ده معجزه عجیب و باورنکردنی در دنیای پزشکی +عکس

مردی که با وجود میله ای در سرش زنده موند !

مطمئنا یکی از معروفترین معجزات پزشکی که به دانشجویان نورولوژی می گن داستان Phineas Gageه. در سال ۱۸۴۸ اون به عنوان سر کارگر گروهی که مشغول آماده کردن یه ریل جدید بودن در حال فعالیت بود که یه انفجار باعث شد میله آهنی به بلندی ۳ فوت و ۷ اینچ در سر اون فرو بره.

میله از بین گونهش وارد شده و از قسمت فوقانی سر اون خارج شده بود.( گروه ایران ویج ) به راه معجزه آسایی، دکترها موفق شدن میله رو خارج کرده و Gage رو نجات بدن هر چند بدیش اینه آشکارا شخصیت اون تغییر کرد و یازده سال بعد در حالی که از تشنجای شدیدی رنج می بره جان خودشو از دست داد.

از یه میله فلزی در سینش جون سالم به در برد

نفر بعدی Supratim Dota جوون بیست و دو ساله ایه که در حالی که میله فلزی به طول ۵ فوت و ضخامت ۲ اینچ در ناحیه تحتانی قفسه سینه اون فرو رفته بود تونست زنده بمونه! این اتفاق موقعی اتفاق افتاد که راننده ،کنترل ماشینی که این جوون از شانس بد خود در اون بوده رو از دست داده و به یه مانع برخورد کرده بود. حالا خوبیش اینه، میله، ارگانهای حساس و مهم رو رد کرده بود و جراحان تونستن اون رو خارج کنن. Supratim دو هفته بعد در حالی که سلامتی خود رو بدست آورده بود، از بیمارستان مرخص شد.

الکترودها زندگی اش رو بعد از ۶ سال تغییر دادن!

مردی که تحت یه حمله شدید قرار گرفته بود و واسه نزدیک به شش سال یه زندگی گیاهی رو تجربه می کرد به شکل باور نکردنی بعد از اینکه پزشکان الکترودها رو در مغز اون قرار دادن، تغییر کرد.

فردی که حتی قادر به بلعیدن نبود یهو تونست صحبت کنه، بدون کمک غذا بخوره و با خونواده اش رابطه برقرار کنه. این پیشرفت بعد از قرار دادن الکترودا بدست اومد. واسه این که اون سیکل طبیعی خواب رو تجربه کنه، پزشکان مجبور بودن الکترودش رو هر ۱۲ ساعت خاموش و روشن کنن.

از این الکترو ده ها واسه تحریک تالاموس که یه منطقه مهم درون مغزه استفاده می کردن. این فرم از تحریک واسه بیماران پارکینسونی استفاده می شد اما قبل از اون واسه مریضی با این مشخصات استفاده نشده بود.

بر خلاف گشادی رگهای مغزش زنده موند!

نفر چهارم دختر ناز ۱۷ ماهه ای به نام Ella-Graceه که پزشکان فهمیدن یه ناهنجاری ناشایع در رگهای مغز اون به نام مالفورماسیون ورید گالن هست که باعث افزایش فشار در ورید گالن شده که به نوبه خود باعث آنوریسم و گشاد شدن این ورید می شه. در Ella، فشار زیاد باعث شده بود که خون از رگهای مغز اون خارج شده و به مغز نفوذ کنه که این موضوع زندگی اون رو تهدید می کرد.

این ناهنجاری ناشایع بوده و باعث شد نوزاد واسه درمون اول به فرانسه و بعد به آمریکا برده شه و تحت یه عمل جراحی قرار بگیره که در اون عمل سوراخهای ریز رگهای مغز اون توسط یه نوع چسب بسیار قوی طبی پوشونده شد. بر خلاف اینکه اون نیازمند جراحیای بیشتری در آینده س پزشکان می گن اون میتونه زندگی طولانی و سالمی رو تجربه کنه.

با داشتن ۴ دست و پا از جراحی جون سالم به در برد

وقتی که دختری با چهار دست و چهار پا در یکی از روستاهای هند به دنیا اومد به نظر اهالی داهات هدیه ای از طرف خدا به نظر می رسید و به خاطر همین اسم اون رو Lakshmi ( که اشاره ای به خدای سلامتی چهار دست هندوها داره ) گذاشتن.

پزشکان کشف کردن که Lakshmi واقعا یه قل دیگه هم داشته که نتونسته به طور کامل رشد کنه و به خاطر همین به اون وصل شده.( گروه ایران ویج ) تیمی از دکترها دور هم جمع شده و طی یه عمل جراحی طاقت فرسای بیست و هفت ساعته، اندامها، کلیه و نخاع قل دیگه رو جدا کردن. بعد پزشکان دستگاه تناسلی و مثانه رو بازسازی کردن. لاکشمی فقط سه ماه بعد از این عمل جراحی سنگین تونست به کمک عصا حرکت کنه.

راه رفتن مرد نیمه

بدن Peng Shulin از طریق تصادف با کامیون تقریبا به دو نیم تقسیم شد. ۲۰ متخصص پزشکی به شکل یه تیم، موفق شدن جون اون رو نجات بدن. بدیش اینه، همون جور که انتظار می رفت پنگ وابسته به تخت شد و قدرت حرکت نداشت. در این هنگام دکترانی از موسسه تحقیقاتی توانبخشی در چین واسه به دست آوردن قدرت حرکتی اون دست به کار شدن.اونا وسیله ای رو طراحی کردن که شکلی مثل فنجون تخم مرغ داشت که دو پای مصنوعی هم به اون وصل شده و باعث می شد که پنگ بتونه راه بره.

اولین زایمون در ۷۰ سالگی!

داستان بعدی، داستان یه زوج هندیه. Rajo Devi و همسرش Bala Ram پنجاه سال قبل اینکه Devi در هفتاد سالگی ( بله، هفتاد سالگی ) صاحب اولین بچه خود بشه با هم ازدواج کرده بودن. این زوج که واسه ده ها با ناباروری در جنگ بودن، آخرسر عزمشونو جزم کردن از باروری آزمایشگاهی و تکنیکی موسوم به تزریق داخل سیتوپلاسم اسپرم که باعث می شه تخمک توسط اسپرمی که کیفیت خوبی نداره بارور شه، استفاده کنن. الان بچه و مادر هر دو سالم هستن و دِایشون به عنوان پیرترین مادری شناخته می شه که صاحب بچه شده.

معجزه در مغناطیس

این معجزه، تا حدود زیادی مشابه معجزه سوم مقاله ماست! تصادف ماشین، Josh Villa رو واسه سه سال به یه زندگی گیاهی فرو برد تا وقتی که اون توسط روش TMS که مخفف Transcranial Magnetic Stimulationه، تونست از کما خارج شه. در این روش مغز به واسطه سیمای الکترومغناطیسی که روی جمجمه فرد قرار داده می شه، تحریک می شه. قبل از این، پزشکان واسه درمان افسردگی، پارکینسون، سکته و میگرن از این روش استفاده می کردن. مغناطیس، امواجی رو واسه بخشی از مغز ( که وظیفه فرستادن سیگنال بیدار باش واسه بقیه مغز رو بردوش داره ) می فرسته . ویلا بعد از پونزده جلسه درمانی با این روش به هوش اومد. بدیش اینه بعد از سی جلسه، به دلایل نامعلومی روند درمان متوقف و ویلا پسرفت کرد. هر چند بعد از اون به روند عادی خود بازنگشت، اما با این وجود میتونه رابطه برقرار کرده و حتی احساسات خود رو بگه.

بر خلاف فرو رفتن کلید به چشمش بینیاییش رو بعد از ۳ ماه به دست آورد

مورد بعدی پسر ۱۷ ماهه ایه به نام Nicholas Holderman که در حالی که با دو داداش خود مشغول بازی کردن بود بعد از پرتاب شدن، با سر روی دسته ای از کلیدا فرود اومد. پدر و مادر اون وحشت زده شدن وقتی که فهمیدن که یکی از دسته کلیدها درون چشم اون فرو رفته و خیلی سریع اون رو به اورژانس منتقل کردن. باورتون می شه صاحب عکسی که در بالا می بینین تنها ۶ روز در بیمارستان بوده و ۳ ماه بعد، بینایی خود رو کامل به دست آورده!

با وجود چاقو در سرش جون سالم به در برد!

مورد آخر، شاید باحال ترین باشه! اگه یه چاقو در سر شما باشه، چه کارایی رو میتونین بکنین؟ Michael Hill چهل و یه ساله در حالی که یه چاقوی ۸ اینچی در سرش فرو رفته بود، از خونه خارج شد،در خیابون قدم زد، به منزل دوستش رفت و بوسیله اون به بیمارستان رسونده شد! چاقو بوسیله پزشکان از سر اون خارج شد هر چند که از تشنج و مشکل حافظه بعد از این حادثه وحشتناک رنج می بره

 

جمع آوری: آلامتو

 

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر