مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها – پایان نامه ارشد

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

تکه ای از متن پایان نامه :

 

و یا دستیابی به هدف‌های خاصی به گروه بندی و تشکیل اعضا می پردازد(روشه،164:1366). بر این مبنا می‌توان گفت جنبش زنان ایران، جنبشی می باشد که ادعا می‌کند زنان در جامعه به طور سیستماتیک و به حکم ماهیت نظام حاکم مورد ستم و تبعیض قرار گرفته‌اند و خواهان برابری فرصت‌ها برای مردان و زنان اند(آبرکرامبی،155:1377).

به هر حال در خصوص جنبش زنان باید گفته گردد که  از آن جایی که زندگی معاصر ما در جهانی کوچک جاری می باشد، جهانی که در آن اعمال گروه‌های انسانی می‌تواند بازتاب جهانی داشته باشد و انتشار سریع اندیشه‌ها در جهانی به هم پیوسته که در آن مردم و تجربه‌ها به فراسوی مرزها سفر می‌کنند و در هم می آمیزند به سرعت چتری از صدای زنان بر فراز اکثر نقاط جهان ایجاد می‌کند(کیت نش،308:1380).

یاد آوری این نکته نیز ضروری به نظر می رسد که در شکل گیری رژیم پهلوی، جنبش زنان ایران وارد مرحله جدیدی گردید و سازمان‌هایی مانند جامعه زنان انقلاب اسلامی،  جنبش زنان مسلمان، جمعیت زنان حقوق دان به وجود آمد. همچنین زمینه فعالیت در تشکل‌های غیر دولتی زنان ایران که اکنون تعداد آنها به بیش از 140 رسیده می باشد را می‌توان در محور‌های زیر تقسیم بندی نمود:

سازمان‌های سیاسی- اجتماعی، سازمان‌های غیر دولتی خیریه، سازمان‌های غیر دولتی آموزشی و سازمان‌های متفرقه دیگر که هدف آنها به طور عمده، اطلاع رسانی درمورد مسائل زنان، مسأله یابی مسائل زنان و حل این مسائل می باشد. در عین حال شکل گیری این سازمان‌ها به ویژه در ارتباط با زنان، تغییرات مثبتی را به همراه داشته می باشد که مانند آنها می‌توان به تغییر توجه زنان طبقه متوسط شهری، مشارکت فعال آنان در انتخابات نمایندگی مجلس اشاره نمود(عباسقلی زاده،13:1379).

این سازمان‌های مدرن علاوه بر جذب زنان طبقه متوسط جدید، به تدریج با سازمان‌های سنتی که حضور غیر رسمی‌گسترده‌ای در میان توده زنان ایرانی دارند ارتباط مستقر کرده‌اند.

لازم به ذکر می باشد که جنبش زنان اعم از دولتی و غیر دولتی همراه با سازمان‌ها و تشکیلاتش در کنار حضور در عرصه مدیریت سیاسی و حضور در رأی گیری‌ها و انتخابات، خود نمود دیگری از مشارکت سیاسی می‌باشند. سازمان‌های زنان می‌توانند به صورت مستمر و بدون درگیری مستقیم با مدیریت سیاسی جامعه و بالطبع تحمل عوارض و گرفتاری‌های خاص آن در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی کوشش نمایند و در مدیریت سیاسی جامعه به صورت غیر مستقیم و به شیوه‌های مختلف تأثیر مهمی را بر عهده گیرند. در کنار سازمان‌های دولتی و غیر دولتی، برخی مواقع نیز با سازمان‌هایی مواجهیم که دولتی – غیر دولتی محسوب می‌شوند. مانند سازمان خواهران جهاد سازندگی، سازمان خواهران کمیته امداد امام خمینی و نیروی مقاومت بسیج خواهران.

این سازمان‌ها در آغاز مردمی و خودجوش شکل گرفته‌اند سپس گستردگی زیاد، آنها را نیازمند مدیریت دولتی ساخته می باشد. از مهم ترین سازمان‌های دولتی می‌توان از کمسیون امور بانوان و بسیج خواهران نام برد. سازمان اول، توسط وزارت کشور در سال 1369 تأسیس و اکنون بیش از 226 کمسیون در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها دارد. سازمان دوم، در زمینه آموزش مقدماتی نظامی، عقیدتی – سیاسی و سواد آموزی و… فعالیت انجام می‌دهد(مصفا،129:1357).

در کنار این دو سازمان مهم دولتی، سازمان‌های مختلف غیر دولتی نیز فعالیت می نمایند که تعداد آنها به ویژه در دولت هفتم به دلیل تأکید بر سازمان‌های غیر دولتی یا به اصطلاح”NGO ” رو به فزونی نهاده می باشد . اینNGo که دربرگیرنده تشکلات مردمی می‌باشند بدون وابستگی به دولت، توسط مردم برای زنان و به مسایل زنان از جنبه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، آن که انقلاب اسلامی ایران، فرصتی مناسب برای رسیدن به اهدافی گردید که کم و بیش در دوران حکومت پهلوی امکان عملی شدن آنها وجود نداشت. آن چیز که چنین روندی را در دوران پس از انقلاب تقویت نمود، برخورد ایدئولوژیک با مسائل مختلف و مانند مسائل زنان بود که سبب

 مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه : مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب: چالش‌ها و راه کارها

]]>