نصب می نماید.
3- دتکتورهای گازی در محل هایی که امکان نشست گاز قابل اشتعال و انفجار وجود دارد استفاده می شود.

پیشنهادات:
به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی و همچنین داشتن محیطی سالم و ایمن که در سایه این محیط می توان به تولیدی مناسب و فضای کاری بدون حادثه و البته بدون ضرر و زیان جانی و مالی است یافت به نظر می رسد که اگر اصول کلی ایمنی و بهداشت و موارد زیر را مدیریت و پرسنل تحت الامر کارگاه مذکور را رعایت نمایند می توانند به این مهم دست یابند.
1- آموزش مناسب پرسنل جدیدالاستخدام و توجیه نمودن پرسنل در مورد خطرات موجود
2- مجهز نمودن ماشین آلات به تجهیزات ایمنی و حذف عوامل ایجاد حادثه در ماشین آلات از جمله نصب کاور بر روی سیستم های دوار مکانیکی و همچنین نقاله های انتقال مواد که می توانند هم از لحاظ آلودگی محیطی چه از نظر گرد و غبار و چه سر و صدا و هم از لحاظ ایجاد جراحت جلوگیری نمایند.
3- با استفاده از روش های موجود می توان سرو صدای موجود در تجهیزات و لرزش آنها را اندازه گیری و سعی در کاهش آنها نمود. همانطور که می دانیم سرو صدا یکی از عوامل بروز خستگی و در نتیجه بروز حادثه علاوه بر زیان های دیگر بر روی سیستم اعصاب و شنوایی می باشد.
4- می توان با تغییراتی در ساختمان ماشین آلات و ادوات موجود از بروز برخی حوادث جلوگیری نمود مانند رعایت نمودن فاصله بین دو نقاله (نقاله های انتقال پیت و فیبر) و لولایی گردن برخی از کاورها و در بهای ثابت روی تجهیزات و همچنین نصب پاگرد بر روی برخی ماشین آلات همانند نقاله زنجیری 11و 41
5- اگر نمی توان از لرزش بیش از حد ماشین آلات جلوگیری نمود می بایست به جای شیشه در و پنجره موجود در سازه از موارد دیگر همانند تلغ های جدید استفاده نمود تا در صورت لرزش دچار شکستگی و ریزش نشوند.

6- اصلاح سیستم غبارگیر
7- برطرف نمودن نواقص موجود در جعبه های آتش نشانی و همچنین تست آنها هر چند وقت یکبار جهت اطمینان از سالم بودن قسمتهای مختلف آنها
8- وصل نمودن هر چه سریعتر سیستم آبرسانی جهت آبدارنمودن خط آتش نشانی
9- با یک محاسبه ساده می توان محل نصب کپسولهای CO2 و پودر و تعداد آنها را برآورد نمود و در محل مناسب خود نصب نمود
10- نترل کپسولها از لحاظ شارژ و یا دشارژ بودن و تعویض بموقع آنها
11- آموزش پرسنل جهت استفاده از کپسولهای مناسب در موقع بروز حادثه آتش سوزی
12- جمع آوری ضایعات موجود در سازه و همچنین موانع موجود و پاگیر
13- از همه مهم تر برطرف نمودن مشکلات بهداشتی که یکی از بزرگترین مشکلات موجود در واحد پیت زدایی می باشد که کلیه پرسنل از عدم وجود محیط بهداشتی و سالم و همچنین امکانات رفاهی شکایت دارند
14- با تغییراتی می توان شیب نامناسب برخی از راه پله ها را برطرف نمود
15- تعویض مهتابی های موجود در سقف سازه که چون از جنس پلاستیکی می باشند در اثر لرزش شکسته شده و بصورت آویزان باقی می مانند
16- ایجاد پاگرد در اطراف نقاله ها و برخی ماشین آلات از جمله نقاله انحرافی مربوط به پنبه
17- حفاظ گذاری مدخلها و محلهای روباز
18- آب بندی و جلوگیری از نشست باگاس به بیرون در هنگام کار ماشین آلات
19- پرسنل جهت استراحت وصرف نهار مکان مناسبی ندارند و همگی از کمبود جا و محل مناسب جهت نماز خواندن گله مند می باشند
20- نصب سیستم های کاشف (دتکتور) جهت جلوگیری از حریق های گسترده
21- نصب یک آلیاژ یا آلارم مخصوص جهت اعلان حریق تا کلیه پرسنل از حریق احتمالی اطلاع یابند و همچنین می توان این آلیاژ یا الارم را نیز به آتش نشانی واحد نیز متصل نمود.
22- می توان جهت جلوگیری از ایجاد گردو غبار در هنگام وزش باد با استفاده از کاشت درخت دراطراف محیط کارگاه هم از آلودگی هوا جلوگیری کرد و هم محیطی مناسب و آرام بخش برای کارگران ایجاد نمود

و در آخر امید است در سایه لطف الهی و مدیریت مدیران این واحد پرسنل همیشه از محیطی سالم و بدون حادثه برخوردار باشند.

