رابطه جنسی چه فوایدی دارد؟

رازهای داشتن زندگی خوشحال

بیشتر زن و شوهر نمی دونن که روابط جنسی مطلوب می تونه کیفیت زندگی و سلامت جسمی و روحی اونا رو به اندازه قابل توجه ای بهتر کنه.

فواید روابط زناشویی

به نقل از سیمرغ؛ فواید و اثرات سودمندی که در ادامه می خونین حاصل چند سال مطالعه و تحقیق کارشناسان در سراسر دنیاست، پس به اونا اعتماد کنین.

 1. کاهش استرس

براساس تحقیقات انجام شده در اسکاتلند یکی از اثرات قابل توجه رابطه جنسی، پایین آوردن فشارخون و کاهش استرسه. توضیح این مطالعه در نشریه روانشناسی به چاپ رسیده. در این تحقیق، محققان ۲۴ زن و ۲۲ مرد رو تحت شرایط استرس زا مانند سخنرانی در جمع قرار داده و فشارخون اونا رو در این شرایط ثبت کردن.

یافته ها نشون داد کسائی که قبل از قرار گرفتن در برابر شرایط استرس زا رابطه جنسی داشتن، عکس العمل بهتری نسبت به استرس نشون دادن.

 1. کاهش فشارخون

در مطالعه دیگری که در نشریه روانشناسی به چاپ رسید مشخص شد که روابط جنسی منظم و همیشگی، فشار دیاستولیک (عدد کمتر یا عدد دوم درخواندن فشارخون) رو کم می کنه. بالا بودن فشارخون یه عامل خطرساز واسه مریضی عروق کرونر قلب، حمله قلبی، بیماریای کلیوی و سکته مغزیه.

 1. تقویت سیستم ایمنی

۱ یا ۲ بار رابطه جنسی در هفته موجب افزایش اندازه یه آنتی بادی به نام ایمونوگلوبین A یا IgA در بدن می شه که می تونه در برابر سرماخوردگی و بقیه عفونتا ایمنی بسازه.

واسه بررسی این اثر، محققان دانشگاه پنسیلوانیا نمونه بزاق ۱۱۲ نفر (شامل IgA) رو مورد آزمایش قرار دادن. در کسائی که ۱ یا ۲ بار در هقته رابطه جنسی داشتن، اندازه این آنتی بادی به مراتب بالاتر بود.

 1. اثری مشابه ورزش

رابطه جنسی واقعا یه جور ورزشه. کارشناسان انجمن آموزش جنسی امریکا فکر می کنند که رابطه جنسی ورزشیه که هم شرایط جسمی و هم شرایط روحی رو بهتر کنه. این رابطه موجب بهبود کارکرد قلب و عروق، افزایش توان، انعطاف پذیری و تعادل می شه.

 1. سوزوندن کالری

رابطه جنسی به مدت نیم ساعت، در حدود ۸۵ کالری انرژی مصرف می کنه. این مقدار انرژی شاید قابل توجه نباشه اما در دراز مدت اثرات مفیدی بر سلامتی داره. این اندازه مصرف کالری، تقریبا برابر پیاده روی ملایمه.

 1. بهبود سلامت سیستم قلبی- عروقی

تحقیقات کارشناسان انگلیسی نشون داد که بر خلاف تصور عموم که فکر می کنند افزایش فعالیت بدنی در بین رابطه جنسی موجب سکته می شه، این رابطه هیچ نقشی در بروز سکته نداره.

واسه انجام این مطالعه که در نشریه اپیدمیولوژی و سلامت جامعه به چاپ رسید، ۹۱۴ مرد به مدت ۲۰ سال مورد آزمایش قرار گرفتن و مشخص شد که رابطه جنسی و موندگاری اون هیچ ارتباطی با خطر بروز سکته نداره. هم اینکه به اثبات رسید که داشتن ۲ بار رابطه جنسی در هفته یا بیشتر، خطر مرگ به وجود اومده بوسیله حمله قلبی رو در مردان به نصف کم می کنه.

