راه درمان تق تق گوش، شکم و زانو

اگه به دنبال راهکارهایی واسه درمان صداهای بدن تون هستین در این مقاله با آلامتو همراه شید تا ۱۲ صدای عادی بدن و راه حل درمان اونا رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل آی بانو؛ صداهای غیرارادی راه های اخطار بدن به شماس تا فهمیده باشین مشکلی پیش آمده. در این اینجا به شما می گوئیم که چیجوری صداهای تق تق و تلیک تلیک رو تعبیر (و چه موقع ندیده بگیرین) کنین.

 1. صدای تق تق زانو و مچ پا

این صدا معمولاً نتیجه ی یکی از این سه مورده: تاندون دور و بر زانو آسیب دیده، حباب های گاز در مفصل زانو تولید صدا می کنن، یا مفاصل زانوها کم کم انحنا پیدا کرده ان.

به دکتر مراجعه کنین اگه: درد، تورم و یا قفل شدن زانو دارین. یا اگه این علائم مانع فعالیت ورزشی شما شه. زانو درد می تونه از یه پارگی مینیسک ناشی شه. درد مچ پا، می تونه در نتیجه ی آرتروز یا تاندون آسیب دیده باشه. صدای تلیک تلیک در افراد جوون کمتر شایعه، اما اگه همیشه این صدا رو داشته باشین، وقتی که پا به سن بذاری این صدا بیشتر می شه.

 1. قاروقور و قولنج معده

یه دفعه دل پیچه می گیرید. بین میان وعده ی غذایی، دستگاه گوارش هر دوساعت یه بار، یه سری انقباضات شدید و بعضی وقتا پر سروصدا ایجاد می کنه تا باقیمونده ی غذا رو هضم کنه. اما صدای قاروقور نشونه ی نیاز به وعده ی غذای اضافی نیس. تا شام صبر کنین، مگه اینکه گرسنه باشین.

به دکتر مراجعه کنین اگه: به هم ریختگی معده همراه با درد و تورم باشه، مخصوصاً وقتی که روی شکمتون فشار بدید صدای آب بده. در موارد نادر، روده خیلی زیاد یا خیلی کم منقبض می شه، یا اینکه انسداد روده دارین، که در این نیاز به جراحیه.

 1. خروپف همیشگی شب ها

وقتی که نفس می کشید، صدایی از بافت نرم دهن و ارتعاش حلق تولید می شه. اسپری های بینی کمک می کنه، اما کاهش وزن راه حل بهتریه.

به دکتر مراجعه کنین اگه: شب هنگام فهمیدین بریده بریده نفس می کشید، عرق کرده از خواب بیدار می شید، یا در طول روز خواب آلود هستین. شما دچار ایست موقتی تنفسی در خواب (آپنه) شده اید، که مانع عبور جریان هوا می شه و خطر دچار شدن به دیابت و سکته مغزی رو افزایش می دهد.

ممکنه به دستگاهی که CPAP اسمشه نیاز داشته باشین تا در خواب، راه عبور هوای رو باز نگه داره. اگه وزن مناسب دارین و گرفتار به آپنه نیستین، ایمپلنت کنین یا با جراحی در راه جریان هوا تغییر بسازین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین قطع موقت نفس در خواب (آپنه) ممکنه منتهی به مرگ شه، حتی اگه اضافه وزن نداشته باشین.

 1. تلیک تلیک وتق تق استخون فک

اگه صدا بلند و گوش خراش باشه، ممکنه مفصل جمجمه و فک، بافت غضروفی فک بالا پایین، تو یه ردیف نیستش باشه. اما این از روی اجبارً یه مریضی نیس.

به دکتر مراجعه کنین اگه: فک قفل می شه و اصلا باز و بسته نمی شه. اگه شبه ها دندون قروچه می کنین، از گارد دهانی استفاده کنین یا آتل ببندین تا بعدا از فشار روی فک کم بشه. چون فشار روی فک، باعث درد و ناراحتی می شه. در کل اگه مشکلی در این مورد داشتین، از فک مراقبت بیشتری کنین، آدامس نجوید و از خوردن غذاهای جویدنی مثل شیرینی، شکلات های تافی و استیک دوری کنین.

