دیدنی های لرستان؛ پایتخت طبیعت ایران

شهرستان دورود

این روزا وقت خوبی واسه سفر به لرستان و گشت و گذار در طبیعت سبز و خنک این استانه. سفر به جایی که بهشت آبشارهای ایران لقب گرفته.

اگه گذارتون به لرستان افتاد، این بار سری هم به درود بزنین. دورود که در گذشته بین النهرین و بحرین نامیده می شد، در محل تلاقی دو رودخانه تیره و ماربره که به ترتیب از کوه های گرو (گری) بروجرد و اشترانکوه الیگودرز سرچشمه می گیرن، واقع شده. هسته اولیه شهر واقعا چند داهات با فعالیت کشاورزی بود که به سرعت چهره دهاتی خود رو از دست داده و به یه شهر صنعتی تبدیل شدن.

شهرستان دورود از شمال به سربند (استان مرکزی) از شرق به شهرستان ازنا، از جنوب به الیگودرز، از غرب به خرم آباد و از شمال غربی به بروجرد محدوده. دورود در راه های اصلی بروجرد ـ الیگودرز و خرم آباد ـ الیگودرز قرار داره. فاصله اون از خرم آباد ۷۷ کیلومتر، از بروجرد ۶۱ کیلومتر و از الیگودرز ۶۰ کیلومتره.

شهرستان دورود

 

دام داری از مشاغل اصلی مردم این شهرستانه و اجناس و فرآورده های دامی از کلی صادرات این ناحیه به حساب میاد. یکی از کارخانه های مهم دورود، کارخانه سیمانه که تولیدات اون به بقیه شهرستانا صادر می شه. سیمان، فرآورده های دامی و شکل های جور واجور میوه از جمله صادرات دورود به حساب می آیند.

دورود اجناس کشاورزی زیادی داره، از جمله گندم، جو، تره بار، بنشن، گیاهان علوفه ای، سیب، انار، انگور، گلابی، زردآلو، آلبالو و گیلاس. آب لازم واسه کشت این گیاهان از رودخانه های دور و بر تامین می شن. اقتصاد دورود براساس دام داری، کشاورزی و صنایعه و صادرات اون شامل هر سه گروه فوقه.

دورود از نظر جاذبه های طبیعی و گردشگری دارای مراکز زیادی می باشه که از جمله اون دریاچه های گهر بزرگ و گهر کوچیک در اشترانکوه، دره نگار، چشمه اسرار آمیز وقت ساعت، منطقه رنگیه، غار مرده ها و خیلی از مناطق جور واجور رو می توان نام برد

طبیعت درود

طبیعت این شهرستان زیباست و به خاطر همین عنوان اون رو پایتخت طبیعت ایران می دانند، دورود از نظر جاذبه های طبیعی و گردشگری دارای مراکز زیادی می باشه که از جمله اون دریاچه های گهر بزرگ و گهر کوچیک در اشترانکوه، دره نگار، چشمه اسرار آمیز وقت ساعت، منطقه رنگیه، غار مرده ها و خیلی از مناطق جور واجور رو می توان نام برد.

در سفر به درود از دریاچه گهر، آبشار بیشه پوران، آبشار بیشه تیری، آبشار دوش خرسان، آبشارهای اشترانکوه، آبشاردره اسپر، آبشار وقت و ساعت، آبشار سفیدآب، دره نی گاه(نگار)، چشمه ساعت، بیشه پیرتو، بیشه آبگرم، سراب و چشمه راکن باید دیدن کنین.

اشترانکوه

اشترانکوه که به آلپ ایران هم معروفه. این رشته کوه بلندترن رشته کوه در منطقه می باشه. البته این نام گذاری فقط به دلیل بلند بودن اون نیس بلکه به دلیل شیب تند کوه ها و دره های جوون و v شکل و یخچال های طبیعی و دائمی اون هستش. بلندای بلندترین قله اون که سنبرانه ۴۱۵۰ متر و قله گل گل ۴۰۵۰ متره.

شهرستان دورود

پریز کوه

کوه پرز از کوه های دور و بر دورود می ‎باشه که قله این کوه به ارتفاع ۳۰۷۰ متره. در راه صعود به این قله چشمه راکن قرار گرفته. در مسیرصعود به این قله، غاری به اسم غار پریز هم هست که محلی واسه استراحت کوهنوردان می باشه.

دریاچه گهر

دریاچه گهر در میان رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان واقعه. این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه بین بخش مرکزی شهرستان ازنا بین بخش زز و ماهرو الیگودرز و بخش مرکزی دورود قرار داره.

این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروفه یکی از زیباترین دریاچه های طبیعی ایران به حساب می رود و با ارتفاع ۲۳۶۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده است. این دریاچه به دلیل نداشتن راه ماشین رو تا حد خیلی از خرابی و آلودگی به دست آدم به دور مونده است.

شهرستان دورود

آبشارها

آبشار ازنادر یا دره اسپر آبشاری فصلیه که در ۷ کیلومتری جنوب خاوری دورود در دره اسپر قرار داره.

آبشار آبگرم در فاصله ۲۳ کیلومتری جنوب شهرستان دورود به طرف بیشه پوران در امتداد جاده راه آهن قرار داره.

آبشار پوران در جنوب شهرستان دورود در فاصله ۳۵ کیلومتری قرار داره. این آبشار یکی از جاذبه های استان لرستان است.

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران