دیدنیهای نخجوان، جمهوری آذربایجان

با مطالعه راهنمای سفر به نخجوان می فهمید که نخجوان یکی از شهرهای خاص واسه سفره، شهری که ارزش دیدن داره.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت ما؛ نخجوان یکی از شهرهای خودمختار جمهوری آذربایجانه که به دلیل داشتن مرز مشترک با ایران، یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری به خصوص در فصل تابستانه. واسه آشنایی با دیدنیهای نخجوان با ما همراه باشین.

آرامگاه مومنه خاتون نخجوان از شهرهای جمهوری آذربایجان و از توابع جمهوری خودمختار نخجوانه. اسناد و مدارک موجود نشون می دهد که این شهر ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تاسیس شده. اما افسانه ای هست که می گوید این شهر از دوران «نوح نبی» وجود داشته و خود حضرت نوح بعد از جاری شدن سیل، این شهر رو بنا کرده. حتی قبری در بخش جنوبی شهر هست که فکر می رود قبر حضرت نوح باشه. این شهر هم جاذبه های طبیعی بسیار قشنگتر و زیادی داره و هم جاذبه های تاریخی. گردشگران ایرونی هم به دلیل فاصله کوتاه و آب و هوای خوب، به سفر به نخجوان تمایل زیادی نشون میدن، طوری که در ایام تعطیل، این شهر پر از گردشگران ایرونی می شه. گرفتن ویزای نخجوان هم آسونه و در مرز صادر می شه. علاوه به همه اون چیزی که در مورد سفر به نخجوان گفته شد، ارزانی رو هم اضافه کنین. در این مقاله می خواهیم همه دیدنی ها و جاذبه های گردشگری نخجوان رو به شما معرفی کنیم تا سفر خوبی رو تجربه کنین.

آرامگاه مومنه خاتون

دیدنیهای نخجوان

آرامگاه مومنه خاتون یکی از آثار تاریخی مشهور نخجوان و نماد این شهره. ارتفاع این بنا ۲۶ متره که از آجر ساخته شده و با کاشی های فیروزه ای و خطوط کوفی زینت داده شده. آرامگاه مومنه خاتون از قرن ۱۲ میلادی در این شهره. در این آرامگاه، پادشاه شمس الدین الدنیز، بنیانگذار سلسله ی آتابی به همراه همسرش به خاک سپرده شده بودن؛ در دهه ی ۵۰ میلادی اجساد اون ها به سن پترزبورگ منتقل شد. امروزه در این آرامگاه فقط نمایشگاه کوچیکی از عکس ها و نقاشی های مربوط به این قبرها برگزار می شه و می تونید به تماشای این عکس ها بشینین. این بنا، سازه ای ۸ ضلعیه که با به کار گیری آجرهایی به شکل های قشنگتر مزین شده.

موزه قوچای سنگی

قوچ های سنگی قدمتی دیرینه دارن و از زمان های قدیم به عنوان نماد قدرت و باروری حساب می شدن.  حتی بعضی وقتا این قوچ ها رو واسه دور کردن ارواح شیطانی و حفاظت از مردگان در قبرستان ها نصب می کردن. چون نخجوان وقتی یکی از شهرهای ایران بود، هنر ساخت این نوع قوچ ها به این شهر هم وارد شده. موزه ی قوچ های سنگی نخجوان در نزدیکی آرامگاه مومنه خاتون قرار داره. فضای این موزه ی روباز، بیشتر مثل پارک و تفرجگاهه. از این مکان چشم انداز بسیار زیبایی بر کوه آرارات و شهر نخجوان هست.

غار اصحاب کهف

جاهای دیدنی نخجوان

در مورد مکان دقیق غار اصحاب کهف نظریه های زیادی هست. یکی از جاهایی که احتمال می رود غار اصحاب کهف در اون قرار داشته باشه، نخجوانه. این غار در ۱۸ کیلومتری شهر نخجوان قرار داره و مردم محلی بر این باور هستن که اینجا همون جاییه که اصحاب کهف به مدت ۳۰۰ سال در اون به خواب رفته بودن. علاوه بر افسانه ی تاریخی که در مورد این غار هست، بازدید از زیبایی های اینجا ارزش داره.