 1. صدای سوت مانند از بینی

دلیل اون حرکت هوا از فضای بسیار باریک بینیه. شاید فقط بینی شما گرفته. دمیدن در بینی می تونه کمک کننده باشه. اما اگه از این روش نشد، صبر کنین تا فین فین کردنتون بهبود یابد، یا اینکه از قطره های محلول نمکی و اسپری های استرئید بینی استفاده کنین.

به دکتر مراجعه کنین اگه: صدای سوت مانند بدون این دست اون دست کردن بعد از یه آسیب دیدگی شروع شه. ضربه ی مستقیم به صورت و گرفتگی شدید بینی می تونه باعث سوراخ شدن septum (چاله ای در دیواره ی بین مجرای بینی) شه. در این صورت ممکنه نیاز به جراحی پیدا کنین. جراح با برداشتن غضروفی از قسمتهای دیگه بدن، مثل گوش، قسمت کوچیکی رو می سازه.

 1. صدای وز وز گوش

صدای وز وزی که شروع و سریع تموم شه، صدای گوش (tinnus) است. در واقعیت این صدا در سر شماس، مغز سیگنال های الکتریکی کاذب رو به صورت صدا تعبیر می کنه، که ممکنه شروع گر آسیب گوش داخلی باشه. پس در برابر صداهای بلند از گوش گیر استفاده کنین.

به دکتر مراجعه کنین اگه: تینوس (صدای گوش) ادامه دار و فقط از یه گوش شنیده شد. این موضوع می تونه علامت یه جور عفونت و یا مشکل در گوش داخلی باشه. با این حال، در خیلی از موارد هیچ علتی وجود نداره، درمانی هم نمی توان انجام داد. ممکنه دکتر شما، یه سری مشاوره یا راه حل هایی به شما پیشنهاد کنه تا بتونین با این مشکل کنار بیایید.

 1. شنیدن صدای ضربان قلب در گوش

این صدا، صدای ضربانی گوش نامیده می شه. یا حساسیت گوش نسبت به صدا بالا رفته و یا اینکه، چیزی صدای جریان خون رو زیادتر از اندازه عادی بالا برده.

به دکتر مراجعه کنین اگه: این شرایط رو داشتین: اگه جریان خون مسببه، مسئله می تونه جدی باشه. شایع ترین دلیل تولید صدای غیرمعمول، از بی نظمی در رگ های بسیار بزرگه که خون رو از مغز به قلب می بیارن و برمی گردونن، چون این کار دقیقاً در داخل گوش انجام می شه.

مثلا، وجود ضایعه ی استخوانی نزدیک رگ ها، یا یه جور برآمدگی در یکی از رگ ها، یا گره های عروق خونی باعث بی نظمی می شه و صدای جریان خون بلندتر می شه. در این شرایط، خطر سکته مغزی افزایش می یابد.و هم اینکه فشار مایع نخاعی رو بالا می برد که منتهی به مشکلات جدی مثل نابینایی می شه.

خبرهای خوب: اگه مشکلی واسه گوش اتفاق، شاید خیلی هم جدی نباشه و دلیل اون چرک گوش باشه که مجرای گوش رو بسته س. هرچیزی که جلوی ورود صداهای عادی رو بگیره، باعث می شه گوش داخلی، صداهای غیرعادی رو بشنوه.

احتمالات دیگه: تصلب گوش، یه جور گرفتگی و خشک شدن استخوانهای گوش میانی و یا نبود یه تیکه از استخون که در گوش داخلیه، باعث بوجود اومدن این نوع صداها می شه.

 1. صدای تلیک تلیک در گلو

این صدا می تونه علامت مریضی های نورونی (مثل پارکینسون) باشه که روی کنترل ماهیچه ها اثر میذاره. در موارد دیگه، این صدا می تونه بر اثر بزرگ شدن غضروف تیروئید باشه که دکتر می تونه با جراحی اون رو برداره.

به دکتر مراجعه کنین اگه: وقتی که غذا رو قورت می بدید، گلو صدای تلیک بده. از اونجایی که، اینجور نشونه هایی نادره، کارشناسان گوش، حلق و بینی تجربه ای در درمان ندارن. در این مورد، یه درمانگاه تخصصی صدا (معمولا در مراکز آموزشی- درمانی)، که بیشترین کارشناسان مجرب رو داره، مشکل رو تشخیص می دهد.

