رابطه عشق و پول چیست؟

عشق و پول

پول می تونه عشق بسازه اما نمی تونه اونو بخره.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون, پول می تونه واسه ما عشق بخره؟ انگار این سوال جواب مشخصی نداره. اگه عشق مثل مذهب باشه، اون وقت نه میشه اونو خرید و نه در مورد اون بحث کرد. اگه رابطه عاشقانه مثل یه معامله تجاری باشه، اون وقت میشه اونو خرید و درمورد اون مزاکره کرد. به نظر می رسه عشق به هر دو اینا مثل باشه اما دقیقاً با هیچکدام برابر نیس.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون ؛ آویشی مارگالیت (Avishi Margalit) دو تصویر از سیاست رو توصیف می کنه: سیاست به عنوان اقتصاد و سیاست به عنوان مذهب. اگه به سیاست مثل اقتصاد نگاه کنیم، به طور کاملً قابل صلح، گفتگو و تبادله. اما اگه به اون مثل مذهب نگاه کنیم، جنبه هایی از اون هست که باید مقدس در نظر گرفته شه و هیچوقت به اون نگاه مالی نداشت.

مارگالیت عنوان می کنه که زندگی اقتصادی براساس جایگزینیه: یه چیز با چیزی دیگه قابل تعویضه. بر همین پایه، جای زیادی واسه چانه زدن مالی در زندگی اقتصادی هست.

حالا عشق مثل کدامه، مذهب یا اقتصاد؟ انگار عشق از جنبه های جور واجور مثل هر دو اوناس.

عشق از خیلی جهات یه جور مذهبه. از این نظر مثل هم هستن که باورهای اساسی رو دیکته کرده، لازمه استانداردهای اخلاقی پایه س، و ارزش شخصی بالایی رو به مفعول و مقصود خود معطوف می کنن. خیالات کلی در ایده سیاسی عاشقانه رو در بسیاری مذاهب یکتاپرستی میشه دید.

ایده سیاسی عاشقانه هم مثل خیلی از مذاهب با طبیعت کامل و غیرقابل انعطاف خود شناخته می شه. مثل مذهب، عشق واسه معنی دادن به زندگیه، واسه شکست دادن همه مشکلات و پیشنهاد جاودانگی. شباهت بین عشق و مذهب در شباهت خدا و معشوق هم میشه دید.

معشوق همیشه به عنوان «زیباترین فرشته روی زمین و آسمون» و «هدیه ای الهی» خونده می شه. معشوق فردی کامل دیده می شه که وجود اون قابل درک نیس.

رابطه بین خدا و بندگان اون در کتب آسمونی با عباراتی عاشقانه توصیف شده، مثل نامزدی و ازدواج. پاپ بندیکت شانزدهم میگه، «یکتاپرستی درست مثل ازدواج یه همسریه.

ازدواجی که براساس عشقی کامل و قاطع باشه، نماد رابطه بین خدا و بندگان اون و برعکس هستش.» وفاداری به خدا و ازدواج از بزرگترین نتیجه های انسانی شمرده می شه.

عشق در توصیفات بالا به عنوان چیزی مقدس که پول قادر به خریدن اون نیس توصیف شد، درست مثل اینکه با پول نمیشه معنویات، رفتارها و اعمال خوبی که از راه مذهب دستور داده شده رو خرید.

اما بین رفتارای عاشقانه و تجاری هم شباهتایی هست. مثلا این شباهت رو در روش انتخاب همسر در دنیای الان میشه دید. تکنولوژی و مخصوصا اینترنت، این امکان رو جفت و جور می کنه که افراد شریک عشق خود رو درست مثل خرید یه کالا انتخاب کنن. به خاطر همین ممکنه آدما به خصوصیات خاصی اشاره کنن که حتماً ارتباطی به عشق نداره.

وقتی کسی در سایتای همسریابی می نویسه که دنبال یه زن ورزشکار گیاهخواره که به حیات وحش علاقه داشته باشه، کار اون بی شباهت به وقتی که می خواد مشخصات ماشین موردعلاقه خود واسه خرید رو بنویسه نیس.

نقش پول در تولید و انتقال روابط عاشقانه نشون داده می شه، مثلاً در محتوای تبلیغات خصوصی واسه پیدا کردن شریک عشقی. درنتیجه، زور امنیت مالی شریک عشقی معمولاً از راه خانوما در این آگهیا قید می شه.

درواقع وقتی هم خانوما و هم آقایون فردی خوش ظاهر رو بهتر می دونن، زنان خصوصیاتی دیگه مثل موقعیت اجتماعی و پول رو هم تو ذهن دارن که ظاهر مرد رو جبران می کنه.

جالبه بدونین که بیشتر مردها دوست دارن همسرشون درآمد کمتر و موقعیت شغلی پایین تری نسبت به اونا داشته باشه. اما این بخاطر نگرانی مردها درمورد اعتمادبه نفسه نه موضوع عشق. همه اینا می تونه نشونه این باشه که چیجوری پول می تونه بر تولید و ایجاد عشق تاثیر داشته باشه.

پول و موقعیت مطمئناً با تولید میل و ارضای جنسی هم در ارتباطه. تحقیقی که روی صدها زن ایتالیایی انجام شد نشون میده که دو-سوم اونا با مردانی که از نظر اجتماعی بالاتر بودن و افراد پولدار ارضای جنسی بالاتری رو تجربه کردن. (بااینکه عشق تجاری به طور کاملً موفقه اما محدودیتای احساسی خود رو داره؛ حتی روسپیا هم ضمانت برگشت پول نمی دن.)

طبیعت قابل تعویض رابطه جنسی در سهولت تحریک جنسی با به کار گیری خیال پردازی میشه دید، چه فرد خود رو با کسی تجسم کنه که الان در رابطه نیس و چه با تجسم شریک جنسی الان خود به شکل فردی بسیار باحال تر.

پول شاید واسه خود عشق مهم نباشه اما به سختی میشه اونو از واقعیت دور کرد. عشق تو یه چارچوب واقعی زندگی قرار گرفته که درخشش بیشتر این قاب به داشتن پول بیشتر بستگی داره. واسه همینه که بیشتر افراد با کسی ازدواج می کنن که بیشتر معیارهای ظاهری و مادی اونا رو دارا باشه اما عاشق اون نیستن.

تو یه چارچوب خوشبخت زندگی، احتمال ایجاد احساسات مثبت مثل عشق بیشتره. موقعیتای شدیداً منفی مثل تنهایی هم می تونن تولیدکننده عشق باشن اما این می تونه یه عشق سطحی و ظاهری باشه که بیشتر متکی به موقعیت کنونیه نه خصوصیات عمیق و ثابت عاشق.

money-love خرید عشق با پولهمه با جملاتی مثل «تو منو دوست نداری، بدن منو (یا پول، یا مهربانی، یا هوش منو) دوست داری» آشنا هستن. این جملات نه فقط در روبرو شدن با خصوصیاتی که ظاهری و سطحی هستن مثل زیبایی و ثروت درگیر می گن بلکه با در نظر گرفتن ویژگی عمیق تری مثل مهربانی و هوش هم به زبون میاد. زیبایی و ثروت دلایل منطقی واسه عشق به حساب نمی رن درحالیکه مهربانی و هوش و عقل تقریباً اینجور هستن چون خصوصیاتی بنیادی تر از آدم رو نشون میدن.

با این وجود هیچیک از این دلایل به تنهایی واسه یه عشق کافی به نظر نمی رسن. اینجور عشقی نیاز به وجود جنبه های مختلفی داره که هم به تشویق برانگیزی و هم جذب طرف مقابل مربوطه.

درمورد خوشبختی هم به همین شکله — پول نمی تونه خوشبختی دراز مدت بخره اما می تونه واسه ساخت موقعیتایی که بتونه اینجور خوشبختی بسازه به درد بخور باشه. تحقیقات مختلفی رابطه مثبتی بین درآمد و خوشبختی دراز مدت پیدا کردن.

اما درست مثل عشق، تاثیر پول بر خوشبختی خیلی قوی نیس و عوامل و فاکتورهای دیگری هم مهمتر از اون هست. عوامل اجتماعی، مثل ازدواج، خونواده، دوستان و فرزندان در تعیین دووم یه خوشبختی بسیار مهم تر از عناصر مالی و اقتصادی مثل شغل، درآمد و استاندارد زندگی هستن. اما پول می تونه موقعیت ما رو به روشی بهتر کنه که فرصت خوشبختی بیشتری در اختیار ما بذاره.

پول نمی تونه عشق بخره و عشق نمی تونه پول بیاره. اما پول فرصت عشق رو بیشتر کرده و عشق نیاز به پول رو کمتر می کنه. وقتی فردی عاشق می شه، پول واسه اون اهمیت کمتری پیدا می کنه وقتی فردی پول لازم واسه برآوردن نیازای پایه ای زندگی رو نداره، عشق بیشتر به خطر میفته.

واسه خلاصه باید بگیم که در عشق بخشی مقدس و بخشی دارای عناصر تجاری دیده می شه. پول می تونه به تشکیل عشق کمک کنه اما نمی تونه اونو بخره — درآخر تنها کاری که شاید بتونه بکنه خریدن رابطه جنسیه نه عشق.

عاشق یه فرد پولدار شدن خیلی راحت تره چون پول موقعیتای مطلوب تر واسه عشق و زندگی رو بیشتر جفت و جور می کنه. به خاطر همین زنان زیبای جوون عاشق مردان پولدار می شن و در خیلی از اون موارد هم عشق واقعی به وجود میاد.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

عشق مردمون چیه