دوره ابتدایی ۶ ساله شد!

دوره ابتدایی 6 ساله شد!

تغییر ساختار نظام آموزشی هرچند که حالا از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده و از اول سال تحصیلی آینده اجرایی می شه، هنوز در روش اجرا با ابهاماتی روبرو شدن.

تغییر ساختار نظام آموزشی از ۵-۳-۳-۱ به ۶-۳-۳، تعطیلی روزای پنجشنبه واسه دبستانیا و اضافه کردن یه ساعت آموزشی، همه در سال ۹۰ اتفاق می افتن.

 

در آخر و پس از یکی سال تغییر و خبرهای ضد و خلاف، شورای عالی انقلاب فرهنگی رای به تغییر ساختار نظام آموزش و پرورش داد و از سال تحصیلی ۹۱-۹۰ به دروه دبستان یه سال اضافه می شودو پیش دانشگاهی به تاریخ می رسه. مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش منبع این خبره. اون در این باره میگه: «به دلیل اهمیت و ضرورتی که واسه حذف دوره پیش دانشگاهی وجود داشت، طرح تغییر ساختار نظام آموزش و پرورش به صورت ۶-۳-۳ به طور جداگونه از بقیه بخشای سند ملی آموزش و پرورش بررسی و تصویب شده و از سال آینده هم اجرایی می شه.»

 

با اجرای ساختار جدید، ساختار تحصیلی مدارس به ۳ مقطع شامل ۶ سال ابتدایی، ۳ سال اول متوسطه و ۳ سال دوم متوسطه» تقسیم می شه. اونطور که نوید ادهم میگه، بسته سند ملی آموزش و پرورش تو یه تقسیم بندی کلی به ۲ بخش «بنیانای نظری» و «سند تغییر راهبردی نظام تربیت رسمی و عمومی» تقسیم می شه: «بنیانای نظری، سند ملی آموزش و پرورش شامل ۳ بخش «فلسفه تربیت در نظام جمهوری اسلامی»، «فلسفه تربیت رسمی و عمومی نظام جمهوری اسلامی» و «رهنامه تربیت رسمی و عمومی نظام جمهوری اسلامی» می شه؛ هم اینکه بخش “سند تغییر راهبردی نظام تربیت رسمی و عمومی ” هم ناظر به برنامه های اجرایی و عملیاتی سند ملی آموزش و پرورش از جمله ساختار ۶-۳-۳ه.»

 

تغییر پر ابهام

 

اما تغییر ساختار نظام آموزشی هرچند که حالا از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده و از اول سال تحصیلی آینده اجرایی می شه، هنوز در روش اجرا با ابهاماتی روبرو شدن.

 

آموزش و پرورش تموم تلاشش رو می کنه تا این تغییر ساختاری-شکلی رو در کمترین زمان ممکن و در مدت یه سال اجرایی کنه. هرچند معاونان وزیر می گن اصراری بر اجرای یهویی این طرح نیس، اما خبرهایی که از مدارس به گوش می رسه، خلاف اینجور اعلام نظرهایی رو نشون میده. بعضی مدیران دبیرستانا می گن به اونا ابلاغ شده که واسه سال تحصیلی ۹۰-۹۱، مجوز ثبت نام در پایه اول مقطع متوسطه وجود نداره. این خبر اگه واقعیت داشته باشه، باید گفت در سال آینده، هیچ علم اموزی در سال اول متوسطه تحصیل نمی کنه. از طرف دیگه، باید توقع داشت، پایه اول راهنمایی هم وجود نداشته باشه؛ یعنی دانش آموزان پنجم ابتدایی، با همون روشای آموزشی قبلی، سر کلاس ششم ابتدایی می شینن.

 

این خبرهای تایید نشده در حالی شنیده می شه که تغییر محتوایی و شکلی در ساختار نظام آموزشی، به ۱۲ سال تحصیلی کامل نیاز داره. یعنی از پایه اول ابتدایی شروع شه. همون اتفاقی که نیم قرن پیش واسه تغییر نظام دو مقطعی آموزشی افتاد و پس از ۱۲ سال، تموم علم اموزان، در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه تحصیل کردن. حتی واسه تغییر مقطع متوسطه از چهار سال تموم به سه سال دبیرستان و یه سال پیش دانشگاهی، هم چهار سال زمان صرف شد. تغییرات آموزشی ثلثی به سالی واحدی هم زمان زیادی رو به خود اختصاص داد. قبل از این معاونان حاجی بابایی گفته بودن فعلا خبری از تغییر نیس، وزیر هم گفته بود تا مجوز مجلس نباشه، طرح تغییر، اجرا نمی شه، اما حالا خبر از تغییر ساختار در سال آینده می رسه.

 

مخالفت مجلس با تغییر یهویی

 

مجلس اما با این تغییر یهویی شدیدا مخالفه. علی عباسپور تهرانی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دراین باره میگه: «وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح راضی کننده ای نداده ان که به چه دلیل و با چه مقصودی قصد تغییر سیستم موجود رو دارن. نگرانی ما اینه که آموزش و پرورش که در آستانه تغییر ریشه ای در این وزارتخانه س با اجرا کردن این طرح که کار بزرگیه از اصل تغییر باز بمونه و نتونه اون رو اجرا کنه. شک نداشته باشین با اجرای این سیستم آموزشی، باید تغییراتی در فضاهای مدارس و استخدام معلمان انجام شه که بازم آموزش و پرورش رو درگیر چالشهای جدی و امور روزمره می کنه.»

 

هم اینکه مرکز پژوهشای مجلس قبل از این مستند با این تغییر یهویی مخالفت کرده و پیشنهاد داده سیستم اموزش عمومی مانند ۲۰ سال پیش شه: «پیشنهاد می کنیم دوره آموزش و پرورش رسمی کشور با حذف دوره پیش دانشگاهی، یه سال به دوره متوسطه اضافه شده و ۱۲ سال تحصیلی شامل ۵ سال دوره ابتدایی، ۳ سال دوره راهنمایی و ۴ سال دوره متوسطه باشه. حذف دوره پیش دانشگاهی و اضافه کردن به دوره متوسطه و تبدیل دوره متوسطه به دوره ای ۴ساله، با در نظر گرفتن اینکه امکان پخش نیروی انسانی مجرب رو در تموم سطوح دبیرستان متعادل می کنه از قوتای این طرحه.»

 

تغییر کلی در آموزش و پرورش

 

درحالی که از مجلس خبرهای مختلفی درباره استیضاح وزیر آموزش و پرورش به گوش می رسداما حمیدرضا حاجی بابایی، طرحای مختلفی در دست داره که نظام اموزشی رو با تحولات بزرگی مواجه می کنه؛ تغییر ساختار نظام آموزشی از ۵-۳-۳-۱ به ۶-۳-۳، تعطیلی روز ۵ شنبه ها واسه دبستانیا و اضافه کردن یه ساعت آموزشی به زمانای حضور کودکان ۶ تا ۱۲ سال در مدرسه، استخدام ۷۰ هزار نیروی تازه، راضی کردن معلمان حق التدریسی، زنده کردن معاونت پرورشی، پروژه های ورزشی در مدارس و البته اجرای طرح درس ملی، اجرای قانون حذف کنکور و تغییرات کلی در کتابای آموزشی از این تغییرات هستن. تغییراتی که به نظر می رسه هرکدوم به انرژی مضاعفی واسه اجرا نیاز دارن. اما وزیر آموزش و پرورش دولت دهم، با سر و صدای فراوون می خواد اونا رو اجرایی کنه.

 

منبع: فردا نیوز

جمع آوری: آلامتو