 1. صدای بلند هنگام خواب یا هنگام بیدار شدن

این مریضی سندرم انفجار سر نامیده می شه. به گفته ی افراد این صدا مثل انفجارهای شدید، جریان الکتریکی، کف زدن، وسایل آتیش بازی و رعدوبرقه. سندرم انفجاری ناخوشایند و البته ترسناکه، اما زیان آور نیس.

حال به چه دلیل این اتفاق می افتد؟ یه تئوری اینطوریه، وقتی که به خواب می روید یه تیکه از بخش مرکزی مغز به درستی کار نمی کنه.

هنگام خواب باید چند مرحله رو انجام بدین تا بدنتون کم کم خاموش شه و قسمت مرکزی مغز باید این کارا رو انجام بده و نورون های حرکتی (حرکت اعضا)، نورون های چشمی (چشم) و نورون های سمعی (صدا) رو از کار کردن باز داره. اما این کار رو بدرستی انجام نمی دهد و در نتیجه، سیستم اعصاب شنوایی یهویی تحریک، و صدای شدیدی ایجاد می شه.

به دکتر مراجعه کنین اگه: دچار به سندرم انفجار سر هستین. آدمایی که دچار مشکل در خواب هستن، آسیب پذیرترند، پس با دکتر خود تماس بگیرین تا به مشکلتون رسیدگی کنه.

 1. صدای تق تق یا تلیک تلیک در کتف

اگه دردی احساس نمی کنین، تقریبا مسئله ی مهمی نیس. اگه کتف هنگام چرخاندن بدون درد صدای تلیک بده، بیشتر بدلیل کمی خشکی بین چرخاننده دست و کیسه مفصلی و آکرومینه. حتی بخشی از بالا رفتن سنه. البته درد می تونه نشون دهنده التهاب تاندون، ورم کیسه های مفصلی یا مایع چرخاننده دست یا لابروم باشه.

به دکتر مراجعه کنین اگه: صدا همراه با درد باشه. اگه با علائم گفته شده، درد کتف رو به افزایش بود، توانبخشی چرخاننده دست می تونه کمک کننده باشه. توانبخشی شامل، ورزش هایی واسه کتف، عضله شونِه گردان و شل کردن قسمت پشتی کتف می باشه.

 1. تق تق و تلیک تلیک آرنج

مثل بقیه مفاصل، مشکلات جزئی اتوماتیکی در آرنج، اینجور صداهایی رو بوجود می آورد. احتمال دیگه مریضی پلیکاه. در این مریضی یه تیکه از مفصل خشک می شه. این مسئله خیلی مهم نیس مگه اینکه همراه با درد باشه.

به دکتر مراجعه کنین اگه: وقتی که دست رو حرکت می بدید آرنج درد بگیره یا قفل کنه، پلیکا با آرتروسکوپی قابل درمانه. هم اینکه ممکنه آرتروز باعث درد باشه، در اینجور شرایطی درمان های مانند فیزیوتراپی کفایت می کنه.

 1. سرفه به همراه خس خس سینه

اگه سرفه به همراه خس خس سینه شدید باشه، ممکنه آسم داشته باشین. آلرژن ها راه تنفس رو ملتهب و ماهیچه های دور و بر اون رو منقبض می کنن و راه باریکی واسه تنفس باقی می گذارن. وقتی که ورزش می کنین به سرفه و خس خس سینه خود توجه کنین چون می تونه نشونه هایی از آسم باشه.

به دکتر مراجعه کنین اگه: نشونه هایی از آسم دارین و اگه سرفه بیشتر از ۴ هفته زمان برد و یا حتی سرفه کردن، شما رو از خواب بیدار کرد. همه ی اینا می تونه نشونه ی آسم درمان نشده و یا حتی رفلاکس اسید باشه. مسئله مهم تر اینکه: سرفه های خونی دلیلی منطقی واسه مراجعه به پزشکه، چون می تونه علامت چندین نوع مریضی از جمله سرطان ریه باشه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

آی بانو خبرهای داغ روز خروپف درمان خونگی مطالب باحال روز