پایان نامه با عنوان : نصاب پذیری مهریه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  نصاب پذیری مهریه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

بـه نظر شـهید مطهری(ره) مهریه پاسخی بـه نیـاز فطری زن و مرد اسـت: “این که گفته‌اند مرد چیزی را به عنوان صداق قرار دهد، بر اساس همین اصل و ناموس می باشد، یعنی زن باید در مقامی خودش را معرفی کند که بگوید این تو [مرد] هستی که به من نیاز داری و نه من به تو و جنس مرد باید در شکلی ظاهر گردد که اوست که باید چیزی به زن نثار کند تا زن در مقابل او آری بگوید. مرد باید به او هدیه ببخشد.”[1]
قرآن کریم با لطافت و ظرافت بی نظیری می گوید: “و آتوا النساء صدقاتهن نحله”(سوره نساء/آیه 4) یعنی کابین زنان را که به خود آنها تعلق دارد (نه به پدران یا برادران آنها) و عطیه و پیشکشی می باشد از جانب شما به آنها به خودشان بدهید.

قرآن کریم در این جمله کوتاه به سه نکته اساسی اشاره کرده می باشد. اول اینکه با نام ” صدقه ” (به

ضم دال) یاد کرده می باشد نه با نام مهر، صدقه از ماده صدق می باشد و به آن جهت به مهر صداق یا صدقه گفته می گردد که نشانه راستین بودن علاقه مرد می باشد، بعضی مفسرین مانند صاحب کشاف به این نکته تصریح کرده اند.

به مالی که مرد در هنگام وقوع عقد نکاح به زوجه خود می‌پردازد یا مکلف به پرداخت آن می‌گردد، مهریه می گویند. خداوند در قرآن می فرماید: “زنانى را که از آنها تمتع مى‏گیرید واجب می باشد که مهرشان را بدهید” (نساء، 26).

مهر یا مهریه یا صداق، تعهد مالی می باشد که شوهر به هنگام وقوع عقد ازدواج، پرداخت آن را به همسر خود بر عهده می گیرد و مکلف می باشد بلافاصله پس از امضای قرارداد ازدواج، هر لحظه که زن مطالــبه کند، آن را2-مطهری، مرتضی: «نظام حقوق زن در اسلام»، قم، نشر صدرا، 1357، 67.

 نصاب پذیری مهریه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>