دسته‌بندی نشده

پایان نامه ارشد در مورد : مقایسه سبک‌های دلبستگی، مهارت‌های مقابله‌ای، طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه و تاب‌آوری درافراد مبتلا به سوء مصرف مواد با افراد غیر مبتلا

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :    مقایسه سبک‌های دلبستگی، مهارت‌های مقابله‌ای، طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه و تاب‌آوری درافراد مبتلا به سوء مصرف مواد با افراد غیر مبتلا

تکه ای از متن پایان نامه :

نمی‌توانیم منبع استرس را از میان برداریم، بلکه در مواردی باید آن‌را کاهش دهیم و در مواردی هم باید استرس را تحمل کنیم. در این موارد باید سعی گردد تا استرس‌های ناشی از این اختلاف را کاهش دهیم و یا به صورتی تحمل کنیم تا کمتر آزاردهنده گردد(موسوی،1388).

یکی از عوامل شخصیتی که ارزیابی آن در تبیین آمادگی به اعتیاد منطقی به نظر می‌رسد، سبک‌های مقابله‌ای با فشار روانی می باشد. سبک‌های مقابله به عنوان کوشش‌های رفتاری و شناختی افراد به مقصود فائق آمدن بر یک عامل فشار زای درونی یا بیرونی (متمرکز بر مسئله[1])،یا ایجاد تسکین هیجانی و عاطفی(متمرکز بر هیجان[2])، تعریف شده می باشد. همچنین سبک‌های مقابله با فشار روانی می‌تواندرویداد های تنیدگی زا را تحت تأثیر قرار داده و چگونگی برخورد با آن‌ها را تعیین کنند(ملازاده اسفنجانی و همکاران،1390).

2-4-1- انواع مهارت‌های مقابله‌ای

کوشش‌های مقابله‌ای گاه به صورت انجام دادن کار، فعالیت و اقدام خاصی می باشد و گاه به صورت انجام دادن فعالیت‌های ذهنی و درون روانی می باشد. به این ترتیب می‌توان گفت که دو نوع مقابله هست: مقابله‌های مسأله‌مدار و مقابله‌های هیجان‌مدار، در اکثر موارد ضروری و سالم می باشد که هر دو نوع مقابله با هم مورد بهره گیری قرار گیرند.

راه‌حل‌های عجولانه و تکانشی برای بیرون آمدن از موقعیت استرس را بهره ببرد. در این‌صورت نه تنها مشکل اصلی حل نشده، بلکه مشکلات دیگری نیز به دنبال خواهد داشت که گاهی این مشکلات ثانوی بسیار مخرب تر و زیان‌بارتر از مشکل اولیه می باشد.

نوشته ای دیگر :   مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها - دانلود پایان نامه ارشد

مقابله‌های مذهبی، معنوی: مقابله‌های مذهبی و معنوی معمولاً انواعی از مقابله‌های هیجان‌مداراند،  ولی به لحاظ اهمیتی که دارند در اینجا بر آن‌ها تأکید می‌گردد. پژوهش‌های متفاوتی در کشورها و فرهنگ‌های مختلف جهان نشان داده افرادی که اعتقادات مذهبی و معنوی دارند، بهتر در مقابل استرس‌ها و حتی بیماری‌ها دوام می‌آورند و از سلامت روانی و جسمانی بهتری برخوردارند. مقابله‌های مذهبی و معنوی به صورت های مختلفی می باشد و در کشور ما بیشتر به صورت زیر دیده می‌گردد:

  • نذر کردن
  • دعا کردن
  • نیایش

[1]-Problem-focused

[2]-Emotion-focused

  مقایسه سبک‌های دلبستگی، مهارت‌های مقابله‌ای، طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه و تاب‌آوری درافراد مبتلا به سوء مصرف مواد با افراد غیر مبتلا

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد:مقایسه سبک‌های دلبستگی، مهارت‌های مقابله‌ای، طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه و تاب‌آوری درافراد مبتلا به سوء مصرف مواد با افراد غیر مبتلا

]]>