دسته‌بندی نشده

پایان نامه ارشد با موضوع : مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

تکه ای از متن پایان نامه :

گروه اسلامی و چپ گرا قابل ردیابی هستند. تأثیر زنان در مبارزات مسلحانه، بیشتر خودجوش و بیرون از گستره گروه‌های سازمان یافته بود و در تداوم شرکت آنان در تظاهرات شکل می‌گرفت و بیشتر حالت نقل و انتقال سلاح و مهمات و نیز آماده سازی کوکتل مولوتف را داشت( زیبا کلام،227:1379).

(شرکت در همه پرسی و انتخابات) همانند شرکت در مراحل مختلف انقلاب، امام خمینی، زنان را به حضوری همپای مردان دعوت نمود. چنان چه در پیامی‌که به مناسبت دعوت مردم برای شرکت در رفراندوم 14/1/1358 چاپ گردیده، امام بیان داشت : “آن­چه لازم می باشد تذکر دهم، شرکت زنان مبارز و شجاع سراسر ایران در رفراندوم می باشد. زنانی که در کنار مردان بلکه جلوتر از آنان در پیروزی انقلاب اسلامی تأثیر داشتند. توجه داشته باشید که زنان با شرکت فعالانه خود، پیروزی ملت ایران را هر چه بیشتر تضمین می‌کنند. شرکت در این امر برای مردان و زنان از وظایف ملی و اسلامی می باشد(امام خمینی،59:1378).

3-2-2 جنگ تحمیلی[1] و تبیین تأثیر زنان :

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، فرصت زیادی نماند تا نهادهای لازم برای توسعه مشارکت سیاسی شکل بگیرد. در آخرین روزهای شهریور 1359 رژیم بعثی عراق، با پشتیبانی قدرت‌های بزرگ به ایران حمله نمود و ارتش ما اکثر فرماندهان عالی خود را از دست داد اما با این وجود جوانان ایرانی با رشادتی که داشتند به مبارزه با رژیم متجاوزگر عراق تا بیرون کردن آنها از مرزهای ایران اسلامی ادامه دادند. در این دوران همچنین سربازانی را هم داشتیم که تا حدی گمنام مانده‌اند. این سربازان زنانی بودند که بار سنگین تدارکات جبهه جنگ و برخی وظایف دیگر را بر دوش می‌کشیدند.

فعالیت‌های عمده زنان در طول 8 سال جنگ تحمیلی را می‌توان این گونه اختصار نمود:

– شرکت در بسیج نظامی و انتظامی.

– شرکت در ستاد پشتیبانی جنگ و فراهم ساختن کمک‌های مادی مختلف برای رزمندگان.

– حمایت معنوی از مردان و رزمندگانی که به جبهه‌های جنگ اعزام می‌کردند.

– مهاجرت از مناطق جنگی و تجربه دیگر محیط‌های اجتماعی(مصفا،127:1375).

در خصوص چگونگی مشارکت سیاسی زنان در دوران جنگ تحمیلی می‌توان به تأثیر‌های متفاوت ( تأثیر مستقیم و غیر مستقیم) آنان در جنگ اشاره نمود:

تأثیر رزمی- دفاعی زنان: با شروع تهاجم دشمن به شهرهای مرزی، زنان همچون مردان در محورهای مختلف، مشارکت مستقیم داشتند و به انجام فعالیتهای زیرا به دست گرفتن اسلحه و نگهبانی از مقر‌های خواهران، مساجد، محافظت از مهمات، تخلیه کمک‌های مردمی و … می پرداختند.

– اشاعه فرهنگ صبر در مقابل شهادت، مجروحیت و اسارت عزیزان و تحمل دوری آنان برای خانواده رزمندگان.

– تقبل سهم تربیت مردان در قبال فرزندان.

– انجام ازدواج‌های آگاهانه با هدف پشتیبانی از انقلاب و زمینه سازی برای حضور بیش تر مردان در جنگ و تقویت روحیه آنان

– پوشش دادن اخبار مربوط به جنگ در قالب انجام فعالیتهای خبر نگاری و رسانه ای(مافی،66:1376)..

در مجموع تأثیر آفرینی زنان متناسب با توان مندی آنان بوده می باشد. گاه به شهرهای درگیر در جنگ می رفتند (که این همان تأثیر مستقیم زنان در جنگ می‌باشد) و فعالیت‌های گوناگون انجام می‌دادند و گاه در منزل سعی در تأمین نیازمندی‌های رزمندگان داشتند و گاه مشارکت آنان در جنگ در قالب سوژه‌های مطالعاتی  صورت می‌گرفت. آنجا که به ساختن ماکت‌های عملیاتی، رزمی و آموزشی می پرداختند. این ماکت‌ها در منطقه عملیاتی کاربرد حساسی داشتند و عملیات‌های بسیاری روی آنان پیاده می‌گردید که این1-war

 مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه : مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب: چالش‌ها و راه کارها

]]>