دسته‌بندی نشده

پایان نامه ارشد در مورد : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

بالاتری برخوردار هستند. سودهای شرکتهای با افزایش درآمد نسبت به شرکتهای با رشد همراه با کاهش هزینه برخوردار می­ باشند. سودهای شرکتهای با افزایش درآمد نسبت به شرکتهای با کاهش هزینه­، از ثبات بیشتری برخوردار بوده و سودهای آنها کمتر توسط اقلام تعهدی مدیریت می­گردند. همچنین شرکتهای با افزایش درآمد عملکرد عملیاتی آتی بالاتری دارند .

تنظیم قراردادها از طریق محاسبه خودهمبستگی سودهای حسابداری مورد آزمون قرار می گیرند. این خود همبستگی به وسیله ثبات، اجزای موقتی و برگشت پذیر (تعهدی) سود تعیین می گردد. در این پژوهش تأثیر تغییرات این اجزا که منجر به تغییر در کیفیت سود می گردد در تنظیم قرار دادها مورد آزمون قرار می گیرد. نتایج این پژوهش نشان می دهد که کاهش اجزای غیر دائمی ، کاهش اجزای برگشت پذیر و افزایش ثبات سود برای ارزیابی مطلوب اما برای تنظیم قراردادها نامطلوب می باشد .

در سال 2002 پژوهش دیگر به وسیله جنیفر و دیگران انجام گردید که به بررسی اثر کیفیت سود در بازارهای سهام و بازارهای سرمایه می پردازد. این محققین به دنبال ارتباط بین کیفیت سود و هزینه خاص بدهی و هزینه خاص حقوق صاحبان سهام در بین شرکتهای نمونه گیری شده طی سالهای 1988 تا 1999 بودند . در این پژوهش از هشت ماتریس  برای محاسبه کیفیت سود بهره گیری می گردد .  چهار ماتریس بر اساس مدل تعدیل شده جونز و چهار ماتریس بر اساس مدل دیچو و دیچاو محاسبه می گردند. در تمام ماتریسهای محاسبه شده شرکتهایی که کیفیت سود پایینی دارند دارای هزینه سرمایه بالایی می باشند و بالعکس. در این پژوهش ، مشخص گردید که کیفیت سود پایین موجب رتبه بندی پایین بدهیها ، هزینه خاص بدهی تحقق یافته ، نسبت سود به قیمت (که بابت صنعت تعدیل شده) و بتای بیشتر ، می‌گردد. علاوه بر این کیفیت سود به عنوان یک متغیر مجزا در توضیح بازده‌های اضافی هم در مدل یک فاکتوری و هم در مدل سه فاکتوری رگرسیون قیمت گذاری دارایی می باشد . نتایج بدست آمده در این پژوهش کاملاً معنادار می باشد . به عنوان مثال ، شرکتهایی که دارای بهترین کیفیت سود می باشند در مقایسه با شرکتهای با کیفیت سود پایین ، از 80 تا 160 واحد هزینه خاص بدهی و از 150 تا 300 واحد هزینه خاص حقوق صاحبان سهام کمتری برخوردار می باشند .

در ارتباط با موضوع کیفیت سود و حسابداری احتیاطی در سال 2002 پژوهشی توسط پنمن و ژانگ صورت گرفته می باشد . در این پژوهش به بررسی چگونگی تأثیر روشهای حسابداری بر کیفیت سود پرداخته می گردد. در حالی که تعریف جامع و مورد تفاوتی برای اصطلاح کیفیت سود وجود ندارد ، در این تحقییق سود به عنوان سود قبل از اقلام غیر مترقبه گزارش شده در صورت سود(زیان) در نظر گرفته شده و کیفیت این سود زمانی بالاست که سود به خوبی نشان دهنده سودهای آتی باشد . به عبارت دیگر سودهای با کیفیت بالا سودهای باثبات می باشند و بالعکس ، زمانی که روشهای حسابداری موجد سودهای بدون ثبات باشند این سودها دارای کیفیت پایینی هستند.

 اسکینر52در سال 2004 به بررسی ارتباط کیفیت سود و سودهای تقسیمی پرداخت. در این پژوهش شواهدی درمورد اینکه آیا سودهای تقسیمی اطلاعاتی درمورد سودهای مورد انتظار آتی و کیفیت سود ، بدست می دهند یا خیر ، ارائه شده می باشد. در این پژوهش، مشخص گردید که تأثیر سنتی علامت دهی سود تقسیمی کم گردیده می باشد. نتایج نمونه گرفته شده در بین شرکتهای آمریکایی از سال 1991 تا 2002 میلادی نشان داد که سیاست مجموع سودهای تقسیمی نسبت به سالهای دهه 1950 و 1960 بیشتر محافظه کارانه شده می باشد. اکنون انحراف تغییرات سالانه مجموع سودهای تقسیمی، بخش کوچکی از انحراف سودها می باشد و قابلیت انعطاف مجموع سودهای تقسیمی در ارتباط با مجموع سودها در 25 سال اخیر نسبت به سالهای گذشته کمتر شده می باشد

وی نشان داد که فقط شوک های ناگهانی مجموع سودهای تقسیم شده می تواند درمورد تغییرات آتی مجموع سودها دارای اطلاعات مفیدی باشد. کمتر شدن تأثیر علامت دهی سود تقسیمی ، نشانگر تغییراتی در روشهای برقراری ارتباط مدیران با افراد بیرون از شرکت می باشد. در اوایل قرن بیستم به جزء صورتهای مالی، تنها روشهای اندکی برای ارتباط در اختیار مدیران

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>