منابع

1- آرشیو واحد پیت زدایی
2- اطلاعات موجود در واحد طرح برنامه
3- ایمنی و حفاظت فنی، مهندس فرامرز شعبان زاده
4- ایمنی در صنعت، مهندس رجبی

گزارش کارآموزی

واحد شوشتر

مکان :

موضوع :

استاد کارآموزی : مهندس نوذریان

تهیه کننده : محمد زلقی

ایمنی صنعتی

پاییز 86

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه 4-1

فصل اول 9-5

1-1 تاریخچه شرکت

2-1- واحد پست زدایی

3-1- خط تولید تخته فیبر با دانسیته متوسط

فصل دوم 14-10

1- معرفی واحد پیت زدایی

2- شرح فرایند

2-1 حمل باگاس

2-2مغزگیری باگاس

2-3 انبار اضطراری

3- شرح عملکرد مجموعه 16-14

فصل سوم

وظیفه کارورز در واحد 17

معرفی شغل ایمنی و بهداشت در واحد 18

شرح وظایف 19

فصل چهارم

وظیفه مدیریت در امر حفاظت 25-20

فصل پنجم

بررسی حوادث در کارگاه ها 39-26

5-1 تحقیقات آماری

5-2 بررسی جنبه های روانی و فیزیولوژیکی کارگران

5-3 فعالیت های تبلیغاتی و آموزشی

5-4 سازمان و تشکیلا حفاظتی

5-6 زیان های وارده در اثر حادثه

فصل ششم

6-1 بررسی کارگاه از لحاظ رعایت اصول ایمنی و بهداشت 44-40

6-2 وضعیت بهداشتی کارگاه

6-3 مشکلات جاری موجود در کارگاه

فصل هفتم

بررسی خطرات موجود 48-45

ایمنی وسایل انقال نیرو 49-48

خطر وسایل مکانیکی انتقال نیرو 53-49

الف ـ نکات ایمنی و طراحی ماشین 54

ب ـ نکات ایمنی در طراحی کارگاه 54

ج ـ نکات ایمنی مربوط به متصدی دستگاه 56-55

خطرات و راه دهای پیشگیری 58-56

خطر برق گرفتگی و سوختگی و راه های پیشگیری 69-58

بررسی نور در کارگاه ها 74-69

بررسی خطرات ناشی از سر و صدا 77-74

حریق و راههای پیشگیری 91-78

پیشنهادات 94-92

منابع 95

با سپاس از :

مدیریت محترم عامل جناب آقای مهندس توکلی که با موافقت با درخواست اینجانب جهت گذراندن دوره کارورزی در شرکت فراوران ظریف خوزستان امکان آشنایی با صنعت و فرایند تولید آن واحد را به دادند صمیمانه تشکر نمایم. همچنین جا دارد که از مدیریت فنی جناب آقای مهندس نورمحمدی و جناب مهندس کیومرث فخرالدین ریاست محترم طرح و برنامه و استاد ارجمند جناب آقای مهندس نوذریان که کمک و راهنمائیهای مفید و ارزنده این عزیزان بود که به اینجانب کمک نمود تا دوره کارورزی خود را به پایان برسانم. برای تمامی مدیران، رؤسا و سرپرستان محترم که اینجانب را در این مدت کمک و یاری نمودند آرزوی موفقیت و سربلندی روزافزون را دارم.

مقدمه:

اگر از اشعار (نظم و ترتیب + نظافت = ایمنی) شروع کنیم اهمیت موضوع به عنوان یک اصل مهم و ضروری مشخص می شود. این معادله یک تعریف گویا برای ایمنی حفاظت و فرهنگ ایمنی می باشد. به طوری که مسلم است الفبای ایمنی در محل کار رعایت نظم و ترتیب می باشد.

هیچ کاری بدون نظم و ترتیب در هیچ مرحله هستی در این گیتی میسر نخواهد شد و اگر هم میسر شود نتیجه مطلوب گرفته نخواهد شد. ایمنی با مفهوم فوق مستلزم رعایت آن برای همه افراد بشری چه در محیط کار و چه در غیر محیط کاری می باشد. تا بهتر زیست کنند و از تمام امکانات و از تمام فرصتها با تمام وجود به نحو احسن استفاده کنند اگر غیر این باشد باید مطمئن بود که مفهوم بالا در تمام مراحل مختلف توسط افراد رعایت نگردیده است و یا به طور کامل رعایت نشده است.

