ده صحنه سینمایی که هرگز نوشته نشده بودند

بعضی سکانسای موندگار سینمایی از یه ویژگی عجیب بهره مند هستن. این سکانسا هیچوقت در فیلنامه اولیه نوشته نشده بودن و موقع فیلمبرداری به خلاقیت کارگردان یا بازیگران خلق شدن. این بداهه پردازیا البته در خیلی از فیلما دیده شده ولی باحال این جاست که این صحنه ها در بعضی از فیلما حتی به نقطه قوت اثر هم تبدیل شدن.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر- البته خیلی از کارگردانان سینما این روش رو قبول نداشته و تنها متکی فیلمنامه کامل خود پیش می رن عوضش خیلی از فیلمای مهم تاریخ سینما از پایه فیلمتامه ای کامل در اول فیلمبرداری نداشتن که از مهم ترین اونا میشه به فیلمایی چون ” انی هال” و ” آرواره” اشاره کرد.

در این گزارش بعضی از سکانسای موندگار تاریخ سینما رو که با بداهه پردازی بازیگران و کارگردانان خلق شدن تقدیم حضوتون می کنیم.

۱-    پدرخواند: در یکی از سکانسای این فیلم ، وقتی که ارلون براندو در دفتر خود درباره احترام یه اعضای خونواده صحبت می کنه، گربه ای رو در دست گرفته و نوازش می کنه. درواقع از پایه در این صحنه گربه ای پیش بینی نشده و براندو قبل از فیلمبرداری ، این گربه در پشت صحنه دیده و با توافق با کاپولا جلوی دوربین می آورد.

۲-    در فیلم “پلیس آهنی” که در سال ۱۹۹۸ بوسیله “پل ورهوفن” ساخته شد، صحنه ای هست که در اون پلیس آهنی با دهانی پر از خون در دفتر پلیس روی کاغذ اظهارات تف کرده و میگه “تلفن لعنتی من کجاس؟” . در واقع این اتفاق و دیالوگ تنها دقایقی قبل از فیلمبرداری با بحث میان “کرت وود اسمیت” و ورهوفن به وجود میاد و از پایه تو ذهن نویسنده فیلمنامه جای نداشته.

۳-    در فیلم ” زن قشنگتر” ساخته ” گری مارشال” که در سال ۱۹۹۰ ساخته شده “ریچارد گیر ” می خواد تا الماسی رو به نشونه علاقه به دختر فیلم با بازی “جولیا رابرتز” تقدیم کنه که تو یه حرکت بده س پردازانه قبل از لمس جواهر بوسیله رابرتز خیلی سریع جعبه هدیه رو قاپ زده و می بنده تا اون رو بیشتر غافلگیر کنه. گیر این اتفاق رو از هنر خلاقه بداهه پردازانه خود می دونه.

۴-    در فیلم “جون مالکوویچ بودن” ساخته سال ۱۹۹۴، مالکوویچ در جادای قدم می زنه و خودرویی به سرعت از کنارش رد می شه و مردی از پنجره ماشین بیرون اومده و فریاد می زنه که “هی مالکوویچ، سریع فکر کن” که از پایه جزو برنامه های فیلمنامه نبوده، اما اسپایک جونز، کارگردان فیلم،  از این سکانس راضی بود و در تدوین پایانی فیلمش این اتفاق تصادفی رو به فیلم اضافه کرد.

۵-    در فیلم “شوالیه تاریکی” ساخته کریستوفر نولان در صحنه ای که قرار بود “هیث لجر” بازیگر نقش جوکر پس از اتفجرا بیمارسات در خیابون راه بره و بی توقف جلوی اتوبوس مدرسه رو بگیره، ایشون تو یه حرکت خلاقانه وایساد و به سبک جوکر در خیابون به شکل بی نظم حرکت کرد و اتفاقا از صحنه های به یاد موندنی این فیلم شد.

۶-     در فیلم “توتسی” ساخته سیدنی پولاک، بیل مورای یهو در میان صحنه مهمانی لازم می بینه تا به عنوان یه نویسنده علاقه مند، شخصیتی که در این فیلم داره، شروع به صحبت کنه، در حالی که واسه ایشون در این صحنه از پایه متنی نوشته نشده بود.

۷-    در آخر فیلم ” دکتر استرنج لا” پیتر سلرز که باید نقش این دانشمند رو نشسته روی ویلچر بازی می کرد عزمشو جزم کرد تا یهویی از چرخ بلند شه و فریاد بزنه ” پدر نگاه کن من راه میرم.” در تدوین پایانی البته کوبریک خیلی از صحنه ها رو عوض کرد و این صحنه البته در بعضی نسخه های استرنج لاو میشه دید.

۸-    نجات سرجوخه رایان: در این فیلم اسپیلبرگ در صحنه ای که ” مت دیمون و کامل هنکس  در کنار هم داستانایی از گذشته خو درا میگن، داستانایی که هیچ کدوم در فیلمنامه اسپیلبرگ نبود و به خلاقیت بازیگران وارد این سکانسا شده.

۹-    در فیلم ” درخشش” کوبریک در صحنه ای که نیکلسن واسه کشتن بچه هاش و همسرش با تبر در رو ریز ریز می کنه وسر رو از بین در نشون میده جمله ای رو بر زبون می آرود که در اون زمان بوسیله جک ماهون تو یه نمایش محبوب گفته می شد و اون این بود که “جانی اینجاس” که کوبریک به احترام درخشش نیکلسن اون رو در نسخه پایانی حذف نکرد.

۱۰-در صحنه ای از فیلم “کابوی نیمه شب” گروه فیلمبردای مشغول کار بودن که یه تاکسی بی توجه به بسته بودن خیابون یهو از بین صحنه میگذره و البته با عکس العمل هافمن که روی ماشین می کوبد رو به رو می شه وجالب این جاست که کارگردان یعنی “جون شلسینگر” این صحنه رو در نسخه پایانی حفظ می کنه.

noindex