رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور: الکامپ بعدی در تیرماه ۹۶ برگزار می شود

نشست خبری نظام صنفی رایانه ای کشور امروز با حضور ناصر علی خوشبختی ریاست این سازمان و هم اینکه جمعی از اصحاب رسانه در دفتر اصلی اون واقع در خیابون خرمشهر تهران برگزار گردید. در جریان این نشست، آقای خوشبختی از انتقال زمان برگزاری نمایشگاه الکامپ از زمستون به تابستون خبر داد و هم اینکه پاسخگوی سوالات بعضی از خبرنگاران بود.

در ادامه توجه شما رو به بیانیه خبری این سازمان در مورد نشست یاد شده جلب می کنیم.

بیست و سومین نمایشگاه الکامپ ۳۰ تیر تا دو مرداد سال ۱۳۹۶ برگزار می شه. به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، ناصر علی خوشبختی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با اعلام این خبر، گفت: پیرو مذاکرات انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درخواست دیرینه صنف و صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در مورد تغییر زمان برگزاری نمایشگاه آخرسر محقق شد و الکامپ سال آینده تابستون برگزار می شه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: با اعمال تغییر در زمان برگزاری کل فضای نمایشگاه بالغ بر ۶۰ هزار مترمربع هم به طور کامل به الکامپ اختصاص پیدا می کنه و اینطوری دومین خواسته صنف هم برآورده شد.

خوشبختی با اشاره به مزیتای تغییر زمان و افزایش فضای برگزاری الکامپ، خاطرنشان ساخت: برگزاری نمایشگاه در تابستون که مدارس تعطیل هستن، رقابت ترافیک رو برطرف می سازه. همین طور آب و هوای مناسب، امکان به کار گیری پتانسیلای فضای باز رو آماده می سازه. افزایش متراژ محدودیتامون واسه اختصاص فضای بزرگ تر به استارتاپها رو رفع می کنه و واسه الکامپ آینده می توانیم فضای بیشتر با مشارکت تعداد بیشتری از استارتاپها داشته باشیم. بخش الکام گیمز هم در سال آینده می تونه در فضای بزرگ تری تشکیل بشه.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، به رقابتای برگزاری نمایشگاه در نیمه اول سال اشاره کرد و اضافه کرد: زمان کوتاهی تا برگزاری نمایشگاه در پیش داریم اما اگه به دنبال حل این مسئله هستیم یه بار واسه همیشه باید سختی تحمل شه تا به روال عادی تبدیل شه.

ضرورت کسب مجوز کسب و کارای اینترنتی از سازمان

خوشبختی در ادامه نشست به فعالیت کار و کاسبیای تجارت الکترونیک در فضای مجازی و منبع ارسال مجوز اونا اشاره کرد و گفت: در قانون نظام صنفی ماده ۸۷ اومده، آیین نامه ای واسه فعالیت کسب و کارای فضای مجازی جفت و جور شه. هم اینکه در ماده دو ذکرشده، این قانون شامل اصنافی که دارای قانون خاص هستن، نمی شه. پس طبق قانون مصوب مجلس، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور مسئول فعالیت هاییه که در صنعت ICT هستن و این اصناف مجوز فعالیت هاشون رو باید از سازمان بگیرن.

خوشبختی همین طور در جواب به این سوال که چه فعالیتی مربوط به سازمان نظام صنفی رایانه ای و ICT می شه؟! توضیح داد: تجارتی که به صورت سنتی فعاله و از صنعت ICT به عنوان وسیله پیشرفت و به روزرسانی کسب و کارش استفاده می کنه، مربوط به سازمان نظام صنفی رایانه ای نیس و باید تحت پوشش اتحادیه مربوط به خود کار کنه. اما پدیده ها و کسب و کارایی امروز ظاهر شدن که با بهره مندی از تکنولوژی و فضای مجازی تجارت جدیدی رو راه اندازی کردن؛ اینا اگه سایت یا اپلیکیشن ­شون دچار مشکل شه، ورشکست می شن. این گروه به طور کامل با بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در رابطه بوده و باید از سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور مجوز بگیرن.

اون با تاکید بر اینکه واسه هر کسب و کار جدید و نوآورانه ای نمیشه اتحادیه درست کرد، اضافه کرد: امروز موضوع حمل و نقل مطرحه و در آینده ممکنه کسب و کارای دیگری این وضعیت رو پیدا کنن، فرصت سازمان نظام صنفی رایانه ای واسه گذروندن این شرایط و دریافت مجوزها مناسبه تا تو یه اقدام کارشناسی وضعیت مسائلی از این دست مشخص شه.

رئیس سازمان صنفی رایانه ای گفت: یکی از مدارکی که معمولا واسه گرفتن مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی لازمه، مجوز سازمان نصره. پس هرکی در صنعت ICT فعالیت می کنه، قبل اینکه بخش تخصصی خود رو مشخص کنه، باید از سازمان نصر استان مربوط خود مجوز فعالیت بگیره.

خوشبختی با اشاره به جلسات برگزارشده با شورای عالی فضای مجازی درباره کسب و کار تجارت الکترونیک گفت: دولت بخش خصوصی و شورای عالی فضای مجازی کارایی رو در جهت آسون کردن فعالیتای تجارت الکترونیک انجام میدن. هم اینکه ساماندهی فعالیتای تجاری و تولید مجاز در صنعت رایانه به ما مربوطه و در بدنه سازمان نصر بیشتر از ۱۳۰۰۰ عضو هست و مردم هم باید دقت کنن که به کسب و کارای غیر مجاز مراجعه نکنن.

اون در جواب به سوال خبرنگاری در مورد ترکیب نمایشگاه های الکامپ و تلکام هم توضیح داد: صورت جلسه ای با حضور سازمان و شرکت سهامی نمایشگاه ها و نمایندگان وزارت ICT و مجری تلکام جفت و جور شده و همه موافق هستن، این دو نمایشگاه کنار هم قرار گیرند. مقرره این اتفاق واسه سال ۱۳۹۷ بیفته البته با در نظر گرفتن برگزاری الکامپ در تابستون ۱۳۹۶ اگه مجری تلکام بتونه این نمایشگاه رو زودتر برگزار کنه هم واسه اون هماهنگی ایجاد می شه.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای هم اینکه با اشاره به انتخابات نظام صنفی رایانه ای در سطح استانا در اواخر پاییز سال آینده گفت: یکی از برنامه های سازمان به روز کردن آیین نامه مصوبه هیات وزیران بعد از ۱۲ ساله تا صنف رایانه ای چارچوبای قانونی خود رو به روز کنه.