Middle aged couple

 1. افزایش اعتماد به نفس

در مطالعه ای که بوسیله محققان دانشگاه تگزاس انجام شد و در نشریه رفتار جنسی به چاپ رسید، ۲۳۷ دلیل علمی واسه ایجاد رابطه جنسی ذکر گردید. تقویت اعتماد به نفس و داشتن احساس خوب در مورد خود، یکی از این علل هستش. هم اینکه مشخص شد اگه بین شما و شریک جنسیتون رابطه عاشقانه ای وجود داشته باشه، این اثر قوی تر هستش.

 1. حال خوب

رابطه عاشقانه، صمیمی و از همه مهم تر رابطه جنسی مطلوب، احساس و حال عمومی شما رو به اندازه قابل توجه ای بهتر کنه. تحقیقات نشون میدن آدمایی که از رابطه جنسی خوبی بهره مند هستن، خوشحال تر و سالم تر از بقیه افراد هستن.

 1. افزایش صمیمیت

رابطه و ارضای جنسی سطح هورمون اکسی توسین رو که به هورمون عشق و محبت معروفه، زیاد می کنه و موجب ایجاد تعهد و اعتماد می شه. محققان دانشگاه کارولینای شمالی ۵۹ زن غیر یائسه رو قبل و بعد از رابطه جنسی دوستانه مورد آزمایش قرار دادن. یافته ها نشون داد هر چی مدت تماس بیشتر باشه اندازه اکسی توسین هم بالاتر هستش.

 1. آرامش درد

با افزایش ترشح اکسی توسین، اندروفین زیاد شده و درد کم میشه. رابطه جنسی و افزایش ترشح اکسی توسین موجب بهبود سردرد، درد به وجود اومده بوسیله التهاب مفاصل و کاهش علایم سندرم قبل از قاعدگی می شه.

درمطالعه ای که در نشریه بیولوژی و پزشکی به چاپ رسید، اثر هورمون اکسی توسین در آرامش درد در ۴۸ داوطلب بررسی شد. این ادما از اکسی توسین استنشاقی استفاده کرده و بعد در انگشتشان خراشی ایجاد گردید. استنشاق اکسی توسین درد رو به نصف کم کرد.

 1. کاهش خطر سرطان پروستات

براساس تحقیقات انجام شده در استرالیا انزال تکراری مخصوصا در دهه ۲۰ زندگی مردان، خطر سرطان پروستات رو کم می کنه. یافته های این تحقیق در نشریه بین المللی اورولوژی به چاپ رسید. این مطالعه نشون داد که ۵ یا بیشتر از ۵ بار انزال در هفته مخصوصا در دهه ۲۰ زندگی مردان، خطر سرطان پروستات رو به یه سوم کم می کنه.

 1. تقویت عضلات لگن

ورزش و جنب و جوش عضلات لگن در بین رابطه جنسی فواید بسیاری واسه زنان داره، از جمله این که لذت جنسی رو زیاد کرده و خطر بی اختیاری ادرار، افتادگی واژن، رحم و مثانه رو هم کم می کنه. این عضلات معمولا در اثر زایمون، چاقی و افزایش سن کم کم ضعیف می شن. واسه تقویت این عضلات می تونین، عضلات لگن رو منقبض کرده (حالتی مشابه قطع کردن و نگه داشتن ادرار)، تا ۳ بشمارید و بعد رها کنین.

 1. خواب بهتر

ترشح اکسی توسین موقع ارضای جنسی موجب بهبود خواب می شه. خواب کافی و مطلوب در تنظیم وزن و فشارخون موثره. علاوه بر اثرات هورمونی، جنب و جوش در بین رابطه جنسی هم موجب آرامش و بهبود خواب می شه.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی سیمرغ