ده درس زندگی که باید به بچه‌های‌تان یاد بدهید

تربیت کودکان

تازگیا بحثی با یکی از دوستانم داشتم که نشون داد در بعضی از زمینه ها درمورد بچه های مون متفاوت عمل می کنیم. گفتگوی ما این حقیقت رو رو کرد که هرچند پدرومادری متفاوت هستیم اما هردوی ما می خواهیم بچه های مون رو به بهترین روش ممکن پرورش بدیم و هردوی ما می خواهیم درس های با ارزشی واسه زندگی به اونا بیاموزیم.

اینا ده درس زندگی هستن که عقیده دارم بچه های ما باید یاد بگیرن.

  1. واسه رابطه دوستانه باید تلاش کنی

دوستی یه جاده دوطرفه س. با دوستان تون حرف بزنین، اونا رو دعوت به بازی یا بیرون رفتن کنین، به اونا زنگ بزنین، پیام بدین، یا از حال و احوال شون جویا شید. شما نمی تونید ماه ها از دوستان تون غافل باشین و توقع داشته باشی وقتی به اونا نیاز دارین به شما جواب بدن.

  1. همیشه نمی توانی به چیزی که می خواهی برسی

ممکنه به جشن تولدی که آبجی بزرگ ترتان دعوت شده دعوت نشده باشین، یا تنها داداش کوچیک ترتان اجاز داشته باشه همراه عموی تون به ماهیگیری بره. شاید احساسات شما جریحه دار شه یا ناراحت و عصبانی شید، اما یادتون باشه مهمانی هایی هم هستش که فقط شما به اون دعوت شید و جاهایی که تنها شما بتونین برید.

  1. مقایسه خودت با بقیه به ندرت عاقبت خوبی داره

اگه خودتون رو با بقیه مقایسه کنین همیشه کسائی هستن ;ه از شما باهوش ترن، دوستان بیشتری دارن، اسباب بازی های بیشتری دارن، یا سفرهای بهتری می روند و این شاید شما رو غمگین می کنه مگه این که بفهمین چیزای حیرت انگیزی در زندگی تون دارین. ممکنه اخلاق خوب داشته باشین و خوش مشرب باشین یا بابایی که مربی تیم تونه و یا یه مادربزرگ عالی که داستان های فوق العاده تعریف می کنه.

  1. از هرچیزی که می توانی لذت ببر

این مورد، به سه مورد بالا ربط داره. چیزای خوبی در دنیا هست، تلاش کن پیدایشان کنی. اونا رو بشناسی و تشویق شون کنی.

  1. تصور مثبت داشته باش

اگه بچه ای رو دیدی که طناب بازی تورو ورداشته، تلاش کن فکر کنی اون نمی دونسته که این طناب مال توست. اگه مادرت واسه کاری که نکردی عصبانی شده، تلاش کن فکر کنی اون روز سختی داشته و فقط اشتباه کرده. تصور بدترین ها، مثلا این بچه طناب منو دزیده، یا این که مادرتون بداخلاقه و منصف نیس، فایده ای نداره و فقط به شما احساس بدی می دهد.

  1. ناامیدی رخ می دهد اما نباید شکستت دهد

وقتی تموم دوستان مدرسه ات جایزه می گیرند و تو نمی گیری یا درگروه کُر تک خوان نمی شی، ناراحت کننده س. اما تموم تلاش تون رو بکنین تا اون رو بگذرونین. بازم فرصت های دیگری واسه تک خوان شدن و جایزه گرفتن هست و هم اینکه لذت های دیگری هم در زندگی هست. حرکت واسه رسیدن به موفقیت رو از همون کودکی به بچتون یاد بدید.

  1. مهربانی مهمه

مهربانی در زندگی شما رو به خیلی جاها می رساند، چون واسطه س که آدم ها رو به همدیگه پیوند می زند. دوست شدن با دختری که تازه به کلاس تون اومده، کمک به پدردر حمل خریدهای فروشگاه، پشتیبانی از بچه ای که همه سربه سرش می گذارن.

  1. به همه احترام بگذار

به معلم ها، پدرومادر و دوستانت احترام بگذار. وقتی با بقیه خیلی با احترام رفتار کنی، اونا هم همین رفتار رو باتو دارن. لازم نیس حتما با کسی موافق باشین یا دوستش داشته باشین تا به اون احترام بذارین.

  1. هروقت عصبانی هستی، ایمیل یا پیام به کسی نده و حتی صحبت هم نکن

وقتی آدم ها ناراحت یا واقعا درمونده می شن، توجه چندانی به گفته ها و رفتارای شون ندارن. کلمات گفته شده رو نمی توان پس گرفت. خشم بخشی از زندگیه، اما نباید ویرون کننده باشه. ممکنه احساس کنین می خواهید به دیوار مشت بکوبید یا سرخواهرتان داد بزنین، اما این احساس شما دلیل نمی شه به روش ای داغون کننده رفتار کنین.

  1. قدردان باش

قدرشناسی بخش بزرگی از یه زندگی شاده. هر ورز تلاش کنین چیزی واسه ممنون بودن پیدا کنین. این می تونه بیرون اومدن خورشید بعدظهر از پشت ابرها باشه، یا پیروزی در مسابقه فوتبال، یا پیداکردن فرصتی واسه برگشتن به خونه. اگه خوب نگاه کنین، چیزای زیادی واسه خوشحال بودن پیدا می کنین.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *