رابطه مدرک دانشگاهی و موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کار و کاسبی بدون مدرک دانشگاهیGraduated

کار سختی نیس فقط کافیه مهارتای لازمه رو داشته باشین و مقداری بیشتر از اکثریت تلاش کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از زومیت؛ کشور ما در سال های گذشته بسیار به سمت مدرک گرایی جلو رفته و بحث بر سر این موضوع همیشه داغه که علم دانشگاهی به تنهایی می تونه ما رو به کار و درآمد خوب برسونه یا بدون مدرک هم می تونیم به اینجور جایگاهی برسیم؟

سوجان پاتل، استاد و بنیان گذار آژانس بازاریابی دیجیتال و نویسنده ی کتاب «۱۰۰ روز رشد»، یه دانشجوی انصرافیه که با افتخار به این موضوع، تجربیاتش رو این جوری بیان می کنه: «وظیفه ی من کمک به شرکت ها و کارفرمایان، واسه رونق و معرفی اصولی کسب وکارشون در فضای حقیقی و مجازیه. من بدون مدرک دانشگاهی و فقط به عنوان یه متخصص سئو به درآمد ۲۰ هزاری دلار در سال رسیده ام.»

تو یه دوره ی وقتی، داشتن مدرک کارشناسی ارشد یه بلیط برنده و تأمین کننده ی جایگاه و موفقیت های بزرگ بود؛ اما با گذشت زمان و تغییر شرایط شغلی و اقتصادی جوامع، ارزش و کاربرد این مدارک هم تغییر کرد؛ چون جهان از فضای استخدام دولتی، به بخش ی کارآفرینی تغییر جهت داده! شاید بدونین؛ اما یادآوری می کنم که افراد بسیار موفقی مانند استیو جابز، بیل گیتس و مارک زاکربرگ، همه بدون مدرک دانشگاهی هستن و طبق گزارشات منتخب واشنگتن، ۶۸ درصد آمریکایی ها مدرک لیسانس ندارن.

البته بحث ما این نیس که داشتن مدرک دانشگاهی خوبه یا بد! ما فقط می خواهیم بررسی کنیم که بدون مدرک هم می توان در کسب وکار موفق شد؟ در ادامه دلایلی رو که نشون میدن واسه کسب درآمد مدرک دانشگاه پایه ی اصلی نیس، عنوان می کنیم:

آموزش آنلاین شما رو به یه کارشناس تبدیل می کنه

قبل از ثبت نام واسه رفتن به دانشگاه، هدف خود رو بررسی کنین. می خواهید در آینده به چه وظیفه ای مشغول باشین؟ اون رشته تحصیلی، شما رو به هدفی که دارین می رساند؟ مثلا اگه می خواهید برنامه نویس شید، فقط گرفتن مدرک لیسانس در رشته مهندسی کامپیوتر از شما یه کدنویس نمی سازه و لازمه این حرفه رو در دوره های آزاد و تحقیقات شخصی و تمرین و تکرار پیگیری کنین.

واسه تبدیل شدن به مشاور مدرک لازم نیس

شغل مشاوره می تونه واسه هر شخصی که در مورد ای خاص اطلاعات، تجربه و تسلط داره مناسب باشه. اگه شما می تونید در هر زمینه ای مشکلات بقیه رو حل کنین و راهنمای اونا باشین، کافیه جامعه ی مخاطبتان رو پیدا کنین، اون ها رو فراخوانی کنین و چیزی که احتیاج دارن در اختیارشون بذارین. پاتل یادآوری می کنه: «من سال ها تجربه موفق در مورد ی مشاوره ی تولید محتوا و بازاریابی مجازی دارم و کارآفرینان بسیاری به اطلاعات من تکیه می کنن؛ اما ممکنه افراد دیگری هم وجود داشته باشن که تجربه و اطلاعاتشون بالاتر از منه. پس لازمه یه مشاور مداوما در حال مطالعه و بروزرسانی آگاهی اش باشه.»

سرمایه گذاری بدون نیاز به مدرک دانشگاهی امکان پذیره

شک نداشته باشین همتون می دونین که واسه تبدیل شدن به یه سرمایه گذار در بخش ی بورس، املاک و… احتیاج به تحصیلات خاصی نیس. البته تحقیقات شخصی و آگاهی به بخش ای که می خواید در اون سرمایه گذاری کنین از الزاماته و این شغل تحقیق و بررسی بسیاری می طلبد.

مشاغل جور واجور رو بررسی کنین

اگه به همه مشاغلی که در دنیا وجود دارن فکر کنین، درخواهید یافت که تعداد خیلی از اون ها مانند کارگزاران املاک، نویسندگان، مدیران فروش، برنامه نویسان، آرایشگران، نوازندگان و… به تحصیلات آکادمیک دانشگاهی احتیاج ندارن. البته این بدون معنا نیس که شغل اون ها از هر فهم مبرا هستش. خیر! اون ها به صورت آزاد در دوره های مهارت آموزی شرکت می کنن ومطالعه و تمرین دارن.

وام دانشجویی یا وام کسب وکار

به هر حال هر دو راه نیاز به هزینه کردن دارن. در آخر بررسی بردوش ی شما هستش که تصمیم بگیرین واسه تحصیلاتتان خرج کنین یا واسه شروع یه کسب وکار جدید دست به عمل بزنین.

فقط به تحصیلات اکتفا نکنین

اگه فقط می خواهید معدل الف دانشگاه باشین، فقط در علوم گذشتگان استاد میشین

اگه تصمیم شما ادامه ی تحصیله، تنها اسیر کتاب های درسی و معدل نشید. بازار کار مهارتی بالاتر از کلاس درس احتیاج داره که این مهارت با تحقیقات علم روز، با دست به عمل زدن و تجربه ی محیط کار واقعی حاصل می شه.

در دانشگاه استواری رو نمی آموزید

این یه حقیقته که دانشگاه یه پیش نیاز واسه زندگی اجتماعی و برنامه ریزی شما هستش. اما دیگه مهارت ها مانند سخت کوشی، صبوری، روش هدف دار های ارتباطی، مشتری مداری، مدیریت مالی و… در هیچ کتاب درسی آموزش داده نمی شه. روند موفق شدن خیلی سخت تر از امتحان های کلاسیه و به اون زودی و آسونی که فکر می کنین آرزوهاتون محقق نمی شه. پس از رؤیاهای دانشجویی بیرون بیایید، از جای بلند شین و خودتون دست به کار شید.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

زومیت