پایان نامه در رابطه با : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

موضوع این پژوهش همانگونه که قبلاً عنوان گردید، مطالعه ارتباط بین کیفیت سود و نقدشوندگی سهام می باشد که به عنوان قلمرو موضوعی قلمداد می گردد.

قلمرو مکانی:

موضوع بعدی، قلمرو مکانی پژوهش می باشد در این پزوهش شرکت های عضو  بورس اوراق بهادا تهران به عنوان قلمرو مکانی در نظر گرفته شده می باشد.

قلمرو زمانی:

قلمرو زمانی پژوهش شامل یک دوره زمانی پنچ ساله براساس صورتهای مالی سالهای 1387 الی 1391 شرکت های نمونه می­باشد . البته با در نظر داشتن این که برای آزمون فرضیه های پژوهش نیاز به محاسبه تغییرات سال (t) نسبت به سال (t-1) می­باشد یا اینکه در مدلهای بهره گیری شده روابط متغیرهای سال (t) با سال (t+1) سنجیده می­شوند؛و همچنین برای محاسبه کیفیت اقلام تعهدی به انحراف معیار سه ساله مدنظر می باشد پس با t-2)) سنجیده میشود برای محاسبه برخی متغیرها نیاز به  اطلاعات سالهای 85 و 92 وجود داشت. بر این اساس برخی  متغیر ها را در سال های ذکر گردیده مورد مطالعه قرار دادیم البته آزمون فرضیه‌ها و نتایج آنها اشاره به سالهای 85 تا 91 دارد .

 

 

 

 

 

 

حساسیت تصمیم های سرمایه گذاری با این اطلاعات و مخصوصا اطلاعات حسابداری (سود حسابداری) تاثیر گذار باشد (مجتهدزاده و احمدی ،1388).

با این حال تحت استانداردهای حسابداری تعهدی، درآمدها و هزینه­ها در زمان وقوع  شناسایی می گردند. حسابداری  تعهدی این اختیار را فراهم می­آورد که صورت­های مالی تصویر بهتری از عملکرد شرکت ارائه نمایند(مرادزاده وهمکاران، 1389). با وجود این محدویت­های که در مورد سود گزارش شده حسابداری هست سرمایه‌گذارن کیفیت سود را شاخص بهتری برای نحوه تخصیص منابع مالی مال خود می دانند(نوروش و مجیدی،1384).

علاوه برآن بالا بودن کیفیت سود می­تواند کارایی  گزارشگری مالی تلقی گردد که به ارایه بهتر و راحت تر اطلاعات در بازارهای مالی منجر خواهد گردید، و به تبع آن موجب انتشار متقارن اطلاعات در بین  جامعه ی یک بازار مالی می گردد.

اما اهمیت نقدشوندگی سهام در چیست و چرا به مطالعه آن می پردازیم؟ یکی از ویژگی های  بازارهای کارا و بسیار مطلوب، نبود هزینه های معاملاتی و درنتیجه قابلیت  نقدشوندگی  بالاست هزینه­های معاملاتی طیف وسیعی از هزینه های آشکار شامل هزینه مالیات و کارگزاری و غیرآشکار ناشی از ناکارایی اطلاعاتی را دربر می گیرد.

نقدشوندگی  سهام  می تواند معیاری  برای  کارایی بازار  مطرح گردد. علاوه بر جنبه تئوری به لحاظ عملی و با در نظر داشتن واقعیت های موجود مانند پدیده صف های خرید و فروش و مشکلات بسیار دیگر، در نظر داشتن نقد شوندگی و کوشش برای حل این مشکل ضروری می رسد . افزایش نقد شوندگی می تواند موجب  توزیع هرچه بیشتر ریسک مالی از طریق  کاهش  هزینه­های  پرتفوی  گردانی و انگیزش بیشتر سرمایه گذاران در تصمیم گیری های معاملاتی گردد.

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>