پایان نامه ارشد رشته حقوق گرایش فقه ومبانی حقوق اسلامی : نصاب پذیری مهریه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  نصاب پذیری مهریه

تکه ای از متن پایان نامه :

مقدمه:

الف- اظهار مسأله

خانواده مجموعه و تشکلی می باشد که بر اساس مهر و محبت متقابل زوجین نسبت به یکدیگر شکل گرفته و این عامل باعث ثبات و ماندگاری آن می­گردد. قبل از اسلام، روابط مالی نیز بر این قرارداد مقدس حاکم بوده که مانند­ی آنها پرداخت مهریه به زن بوده می باشد. اسلام نیز این امر را تأیید کرده می باشد. با در نظر داشتن اینکه امور مالی در نکاح امری فرعی بوده و هدف اصلی ازدواج، زندگی مشترک همراه با مهر و محبت زوجین نسبت به یکدیگر می باشد، اسلام توصیه­های اکیدی مبنی بر کم بودن مهریه­ی زن بیان داشته می باشد. اما تعیین میزان مهریه با در نظر داشتن توانایی مرد و شأن زن و آداب و رسوم افراد مختلف به طرفین واگذار شده می باشد.

متأسفانه در سال­های اخیر، میزان مهریه بدون در نظر داشتن توانایی­های مالی مرد به صورت فوق العاده­ای افزایش پیدا کرده می باشد، به نحوی که امکان پرداخت درصد کمی از مهریه­ی تعیین شده هم برای مرد وجود ندارد. ابتلای مذکور ناشی از پدیده ی نوظهور تداول مهریه های زیاد خارج از توان می باشد و محصول عواملی از قبیل اقناع ناپذیری تعداد زیادی از خانواده ها، رقابت های حساب نشده، یک طرفه بودن تعهد، فقدان نصاب و ملاک بازدارنده برای اراده طرفین و در نتیجه آزادی بدون قید و شرط آنان می باشد. این ابتلا، زمینه ساز کاهش رغبت مردان به نکاح و در مواردی خارج کردن آن از دسترس مردان جوان شده و به نسبت تعمیم مهریه های زیاد که همچنان در حال گسترش می باشد و می رود تا فراگیر گردد دامنه ی آسیب ها نیز گسترش می یابد و در مواردی به متلاشی  شدن  خانواده ها  نیز می انجامد. از این رو، ناچار بایستی در پی چاره ای برای رفع این ابتلا بود.

آیا مهریه نصاب پذیر می باشد؟ آیا در بین فقها بوده اند کسانی که به نصاب پذیری مهریه اعتقاد داشته باشند؟ آیا فقهای موافق نصاب پذیری مهریه، مخالف هم داشته اند؟ چرا اتفاق فقها قائل به عدم نصاب پذیری مهریه می باشند؟ پذیرش این نظریه در عصر کنونی با چه تبعاتی همراه می باشد؟ علت های موافقان و مخالفان نصاب پذیری مهریه چه می باشد؟ آیا با در نظر داشتن تبعات و آثار زیانبار پذیرش مهریه های زیاد و گردد. در حالی که مهریه هدیه‌ای می باشد که میزان آن بستگی به توان فرد دارد. گاهی اتفاق می‌افتد که مردان در هنگام ازدواج،

 نصاب پذیری مهریه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>