دو خوراکی پرانرژی برای ورزشکاران

نوشیدنی ها و خوردنی های بسیاری هستن که می تونن انرژی کافی واسه انجام کارها رو در ما به وجود بیارن. شکل های جور واجور نوشابه های انرژی زا و خوردنی هایی مانند چیپس و … از این جمله ان. هم اینکه بدن ما به موادی واسه رشد و بازسازی بافت های بدن نیازمنده که نقش مغذی اونا واسه ما حیاتی ست. اما اثرات جانبی مصرف این اغذیه های ناسالم هر چند که ممکنه انرژی مورد نیازمون رو تامین کنه، بسیار بیشتر و خطرناک تر از انرژی موقتی ست که برامون به ارمغان می بیارن.

اینجا با دو خوراکی عجیب اما کارامد و سالم، به خاطر جایگزینی واسه خوردنی ها و نوشیدنی های انرژی زای مصنوعی و ناسالم آشنا شید.

شیرکاکائو

fuel-your-workout01

معمولاً پس از ورزش، دست کم به یه لیوان آب یا چیزایی که در برنامه غذایی مون نوشته شده یا مربی مون پیشنهاد داده نیاز داریم و به اونا کفایت می کنیم. اما به نظرٔ لورن آنتونوچی، متخصص تغذیه در نیویورک، نیاز به دقت بیشتر در مواد مصرفی پس از ورزش لازمه. به گفتهٔ آنتونوچی، تحقیقات نشون داده که تنها یه روز پس از یه ورزش ساده، بدن ما مقدار قابل توجه ای مایعات، کربوهیدرات و پروتئین رو از دست داده که باید طوری تامین شون کنیم. به نظرٔ اون، بهترین گزینه واسه تامین این مواد از دست رفته «شیر کاکائو» است.

یافته های تحقیقات گذشته روی دوچرخه سواران نشون داده که توان دوچرخه سوارانی که پس از تمرینات روزانه شون به مصرف شیرکاکائو پرداخته ان، به مراتب بهتر و سریع تر به وضعیت عادی برگشته. در مقابل، بازیابی انرژی و توان بدنی در دوچرخه سوارانی که نوشیدنی هایی مانند آب میوه های مخصوص رو مصرف کرده ان، در روند تحقیق، کمتر و کندتری بوده.

اگر به هر دلیلی نمی تونید شیرکاکائو استفاده کنین، اسموتی های میوه که با شیرسویا ساخته شده باشن و هم اینکه مصرف ماست به همراه میوه های پرانرژی، جانشین های به درد بخور، سالم و موثری هستن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که پس از نیم ساعت تا یه ساعت ورزش، شما نیاز به ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری جهت تامین انرژی از دست رفته نیاز دارین.

آلو خشک

fuel-your-workout02

بله. درست خوندین. آلو خشک یا آلو بخارا هم گزینه ای موثره. یافته های تحقیقات دکتر بهرام ارجمندی (محقق امور تغذیه در دانشگاه ایالتی فلوریدای آمریکا) روی این خشکبار، نشون داده که این آلوهای خشک شده اما خوشمزه جهت تامین مواد لازم رشد و بازسازی استخون ها از بهترین گزینه ها به حساب می روند. مصرف روزانه ۱۰ آلوخشک اثری عجیب روی شما داشته و ظرف سه روز، موجب بازیابی خیلی از مواد لازم بدن شما می شه.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

رژیم غذایی سالم زی