با یک نگاه مختصر به خلقت طبیعت می بینیم که خداوند طبیعت را با نظم و ترتیب و ظرافت خاصی آفریده است. طبیعت وجود انسان را در نظر می گیریم و می بینیم که چشم ما توسط ابروها و مژه ها و پلکها حفاظت می شود که از ورود عرق و چرک به چشم ما که از حساس ترین و ظریف ترین قسمت بدن است جلوگیری می کند. و همچنین نقش پوست و لاله و ساختمان گوش بعنوان سپر ایمنی و دیگر جزئیات بیرونی و درونی بدن انسان که همگی نشان گر این است که بدون ایمنی اصلاحیات وجود نخواهد داشت.

با صنعتی شدن جوامع بشری و ایجاد کارخانجات و کارگاههای تولیدی و صنعتی و تحولات شگرفی که ورود ماشین در تکامل پیشرفت صنعت بوجود آورد همچنین رشد روزافزون و سریع تکنولوژی در جهان و ابداع و ارائه روشهای جدید در صنایع و وقوع اختراعات و اکتشافات علمی و فنی باعث گردید انسان امروزی در معرض و تهدید و فشار آن چیزهایی قرار بگیرد که خود به دست خود ساخته و ایجاد کرده است. واقعیت امر این است که اکنون بیش از هر زمان دیگر ما در معرض خطرات و حوادث گوناگون هستیم این خطرات و حوادث کلیه فعالیت های زندگی ما را در محیط کار، خیابان، منزل و به طور کلی در همه جا تهدید می کند.

فشارهای ناشی از کار، ترس از حوادث، عدم امنیت شغلی، وابستگی مادی گرفتاری خانوادگی و سایر کمبودها روح و روان ما را می آزارد.

دراین شرایط نیاز صیانت از نیروی کار و حفظ جان وی در مقابل خطرات محیط کار و برطرف کردن نیازهای معنوی و مادی شدیداً احساس می شود که کارگر و کارمند با طمأنینه و خیال خاطر به کار خود ادامه داده و به الطبع به روند تولید نیز کمک خواهد شد.

با یک مقایسه آماری خسارات ناشی از حوادث محیط کار و اثرات سوء آن در روحیه کارگران که پارامتر مهمی در راندمان و بهره وری و تولید است به این نتیجه می رسیم که مدیریت کارخانجات و مؤسسات دولتی و خصوصی و صنعتی می بایست امور حفاظت و ایمنی را جزئی از کار تولیدی بشمار آورند و به همان اندازه که به کمیت و کیفیت تولید با هزینه حداقل فکر می کنند به مقررات و موارد ایمنی نیز علاقه مند و مقید باشند و اطمینان داشته باشند تا زمانی که یک مدیر خود در امر حفاظت و ایمنی پیشقدم و علاقه مند نباشد سرپرستان و دیگر مسئولین نمی توانند نتایج ثمربخشی را دراین باره بدست آورند.

انسانهایی که با دست، پا، چشم، گوش، ریه، مغز و اعضای مختلف اندامشان را درجریان کار و حوادث و بیماری های ناشی از آن از دست می دهند و آثاری که در کوتاه مدت و بلند مدت بر روحیه افراد و خانواده و جامعه و حتی نسلهای آینده می گذارد و زیانهایی که انسانها در پی این حوادث به صورت زیان معنوی و مادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم متحمل می شوند ناشی از رعایت ایمنی در کلیه مراحل زندگی و محیط کار می باشد.

مسئله قابل بحث دیگر عدم اطلاع کارگران و کارفرمایان از حقوق و مقررات قانونی می باشد اگر کارگران به حقوق خود واقف شوند مراجعین وزارت کار و ادارات تابعه به تعداد قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت و اگر کارفرمایان به وظیفه خود واقف شوند. و با مقررات قانون کار و آئین نامه های حفاظت بهداشت کار آشنا شوند و خواسته های بازرسان کار را بدانند، دیگر در مدیریت کارگاه ها و حیطه عمل خود دچار مشکل نخواهند شد. عدم اطلاع از مقررات فوق می باشد که کارفرمایان همیشه مقررات و ائین نامه های حفاظت و بهداشتکار از سوی بازرسان کار کنترل می شود همچون غولی حساب می کنند که هیچ موقع خودشان را قادر به انجام وظیفه خود نمی دانند و فکر می کنند که هزینه های کلانی را باید متحمل شوند و یا اصلاً فکر می کنند مقررات و قوانین موجود و اجرای آن یک عامل دست انداز در کار آنها می باشد. در حالی که اینطور نیست اگر کارفرمایان به توصیه های حفاظتی و ایمنی بازرسان کار توجه

]]>