دسته‌بندی نشده

پایان نامه در رابطه با : نصاب پذیری مهریه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  نصاب پذیری مهریه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

دخترش را شوهر بدهد برای خودش(نه برای دختر) مبلغی مقرر می‌کرد … تا اینکه خداوند مهریه را برای زنان مقرر کرد و رسوم جاهلیت را باطل فرمود.[1]

“اصل این لغت، سامی و مشتق از کلمه «موهار» به معنای قیمت و بهای زن می باشد. این کلمه از زبان عبری به عربی منتقل شده و به کلمه «مهر» تغییر یافته می باشد، کلماتی مانند صَداق، صَدُقه، نافجه، کابین، دست‌پیمان نیز به معنای «مهر» آمده می باشد.

در دایره‌المعارف اســـلام برای تعریف مهریه آمــده می باشد: «مهر از کلمه عبری موهآر و از ریشه سریانی مهرا گرفته شده که به معنای هدیه عروس می باشد. مهریه معانی متفاوتی دارد: مانند قیمت

نپرداختن مهریه که ملک خاص زن می باشد در قرآن مجید به نام ظلم و گناه آشکار خوانده شده می باشد و نه تنها مهریه بلکه هر مال دیگر زن را بایستی اداء نمود. زیرا بعضی خیال می‌کردند و شاید هم خیال کنند که مهریه یک حق تشریفاتی می باشد که می توان از آن امتناع نمود. خداوند متعال در قرآن کریم با تأکید، هشدار داده می باشد که چنین نیست و مهریه ملک و مال زن می باشد و نپرداختن مهریه یا بازپس گرفتن آن ظلم و گناه آشکار می باشد. ” و مهر زنان را بعنوان هدیه ای از روی طیب خاطربه ایشان بدهید واگر به میل خودشان چیزی از آن را به شما واگذاشتند آنرا حلال وگوارا بخورید”(سوره النساء/آیه4)

مهریه در اسلام به معنای هدیه ایست که مرد مالک آن باشد و برای شروع یک زندگی از روی محبت به زن اهداء کند.

4-حائری، ایوب. عشرون سئوالات و شبهه حول المراه، ترجمه اسلام ملکی معاف قم، دارالثقلین، 1378: 87.

 نصاب پذیری مهریه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>