پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: كاربرد بعضی از مواد ضد Soiling در پارچه پنبه ای با بافت تافته

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی علوم الیاف

با عنوان : کاربرد بعضی از مواد ضد Soiling در پارچه پنبه ای با بافت تافته و تعیین خواص فیزیکی آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

گرایش: مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

كاربرد بعضی از مواد ضد Soiling در پارچه پنبه ای با بافت تافته و تعیین خواص فیزیكی آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
هدف از انجا م این پروژه بررسی اثر گرد و غبار و آلودگی های محیطی بر روی پارچه پنبه ای می باشد که از دو ماده شیمیایی به نام های «Olephobol S» و «Olephobol PF» جهت انجام عملیات تکمیلی استفاده گردیده است. این مواد دارای پایه فلوری بوده که به صورت رزین بر سطح کالای پنبه ای تثبیت شده و سپس کالای تکمیل شده ملکوک گردیده و تحت عملیات شستشو قرار می گیرد.
پس از ارزیابی بصری نمونه های تکمیل شده مورد آزمایش استحکام تاری و پودی قرار گرفتند. با توجه به آزمایش ها و بررسی های صورت گرفته به کارگیری این مواد شیمیایی موثر بوده و نتیجه مثبتی را در برطرف نمودن آلودگی های محیطی به همراه داشته است. همچنین میزان کاهش استحکام کالای پنبه ای چندان قابل توجه نبوده و می توان از آن چشم پوشی نمود.
مقدمه:
از جمله موارد مهمی که از دیدگاه یک مصرف کننده منسوج همواره مورد نظر قرار می گیرد، امکان حداکثر استفاده از یک کالای نساجی است، لذا تولید کنندگان مختلف جهت افزایش دوام و پایداری در منسوجات مختلف سعی بر بهینه نمودن کیفی کالاهای مورد نیاز مصرف کنندگان نموده اند.
از جمله مشکلات رایج در کاربرد منسوجات مختلف، ایجاد آلودگی های پایدار در سطح کالاست که سبب نزول کیفی کالا می گردد. بر همین اساس محققان سعی نموده اند که این مشکل را به 2 روش حل نمایند:
1- تولید و توسعه انواع شوینده و برطرف نمودن آلودگی.
2- استفاده از روش های مختلف پیشگیری از ایجاد آلودگی در سطح کالای نساجی.
در این پروژه، سعی شده است که از روش دوم سود جسته و با به کارگیری تکمیل های شیمیایی خاص تلاش برای برطرف نمودن آلودگی از سطح کالا بنمایند.
فصل اول: منسوجات و آلودگی
مقدمه
به دلیل اهمیت و تأکید روزافزون بر پارچه های غیرقابل چروک با کاربری آسان، امروزه تأکید زیادی بر عملیات تکمیلی مربوط به ایجاد مقاومت در برابر خاک و گرد و غبار و لکه شده است. یک منسوج ایده آل باید خصوصیات ذیل را داشته باشد:
1- در هنگام استفاده، منسوج گرد و غبار را باید از خود دفع کند. قطرات روغن و آب و همراه خاک نباید در منسوج نفوذ کرده و تبدیل به لکه گردد. ذرات خشک به عنوان مثال به دلیل الکتریسیته ساکن نباید جذب منسوج گردند.
2- گرد و غبار و خاکی که در اثر مالش یا له شدن به منسوج چسبیده اند باید به آسانی و با روش های معمول شستشو برطرف گردند. به عنوان مثال در مورد فرش ها این گرد و غبار باید به راحتی با بُرس یا مکش برطرف شود.
3- در طول عملیات خشک شویی یک منسوج ایده آل نباید به دلیل ته نشینی مجدد به رنگ زرد یا طوسی درآید. (منظور انتقال آلودگی از سایر منسوجات از طریق محلول شستشوی آلوده و کثیف). این پدیده گاهی به عنوان لکه گذاری مرطوب wet soiling خوانده می شود. چنین لکه هایی گاهی اوقات به سختی برطرف می شوند و در اثر شستشوی مجدد جمع می شوند. یکی از راه های ایجاد ته نشینی مجدد در عملیات خشکی شویی است. در چنین مواردی لکه ها و خاک ممکن است از یک منسوج دیگر و یا از سینی های کربنی که برای صاف کردن محلول در خشک شویی به کار می رود انتقال یابد.
تابه حال هیچ عملیات تکمیلی برای اینکه چنین خصوصیاتی را در منسوج ایجاد نماید، به دست نیامده است و برای ایجاد چنین اثراتی کافی نبوده است. یک روش مفید تکمیلی روشی است که حداقل یکی یا دو خاصیت از خواص ذکر شده در بالا را تأمین نماید و منسوجی را ایجاد کند که از لحاظ سایر خصوصیات با منسوجی که عملیات تکمیلی بر روی آن انجام نشده باشد برابر و متناسب باشد. متأسفانه اغلب مشاهده می شود که یک عملیات تکمیلی برای بهبود یک خصوصیت خاص در پارچه انجام می شود ولی سایر خواص پارچه نیز تحت تأثیر قرار گیرد. از آنجایی که هیچ عملیات تکمیلی برای ایجاد خواص ضد گرد و غبار و خاک در تمام شرایط مؤثر واقع نمی شود، لذا میزان کاربری چنین عملیات تکمیلی در شرایط خاص گرد و غبار و خاک باید مورد قضاوت قرار گیرد. بنابراین صحبت نمودن و توجه داشتن به «انواع خاک، روش ها و چگونگی خاکی شدن پارچه، روش های ارزیابی میزان برداشت خاک، نفوذ و نشست خاک بر روی پارچه» مفید به نظر می رسد.
به دلیل پیچیدگی و اجزاء متشکله مختلف در لکه و آلودگی هایی که منسوج را آلوده می کند، شبیه سازی نمودن یک لکه واقعی بر روی سطح منسوج بسیار مشکل می باشد، در هرحال یک ساختار خاص توسط محققینی به نام های پاترسون و گرین استاف ارائه گردید که ذرات روغنی و ذرات خاص آلوده کننده ای که به لیف می چسبد را نشان می داد.
آنچه که اهمیت دارد این است که بتوان هر دو نوع آلودگی روغنی و ذرات آلوده کننده را از سطح منسوج به گونه ای برطرف نمود که این آلودگی ها دوباره به کالا نچسبند. در حالات A در شکل بالا که حداقل زاویه تماس با یک لیف یا با سطوح منسوج حاصل می شود و در حالت B که تنها یک نقطه تماس وجود دارد می توان آلودگی را با انجام اعمال مکانیکی و یا اندکی مایع از بین برد. این در حالی است که اگر ذرات در درون لیف جای بگیرند C-D یا بچسبند در این صورت قطره روغن با سطح کالا به خوبی تماس پیدا می کند I-J یا EF و یا درون حفره های لیف موجود در پارچه گیر می کند G-H در این سه نوع چسبندگی ذرات به کالا نیاز، جهت برطرف نمودن ذرات آلوده کننده نیاز به نیروی مکانیکی زیاد یا شوینده های مایع دارند. همچنین انواع مختلفی از ترکیب ذرات و قطرات روغن وجود دارد M-N یا K-L که دو نوع ذره و قطره روغن به یکدیگر چسبیده اند یا باقی مانده قطرات روغن که به صورت جزئی پس از شستشو در سطح کالا به دلیل چسبندگی باقی مانده اند. در چنین وضعیت هایی نیاز به تکنیک ها و فن آوری های جدید و پیچیده وجود دارد تا آلودگی به طور مؤثر از بین برود.
تعداد صفحه : 76
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=144781]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com