دژاوو یا آشنا پنداری چیست؟

deja vu,دژاوو یا آشنا پنداری

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ تا حالا حسی عجیب در لحظه ورود به خونه ایی جدید یا وقتی که به شهر غریبی پا می گذارید، مکان هایی که مطمئنین هیچ گاه قبل از این اونجا نبوده اید، داشته اید، که با خودتون تصور کنین که قبلاً اینجا بوده اید؟

این حس دژاوو یا آشناپنداری خونده می شه و اگه تا حالا اینجور حسی نداشته اید، از ما بشنوین که: حس عجیبیه. محققان می گن که این حس غریب دلایلی منطقی داره.

طبق بررسی های انجام شده در سال ۲۰۰۳ که در مجله روانشناسی بولتین منتشر شد، déjà vu از کلمه ایی فرانسویی به معنی “قبلاً دیده شده” گرفته شده و از هر سه نفر دست کم دو نفر این پدیده رو یه یا دو بار تجربه کرده ان.

دکتر آلیس مدالیا، استاد روانشناسی پزشکی در دانشگاه پزشکی کلومبیا می گوید، علی الرغم رایج بودن این بحث، به طور گسترده مورد مطالعه نیستش. و از اونجایی که آشناپنداری چیزی ذهنیه، یا یعنی، جا دادن اون به شکل تحقیق عملی مشکله، آزمودن تئوری هایی که در اون طرف اون قرار داره می تونه گول زننده باشه.

گفته می شه که محققان چندین فرضیه درباره بروز آشناپنداری مطرح می کنن:

  1. قبل از این در مکانی مشابه بوده اید

بعضی محققان فکر می کنند آشناپنداری وقتی رخ می دهد که به محیطی مشابه که پیشترها تجربه ورود به اون رو داشته اید، وارد می شید. مثلا، وقتی که به لابی هتلی وارد می شید که مبلمانی مثل مبلمان اتاق نشیمن خونه کودکی شما داره، همون تصور رو در شما شکل می گیرد.

محققان در سال ۲۰۰۹ این تئوری رو مورد آزمایش قرار دادن و یافته ها در مجله روانشناسی بولتین به چاپ رسید.

اون ها به داوطلبان تصاویری که هیچ ارتباطی به همدیگه نداشتن، نشون دادن، حصارهایی در داهات و بعد اتاقی قفل شده، داوطلبان دچار حس آشناپنداری شدن چون تصاویر به گونه ایی به طور کاملً مشابه تصویر شده بودن. محققان به این نتیجه رسیدن که شایدً ارتباطی بین آشناپنداری و حس شناسایی از گذشته هست.

  1. زیادتر از اندازه سفر می کنین

طبق بررسی های انجام شده در سال ۲۰۰۳، آدمایی که زیاد سفر می کنن و رویاهای خود رو به خاطر می بیارن بیشتر از آدمایی که در خونه می مانند یا رویاهای خود رو به یاد نمی بیارن، آشناپنداری رو تجربه می کنن.

این جوری افراد می تونن محدوده ایی گسترده تر از منبع رو تصویرسازی کنن، پس منطقیه که محیط های بالاتر از چیزی که براشون آشناست رو تو ذهن داشته باشن.

  1. صرع لب گیجگاهی رو تجربه کرده اید

بعضی از آدما که به طور موقت دچار صرع لب گیجگاهی(یه جور صرع که در بخشی از مغز رخ می دهد که حافظه ی کوتاه مدت رو دچار تغییر می کنه) می شن، دقیقاً قبل از اینکه حمله یهویی به اون ها دست دهد، آشناپنداری رو تجربه می کنن.

علاوه بر این، دکتر مدالیا می گوید، به خاطر همین بعضی محققان تصور می کنن آشناپنداری منشآ یه جور معطلی در کارکرد نورون های مغزه.

اون در ادامه می گوید، این می تونه در نتیجه تلاش مغز واسه پردازش بخشی از اطلاعات چندگانه باشه، اما به دلیل بعضی عوامل نمی تونه اطلاعات رو به درستی مرتب سازه. از دست دادن برابری در میونه های کلام، شایدً مسئول آشناپنداریه.

فارغ از اینکه چه اتفاقی رخ می دهد، واسه بیشتر افراد آشناپنداری به طور کاملً بی ضرره. مگه اینکه حمله یهویی صرع رو تجربه کرده باشن و در این جوری موارد علائم دیگری هم بروز می کنه، وگرنه تجربه ایی عادی تلقی می شه.

شاید هیچوقت درنیابید که که به چه دلیل برج لندن به چشمتون آشناست، شاید هم در زندگی گذشته مادربزرگ مادربزرگ مادربزرگ همسر کیت میدلتون بوده اید؟ دست کم می توان رویای اون رو تو سرش داشت!

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

آی بانو روانشناسی چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *