نسل چهارم هاچ بک لوکس مرسدس بنز؛ A کلاس جدید رسما معرفی شد

نسل چهارم سری A مرسدس با تغییرات کلی در بخش تکنولوژی و طراحی  به همراه سه موتور جور واجور رونمایی شد. تغییرات اشاره شده به گونه ایه که در سگمنت هاچ بکای روز یه حرکت عادی به حساب نمیاد. سری جدید در مقایسه با سری قبل ۳ سانتیمتر افزایش فاصله بین چرخا بیشتر شده هم اینکه ۱۴ میلیمتر کشیده تره که نتیجه اون افزایش فضا بیشتر واسه سرنشیانه.

سیستم تعلیق باز طراحی شده باعث می شه که نسبت به قبل سواری راحت تر و نرم تری رو تجربه کنین. کمک فنرای جدید که به صورت آپشن ارائه می شن نسبت به حالت رانندگی که به وسیله راننده انتخاب می شه تغییر حالت میدن تا بهترین سواری رو ارائه بدن.

تغییر به طور کامل مشخص در سری جدید طراحی بخش جلویی خودرو و چراغای کشیده جلو هستن که باعث شده تا A کلاس ظاهری خشن به خود گیرد. به صورت آپشن هم خریداران می تونن چراغای Multibeam LED رو سفارش بدن.

با این حال کارشناسان نظرات ضد و نقیضی رو در مورد طراحی ظاهری این خودرو مطرح می کنن و بعضی اونو برابر بر الگو سنتی اجناس با پرستیژ مرسدس بنز نمی دونن.

در بخش فنی مرسدس از سه پیشرانه در این سری استفاده میکرد، اولین موتور که با نام M282 شناخته می شه، یه پیشرانه ۱٫۴ لیتری ۴ سیلندر توربو شارژه که توان تولید ۱۶۱ اسب بخار و ۲۵۰ نیوتن بر متر گشتاور رو داره.

واسه انتقال قدرت هم از یه جعبه دنده ۷ سرعته دو کلاچه خودکار یا دستی استفاده می شه. هم اینکه موتور M260 چهار سیلندر با حجم ۲ لیتر توربوشارژ که توان تولید ۲۲۱ اسب بخار و ۳۵۰ نیوتن بر متر گشتاور هم واسه A کلاس جدید قابل سفارش میشه.

واسه M260 فقط یه جعبه دنده ۷ سرعته دو کلاچه در نطر گرفته شده. در آخر هم موتور OM 608 با حجم ۱٫۵ لیتر ۴ سیلندر توربو دیزل در نظر گرفته شده که توان تولید ۱۱۴ اسب بخار و ۲۶۰ نیوتن بر متر گشتاور رو داره، واسه این خودرو در نظر گرفته شده.

البته این تموم ماجرا نیس و مرسدس بنز، از عرضه موتورای بیشتر واسه این خودرو خبر داده. قدرت موتورای کلاس A به چرخای جلو منتقل می شه که در صورت سفارش مشتری به صورت آپشن ۴Matic هم عرضه می شه.

اما در داخل کلاس A اولین مرسدسه که از رابط کاربری جدید بنز با نام MBUX استفاده میکرد که خریداران می تونن از کیلومتر دیجیتال هم بهره مند شن.

واسه بهره مندی از رابط کاربری جدید خریدار موظفه یکی از سه گزینه پیش روی خود واسه نمایشگر رو انتخاب کنه که یعنی یه صفحه ۷ اینچی، یه صفحه ۷ اینچی در کنار یه صفحه ۱۰٫۲۵ اینچی یا دو صفحه ۱۰٫۲۵ اینچی با شیشه نشکن سفارش بدن.

با در نظر گرفتن صفحه نمایشگر انتخاب شده هم اینکه می تونین واسه کنترل صفحه تاچ سفارش بدین و یا از روی کنسول وسط اونو کنترل کنین. در آخر هم راننده می تونه با گفتن عبارت Hey Mercedes از دستیار اختصاصی مرسدس بهره مند شه.

تکنولوژیای مربوط به سیستمای خودران هم مثل S کلاس در این هاچبک به کار رفته شده که میشه به سیستم کمکی فاصله با خودرو جلویی، کمک فرمون به همراه سیستم نیمه خودران نام برد. هم اینکه از کروز کنترل هوشمند واسه تنظیم سرعت هنگام پیچ هم استفاده میکرد.

طبق گفته های مرسدس این خودرو اواخر امسال وارد بازار اروپا می شه ولی هنوز زمان عرضه A کلاس جدید به بازار آمریکا مشخص نیس. در مورد بازار ایران هم میشه گفت که با در نظر گرفتن قیمت پایه کمتر از ۴۰ هزار دلاری A کلاس، عرضه این خودرو در کشورمون بعید نیس.

نظر شما در مورد طراحی نسل تازه مرسدس بنز A کلاس چیه؟