پایان نامه ارشد : نصاب پذیری مهریه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  نصاب پذیری مهریه

تکه ای از متن پایان نامه :

مهریه‌های سنگین و کلانی را قبول می‌کنند، در حالی که از عدم توانایی مالی خود مبنی بر پرداخت این مهریه، آگاهی دارند و این موضوع به معنای دادن وعده پرداخت هدیه‌ای می باشد که توانایی پرداخت آن وجود ندارد، بدیهی می باشد که این موضوع نه تنها موجب استحکام خانواده نمی‌گردد بلکه موجب ایجاد کدورت و دلخوری نیز خواهد گردید.

بسیاری از خانواده‌ها هستند که با مهریه‌ای اندک، بهترین و شیرین ترین زندگی را دارند؛ در حالی که بعضی خانواده‌ها نیز با بیشترین میزان مهریه، زندگی تلخی را ادامه می‌دهند و به دلیل سنگین بودن مهریه، یکدیگر را تحمل می‌کنند، این افراد با شرایطی سخت، عمر خود را به تباهی می‌گذرانند و لذتی از زندگی نمی برند.

تضمین زندگی خوب و لذت بخش از طریق انس، الفت، عشق و محبتی می باشد که میان زن و شوهر ایجاد می‌گردد و این عشق هیچگاه با مسائل مادی تامین نمی گردد. زن با تمسک به دریافت مهریه در واقع به دنبال راهی می باشد تا خود را از پیمانی که در بند آن می باشد با کمترین هزینه رهایی دهد و یا مردِ زندگی خود را وادار به برگشت به زندگی و دوست داشتن خود نماید.

رشد چشمگیر زندانیان مهریه که با کمی دقت و برسی حکایت از آن دارد که این اشخاص در همان زمان انعقاد عقد نکاح و پذیرفتن مهریه های زیاد توان پرداخت آن را نداشته اند و یا حتی در اکثر موارد امید به پرداخت در آینده ای دور نیز وجود نداشته می باشد، از پیامدهای مهریه های زیاد می باشد. وجود این زندانیان در جامعه ی اسلامی که مذهب رسمی آن شیعه اثنی عشری می باشد و در واقع می تواند الگوی مناسب حکومتی قرار گیرد چهره ی خوشایندی ندارد.

در خصوص نگارش این پایان نامه، عنایت به این نکته حائز اهمیت می باشد که در این نگارش، مصلحت زنان یا مردان، به تنهایی مورد توجه نیست، زیرا مصلحت بشر علی الاطلاق و جوامع بشری بدون در نظر داشتن جنسیت بشر ها مورد عنایت قرار دارد که در این مورد در خانواده تبلور می یابد، زیرا نگارنده بر این عقیده می باشد که مصلحت زنان و مردان مشترک می باشد و آنان که صرفا مردان یا زنان را مد نظر قرار می دهند کلا و-

 نصاب پذیری مهریه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>