مایکروسافت بیلد آزمایشی ۱۴۳۲۸ ویندوز ۱۰ را منتشر کرد؛ اولین فرصت برای مشاهده بهبود های مربوط به آپدیت سالانه

در کنفرانس هرساله بیلد که همین چند هفته پیش برگزار شد مایکروسافت از آپدیتی در دست پیشرفت واسه ویندوز ۱۰ پرده برداشت که از اون با عنوان «Windows 10 Anniversary Update» (بروزرسانی هرساله ویندوز ۱۰) یاد می شه و برند ساکن ردموند بنا داره تا این بروزرسانی رو در تابستون امسال به صورت عمومی ارائه کنه. یکی از مهم ترین تحولات در بروزرسانی مورد اشاره پشتیبانی بهتر از استایلوسا حساب می شه و ً تلاش شده اپلیکیشنای خاص این دست از وسیله ها با راحتی بیشتری در دسترس کاربران قرار گرفته و در کل یه قلم دیجیتالی در محیط ویندوز به مراتب کارایی بیشتر و بهتری در قیاس با گذشته داشته باشه.

حالا مایکروسافت اولین بیلد آزمایشی از ویندوزی که شامل به روز رسانیای گفته شده در بالا می شه رو با شماره ۱۴۳۲۸ منتشر کرده و اونو در اختیار «حلقه سریع» اعضای طرح اینسایدر خود قرار داده. هسته اصلی پشتیبانی بهینه از استایلوسا در محیط کاری با عنوان «Windows Ink» گذاشته شده؛ پانلی که بسیار سریع دسترسی تون به اپای مناسب قلم رو جفت و جور می آورد.

پس از بروزرسانی مورد بحث وقتی دکمه پاک کن قلم سرفس رو بفشارید به جای باز شدن وان نوت تماشاگر در دسترس قرار گرفتن Windows Ink هستین. ً در بروزرسانی هرساله ویندوز ۱۰ سه اپ پیش فرض خاص استایلوس هم جای گرفته که این اپا عبارت هستن از Sketchpad (اپی واسه ترسیمات اولیه و اسکچا)، Screen sketch (ابزاری که با اون می تونین از نمایشگر اسکرین شات گرفته و توضیحاتی رو به اون اضافه کنین) و نسخه ای به روز شده از وسیله یادداشت ورداری Sticky Note.

نگفته نمونه در بیلدی که حالا در اختیار اعضای اینسایدر قرار داره بهبودها بسیار بیشتر از جزئیاتی هستن که به Ink در رابطه می شن. منوی استارت بازنگری شده تا از این پس همه اپا به صورت دائمی در مقابل چشم کاربر و در دسترس ایشون باشن و در مد تبلت هم در آخر تمای اپلیکیشنا بدون خطا به صورت تموم صفحه هستن.

بد نیس به این نکته هم اشاره ای داشته باشیم که در مد تبلت تسکبار میتونه تا به شکل خودکار مخفی شه، آنهم بدون اینکه مجبور باشین این وضعیت رو در حالت دسکتاپ فعال کنین. در سیستمای دارای چند نمایشگر در انتهای تسکبار در همه مانیتورها ساعت نشون داده می شه و تقویم هم بسیار بهتر از گذشته رویدادای ثبت شده در خودشو به فرد نمایش میده.

در سیستم اعلانات مهیج سنتر هم بهبودهایی اعمال شدن و تلاش گشته ضمن بوجود آوردن ظاهری بهتر اعلانات و اطلاعات بیشتری در این بخش به نمایش در بیاد. کورتانا هم از به روز رسانیا بی نصیب نبوده، در صورت تمایل و با فعال کردن گزینه مربوطه می تونین از لاک اسکرین به دستیار صوتی سیستم عامل دسترسی پیدا کنین، این دستیار میتونه یادآورها رو براساس تصاویر بسازه (مثلا از یه نوشیدنی عکس بگیرین و بعداً بخواین کورتانا به شما یادآوری کنه که اونو بخرین) هم اینکه این امکان رو دارین مواردی رو از درون اپا با کورتانا به اشتراک گذاشته و براساس شون Reminderایی بوجود بیارین.

دستیار صوتی-دیجیتالی پلتفرم اهالی ردموند با دیگر وسیله ها، مانند تلفنای هوشمند هم اتحاد وسیع تر و کاراتری رو پیدا کرده. واسه نمونه دستیار نامبرده روی کامپیوتر شخصی فرد بهش اطلاع میده که شارژ باتری موبایل اش در حال به اتمام رسیدنه، یا وقتی اسمارت فون خود رو پیدا نمی کنین از اون بخواین تا اونو به صدا درآورد. کورتانا در کار جستجو هم قوی تر شده و حالا می تونه داده های کاربر روی سرویس OneDrive رو جستجو کنه.

دگرگونیای جزئی دیگری هم وجود دارن؛ در بعضی از بندای مفاد توافقنامه به کار گیری ویندوز تغییراتی کم و نه خیلی چشم گیر اتفاق افتاده، ژستای حرکتی در رابطه به ترک پد کامل تر شدن و با سوایپ کردن با چهار انگشت به چپ و راست میشه بین دسکتاپای مجازی حرکت کرد. در مصرف باتری و مدای اونم تحولاتی اتفاق افتاده و باید دید در عمل این تحولات چقدر واسه افراد کارا هستن.

در آخر باید یادآور شیم مایکروسافت بیلد جدید پلتفرم اش رو واسه هر دو قشر کاربران ویندوز و موبایل ارائه کرده و با مشاهده ویدئویی که در انتهای مطلب آورده شده و به وسیله سایت Neowin جفت و جور گشته می تونین تغییرات اعمال گشته رو به شکل دقیق تری توجه کرده و از اونا آگاه تر شید.