مقبره حسین جاوید

«حسین راثی زاده» ملقب به «حسین جاوید» یکی از شاعران ترکیه که در نخجوان به دنیا اومد که در تاریخ آذربایجان تاثیر و جایگاه بسیار خاصی داره. این بنا علاوه بر ارزش الهی، از نظر هنری و معماری هم بسیار ارزشمنده. مقبره ی حسین جاوید به سبک معماری عجمی ساخته شده و آرامگاه همسر و دختر این شاعر هم در سردابه هایی که در بالا و پایین قرار داره، دفن شده ان. معمار مشهوری به نام راسیم علی اف و مجسمه سازی مانند عمر الداراف در ساخت این بنا همکاری کرده ان.

موزه فرش

موزه ی فرش نخجوان یکی از دیدنی های این شهره که هم ساختمون موزه تاریخی و جزو جاذبه های گردشگریه، هم آثار داخل موزه بسیار دیدنیه. این موزه در کاخ بازسازی شده ی احسان خان، پادشاه نخجوان در قرن ۱۸ میلادی قرار داره. موزه ی فرش نخجوان بهترین مکان واسه شناخت و تشخیص چهار سبک اصلی فرش آذریه.  این موزه در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده و در اون شکل های جور واجور فرش، گلیم، سوماکس، دار قالی، وسایل بافندگی، نقشه های جور واجور فرش و پالاز  با قدمت های تاریخی جور واجور به نمایش گذاشته شده. علاوه بر این در این موزه می تونید شکل های جور واجور پارچه، کیف، چنته، خورجین و دستگاه بافندگی رو ببینین.

دریاچه باتابات

مناطق دیدنی نخجوان

دریاچه ی باتابات در ۶۲ کیلومتری شمال شرقی دامنه ی کوه های قفقاز کوچیک، در ارتفاع ۱۷۰۰ متر از سطح زمین قرار داره. در دور و بر این دریاچه پوشش گیاهی غنی و زیبایی داره و آب و هوای معتدل منطقه و آب شیرین دریاچه، این مکان رو به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تابستون تبدیل کرده. در دور و بر این دریاچه مراکز اقامتی و رستوران های محلی بسیاری تاسیس شده و گردشگران خیال شون از واسه امکانات رفاهی راحته. گفته می شه آب این دریاچه به  دلیل وجود هیدروکربنات، کربنات، کلسیم و مواد معدنی دیگه واسه درمان خیلی از مریضی ها (به خصوص مریضی های معده و روده) خیلی خوبه. علاوه بر زیبایی های خود دریاچه، راهی هم که به این مکان ختم می شه بسیار دیدنی و حیرت انگیزه

مسجد جامِع (مسجد رسول الله)

مقاصد گردشگری نخجوان

مسجد رسول الله نخجوان در مرکز شهر شاه بوز قرار داره و در یه تیکه از اون، مزار و یادمون شهدای شهر شاه بوز واقع شده. آجرهای نمای این مسجد از ایران آورده شده و از اشکال ظریف هنری در نمای اون استفاده شده و جلوه و زیبایی خاصی به اون بخشیده. بخش اصلی مسجد در طبقه ی اول قرار داره و  در بخش مقابل محراب، نیم طبقه به عنوان طبقه ی دوم مسجد ساخته شده. ارتفاع گنبد مسجد جامِع از سطح زمین ۱۱/۵ متره و محراب اون با کاشی کاری های زیبای هنر ایرونی اسلامی تزئین شده  که هنرمندان ایرونی اون رو طراحی کرده بودن. مناره های مسجد هم ارتفاع ۲۶ متری دارن. نقشه ی معماری مسجد رسول الله، به صورت ۸ ضلعی طراحی شده.

راهنمای سفر به منطقه نخجوان

جاذبه های گردشگری شهر زیبای باکو

تور آذربایجان سایت ما