راه اصلاح موهای زیر پوستی

Prevent-Hair-Bumps-Step-3Bullet2

جوش اصلاح! ممکنه مثل یه جور شکنجه ی قرون وسطایی بنظر برسه، اما این جوری نیس. هرچند اثرات اون می تونه دردناک باشه. این یه اصطلاح پزشکی واسه موهای زیر پوستیه، همون برجستگی های آزاردهنده ای که پس از تیغ زدن یا اپیلاسیون ظاهر می شن.

وقتی که یه مو بجای رشد مستقیم از فولیکول، پیچ بخوره و زیر پوست رشد کنه، شما موی زیر پوستی دارید. اونا مانند برآمدگی های برجسته و قرمز ظاهر می شن و بسیار مثل جوش هستن، و لمس اونا هم بیشتر دردناکه.

موهای زیر پوستی، مزاحم هایی هستن که هیچکی اونا رو دوست نداره. دو کارشناس درباره ی پیشگیری و درمان اونا مطالعه کرده ان: دکتر ریک نودلمن، متخصص پوست که به عنوان رئیس تیم پزشکی واسه مقابله با افزایش سن پوست فعالیت می کنه و کیمبرلی سیمپسون، که در اسپای day & med فعالیت می کنه.

پیشگیری از موهای زیر پوستی

نودلمن می گوید: هر روش مو زدایی که موی زیر سطح پوست رو نابود کنه، می تونه منتهی به موی زیر پوستی شه، از جمله تیغ زدن، کندن مو با موکن یا اپیلاسیون. وقتی که مو دوباره رشد می کنه، ممکنه پیچ بخوره و در زیر لایه های پوست گیر بیفته.

این مسئله به احتمال زیاد در جاهایی که موزدایی می کنین، بیشتر اتفاق می افتد. مانند گونه ها، پاها، زیر بغل و خط بیکینی. آدمایی که بطور طبیعی موهای کلفت و فر دارن، بیشتر دچار موهای زیر پوستی می شن، چون موی فر و کلفت، تیز تر بوده و بیشتر مستعد پیچ خوردن در داخل پوسته.

اما خبر خوب اینه که با روش های مو زدایی مناسب، می تونید به اندازه خیلی از ایجاد موهای زیر پوستی جلوگیری کنین.

اول پوست رو به آرومی پاکسازی و لایه برداری کنین. قبل از تیغ زدن یا اپیلاسیون، ناحیه ی مورد نظر رو با آب گرم و یه پاک کننده ی ملایم بشورید. این کار هم به نابود کردن کثیفی، مواد زائد و روغن اضافه از سطح پوست کمک می کنه و هم جلوی بسته شدن فولیکول های مو با سبوم (یه ماده ی چرب که بوسیله غدد سباسه ترشح می شه) رو می گیرد.

بعد پوست رو لایه برداری کنین تا مو بالا بیاد و تیغ زدن و اپیلاسیون راحت تر شه. از محصولی با دانه های گرد و صاف (هیچوقت از دانه های بزرگ استفاده نکنین) و شامل نرم کننده هایی مانند روغن جوجوبا که مو رو نرم می کنه، استفاده کنین.

از یه کرم و تیغ اصلاح بی خطر استفاده کنین. به دنبال موادی مانند روغن زیتون، جوجوبا یا اسطوخودوس باشین تا بین پوست و تیغ، یه لایه ی محافظ ایجاد شه و از بریدگی و سوزش جلوگیری کنه. احتمال اینکه موهای زیر پوستی، پوست رو ملتهب و تحریک کنن زیاده.

شاید زمان اون باشه که تیغ اصلاحتان رو تعویض کنین. تیغ هایی با سه، چهار، پنج و شش لبه، می تونن موی زیر سطح پوست رو از بین ببرن و باعث اصلاح نزدیک به پوست و ایجاد موهای زیر پوستی شن. به خاطر همین، دکتر نودلمن پیشنهاد می کنه که تیغ اصلاحتان رو عوض کنین. یه تیغ دولبه که قابل استفاده مجدده با دسته ی فلزی سنگین که روی لبه رو نپوشانده باشه، مناسب و بی خطره (می تونید این تیغ ها رو در بیشتر داروخونه ها پیدا کنین). هم اینکه واسه جلوگیری از گیر کردن مو در زیر پوست، موها رو در جهت رویششان تیغ بزنین.

واسه بند انداختن، اپیلاسیون و کندن مو با موکن، به یه شخص حرفه ای مراجعه کنین. اگه موهای زیر پوستی دارین، از یه متخصص زیبایی معتبر کمک بگیرین.

تلاش کنین بعد از موزدایی، از آرامش دهنده های پوست استفاده کنین. ضد عفونی کننده های طبیعی مانند روغن درخت چای و عنبر سائل دارای خواص ضد التهابی هستن و از قرمزی و سوزش که می تونه منتهی به ایجاد موهای زیر پوستی و شدید شدن اونا شه، جلوگیری می کنن.

سیمپسون پیشنهاد می کنه که از یه نرم کننده با مواد درمون دهنده ای مانند آلوئه ورا، کالاندولا و بابونه استفاده کنین تا از سوزش پوست جلوگیری شه.

اگه موهای زیر پوستی دارین

اونا ممکنه به مدت کوتاهی در زیر پوست باقی بمونن. به گفته ی دکتر نودلمن، این طبیعیه که بالا اومدن موهای زیر پوستی ۸ تا ۱۰ روز طول بکشه، اما می تونید واسه آرامش درد و قرمزی اون کارایی انجام بدین.

سیمپسون پیشنهاد می کنه که از اجناس شامل اسید سالیسیلیک و اسکراب شکر واسه ضدعفونی کردن و پاک کردن فولیکول های بسته شده ی مو استفاده کنین. کندن موی زیر پوستی می تونه باعث ایجاد زخم شه یا اون رو آلوده کنه.

چه وقتی به متخصص پوست مراجعه کنین

اگه موهاتون بیشتر از ۱۰ روز زیر پوست باقی موندن یا آلوده شدن، وقت اون هستش که به پزشکتون مراجعه کنین. یه متخصص پوست می تونه با به کار گیری یه سوزن استریل یا اسکالپل، مو رو بیرون بیاره و اگه یه مشکل تکرار شونده س، براتون داروهای موضعی تجویز کنه.

چیجوری شوره سر رو از بین ببریم؟ روش درمان شوره سر

خواص عسل واسه تقویت موی سر

زیبایی مو سرخاب سفیداب سلامت مو