راه رفع گرفتگی بینی در سرماخوردگی

نکاتی ساده واسه رفع گرفتگی بینی

گرفتگی بینی یکی از عادی ترین نتیجه های فصل سرد زمستون است و بیشتر مردم در این فصل از سال از کیپ شدن مجاری بینی بر اثر ویروس هایی که در هوا پخش هستن، رنج می برند.

به گزارش ایسنا، یکی از اشتباهاتی که مردم بیشتر در این مواقع انجام میدن، همیشه فین کردن یا بالا کشیدن مخاط بینیه این کار مشکل گرفتگی بینی رو شدید شدن می کنه چون مخاطی که از این روش به بینی می رود می تونه موجب بروز عفونت شه عوضش می تونید با انجام چند فوت وفن ساده گرفتگی بینی رو کم کنین یا حتی از بروز اون به طور کامل جلوگیری کنین.

سایت اینترنتی ارگانیک در گزارش جدیدی این چند فوت وفن ساده رو ارائه کرده :

– وقتی در تختخواب قرار می گیرید همیشه سر خود رو در وضعیت بالاتری از بدن بذارین. این وضعیت اندازه تشکیل مخاط بینی رو کاهش می دهد. در واقع هر وضعیتی که روی سینوس ها فشار وارد کنه موجب تشکیل مخاط بینی می شه. بهترین شکل خوابیدن اینه که صورت شما به سمت سقف اتاق باشه.

– پیاز واسه نابود کردن احتقان بینی خیلی خوبه. واسه این کار کافیه یه قاچ پیاز رو بریده و اون رو بو بکشین. پیاز مثل یه کاتالیزور واسه پاکسازی بینی عمل می کنه. کافیه یه تیکه پیاز بریده شده رو پنج دقیقه بو بکشین و تا بینی شما تمیز شه.

– غذاهای ادویه دار بخورین. خوردن غذاهای تند و ادویه دار مثل غذاهای فلفلی مجاری بینی رو پاک می کنه. بعضی ادویه ها مثل فلفل شامل ترکیب شیمیایی موسوم به کاسپایسین هستن که واسه برطرف کردن گرفتگی مجاری بینی بسیار موثره.

– مایعات گرم زیاد بخورین. چای یا قهوه در این مورد کارایی خوبی دارن. بخار حاصل از این نوشیدنی های داغ به کاهش مخاط بینی کمک می کنه.

– بخور دادن هم در این مورد تاثیر عجیب داره. کافیه چند قطره عصاره نعناع رو داخل آب داغ بریزین. بعد سر خود رو با یه هوله بپوشونین و بخار این معجون رو عمیقا نفس بکشین. بستن سر با هوله باعث می شه بخار نعناع هدر نره و بتونین تموم اون رو استنشاق کنین.

این فوت وفن های ساده هم از گرفتگی بینی پیشگیری می کنن و هم تحریک پذیری مخاط بینی رو در برابر ویروس ها کاهش میدن.

بهترین دمنوش واسه سرماخوردگی

واسه پیشگیری از آنفولانزا چی بخوریم؟

ایسنا سرماخوردگی