پایان نامه با عنوان : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

با افزایش  نقدشوندگی  هزینه  معاملات  به شکل  چشمگیری  پایین می آید. نقدشوندگی همچنین تأثیر  مهمی را  در فرآیند کشف  قیمت بازی  می کند.  با در نظر داشتن تأثیر  نقدشوندگی، شناخت عوامل مؤثر  بر آن  مهم، و قابل توجه می باشد.

2-2 – نقدشوندگی و مفاهیم مرتبط با آن

2-2-1- مفهوم نقدشوندگی

هرچه بتوان یک دارایی را سریعتر و با هزینه کمتری به فروش رساند قابلیت نقدشوندگی آن بیشتراست. این تعریف هم  در باره دارایی­های واقعی و هم داراییهای مالی کاربرد دارد. درجه نقد­شوندگی یک سر­مایه­گذاری وقتی پایین می باشد که یک قیمت منصفانه برای آن به سرعت به دست نیایید. یک دارایی را غیر نقدشونده می نامند اگر: اولا بازاری برای دارایی وجود نداشته باشد  که این موجب می گردد در هنگام فروش فرد مجبور به معامله با کسر گردد ( یعنی دارایی را کمتر از ارزش  واقعی آن بفروش برساند)

ثانیا: ارزش دارایی  برای خریداران  مشخص نباشد.  یعنی حتی اگر بازار سازمان دهی شده­ای برای دارایی خاص وجود داشته باشد، عدم نقدشوندگی  دارایی  موجب خواهد گردید که قیمت نوسانات بالاو فراوانی داشته باشد. علت اصلی این نوسانات وجود ریسک بالایی می باشد که فرد تحمل می کند زیرا که ممکن می باشد زمانی  که او به عنوان خریدار یا فروشنده به بازار  مراجعه می کند نتواند قیمت مناسبی برای  دارایی  بیابد.

در ادبیات مالی واژه  نقدشوندگی به دو مفهوم  مجزا اشاره دارد. مفهوم اول به نقدشوندگی داراییهای شرکت اشاره دارد،ازاین نظر که یک شرکت  وقتی  نقدشونده  نامیده می شوند که دارایی های نقد  نسبتا زیادی داشته باشند. مثل وجوه­نقد در ترازنامه این ارزش اشاره به ارزش تسویه داراییهای شرکت دارد.

مفهوم دوم،  نقدشوندگی  سهام معامله شده شرکت می باشد. از این  نظر شرکت وقتی نقده شونده می باشد که سهام آن نقد شونده باشد . یعنی با سرعت بیشتر، هزینه­ی کمتر و قیمت مناسبتری به فروش رسد.

معامله قرار گیرند را افزایش می­­هد. بنابراین بازارسازها برای مصون ماندن از این  ریسک اقدام به افزایش شکاف مابین قیمت پیشنهادی خرید و فروش می نمایید.

 

2-2-5- حاکمیت شر کتی و نقدشوندگی سهام:

ادبیات موجود در ارتباط با حاکمیت شرکتی بیانگر نتایج متفاوتی می باشد. به گونه­ای که برخی پژوهش های حاکمیت شرکتی را عامل فزاینده نقدشوندگی و برخی دیگر آن را عامل کاهنده نقدشوندگی می دانند.

آن چیز که تمامی این پژوهش های به آن اشاره کرده‌اند،این می باشد که که اگر افزایش کیفیت حاکمیت شرکتی به کاهش عدم تقارن اطلاعاتی در مورد سهام شرکت منجر گردد،اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش  سهام کاهش می یابد و در نتیجه  نقدشوندگی سهام افزایش می یابد. اما چنانچه افزایش  کیفیت حاکمیت شرکتی به افزایش عدم تقارن اطلاعاتی در مورد سهام منجر گردد،اختلاف قیمت پیشنهادی خرید افزایش می ­یابد و نقدشوندگی کاهش خواهدیافت(اعتمادی وهمکاران،1389).

  2-2-6- کیفیت افشا

همان گونه که در گزارش عمومی چاپ گردیده حسابداری نقل شده می باشد، کیفت افشا برای نقدشوندگی بازار سرمایه مهم می باشد. انتشار عمومی ، عدم تقارن اطلاعاتی را بین معامله کنندگان  کاهش می دهد و به نقد شوندگی سهام منجر می گردد. اما همان طور که لیوز و ورچیا (1999) اشاره کرده اند شواهد معدودی در ارتباط با کیفیت اطلاعات‌ و نقدشوندگی سهام ‌بازار هست(هافلین، شاو، یلد، 2005 )پژوهش های قبلی  همچون,هلی و هاتون  نشان می دهد که بین افشای اطلاعات و شکاف قیمتی ارتباط منفی و جود دارد.

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>