ده دانشمند بزرگ تاریخ که جانشان را فدا کردند !

۱- الیزابت اسکیم: مدت کوتاهی بعد از مرگ مادر، الیزابت اسکیم با دکتر مادرش -دکتر وولف- ازدواج کرد. از اون زمان، اون عاشق اختراع تازه اون هنگام، یعنی اشعه ایکس شد.

ایشون کار قبلی اش رو که کتابداری بود رها کرد تا در آزمایشات شوهرش شرکت کنه. اونا یه ماشین اشعه ایکس خریدن و اولین آزمایشگاه اشعه ایکس رو در سانفرانسیکو احداث کردن.

متأسفانه اونا از مشکلات اشعه ایکس آگاه نبودن و خودشون رو در آزمایشات در برابر اشعه قرار می دادن و موضوع آزمایشات می شدن. آخرسر الیزابت اسکیم در نتیجه سرطان درگذشت.

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۲- لوییس اسلوتین: ایشون در پروژه منهتن که هدفش درست کردن اولین بمب هسته ای بود شرکت داشت. در یکی از آزمایشات اون به صورت تصادفی ظرفی شامل بریلیوم رو در درون محفظه دیگری رها کرد که باعث یه عکس العمل خطرناک شد.

بقیه دانشمندانی که در اتاق بودن، هاله آبی یونیزاسیون رو دیدن و موجی از گرما رو حس کردن. اندازه اشعه ای که اون گرفت، تقریبا به اندازه اشعه ایه که در صورت فاصله ۱۵۰۰ متری از یه اتفجار اتمی، نصیب آدم می شه. اسلوتین رو بالافاصله به بیمارستان بردن، اما اون نه روز بعد درگذشت.

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۳- اتو لیلینتال: اون رو پادشاه گلایدر می شناختند. لیلینتال، یکی از پیشگامان هوانوردی بود و اولین انسانی بود که چندین پرواز موفق با گلایدر داشت.

عکس های اون در همه روزنامه ها و مجلات چاپ می شدن و منتهی به این عقیده عمومی می شدن که هوانوردی، چیزی ممکن می شه. اما در جریان پروازی در سال ۱۸۹۶، ستون مهره اون بعد از سقوط از ارتفاع ۱۷ متری شکست. آخرین حرف اون این بود: فداکاری های کوچیک باید انجام شن.

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۴- ماری کوری: ماری کوری، احتیاجی به معرفی نداره، اون و شوهرش پییر، در سال ۱۸۹۸ رادیوم رو کشف کردن و به دنبال این شکف، مشغول خواص این عنصر بودن. متأسفانه، مشخص شد که تماس همیشگی با اشعه می تونه منتهی به مریضی شه. ماری کوری در سال ۱۹۳۴ در نتیجه دچار شدن به لوسمی درگذشت.

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۵- جون گادفری پاری توماس: اون یه مهندس و اتوموبیل ران ولزی بود. آرزوی زندگی اون شکستن رکورد سرعت مالکوم کمپل بود. به همین منظور اون اتوموبیلی به نام «بابز» ساخت. اما در جریان تلاش واسه شکست رکورد، یکی از زنجیره های اتوموبیل اون پاره شدن و به گردنش خورد و منتهی به مرگ فوری اون شد.

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۶- الکساندر بوگدانف: در تلاش واسه جوونی همیشگی، اون شروع به آزمایشاتی روی انتقال خون شد. اون تزریق خون رو روی خودش امتحان کرد و ادعا کرد که طاس شدنش متوقف شده و دید چشمش بهتر شده.

اما اون اصلا خون های اهداکننده ها رو آزمایش نمی کرد و در یکی از آزمایشان خون فردی گرفتار به مالاریا و سل رو به خودش تزریق کرد و در نتیجه مشکلات این تزریق درگذشت!

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۷- جون فرانسیس دو روزیه: اون معلم فیزیک و شیمی بود. ایشون یکی از کسائی بود که اولین پرواز بالون رو نظاره کرده بود و همین مطلب شوق پرواز رو در اون ایجاد کرده بود.

اون اولین کسی بود که با بالون به ارتفاع ۹۰۰ متری رسید. اون کارش رو در این مرحله متوقف نکرد و در تلاش بعدی در نظر داشت از فراز کانال لنگلیس، از انگلیس به فرانسه بره. متأسفانه بعد از اینکه اون ۴۵۰ متر بالاترین درجه گرفت، بالونش منفجر شد و منتهی به مرگ اون شد.

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۸- کارل اسکیل: اون یه داروساز بود و شخصی بود که عناصر شیمیایی زیادی مثل اکسپژن، کلورین، تنگستن، منگنز و مولیبیدن رو کشف کرده بود. اما اون عادت عجیبی داشت: چشیدن کشفیاتش! اون هرچند تو یه نوبت، بعد از چشیدن سیانید هیدروژن، نمرد! اما دفعه بعد از چشیدن جیوه درگشت!

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۹- هنری وینستنلی: اون فانوس دریایی معروفی رو در ادیستون در بریتانیا احداث کره بود. ایشون که از استواری سازه اش مطمئن بود، ترجیح داد که در بین یه طوفان در درون اون بمونه. متأسفانه فانوس دریایی اون در هم شکست و وینستنلی و ۵ نفر دیگه این وسط کشته شدن.

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

۱۰- کارل سوسِک: اون کپسولی اختراع کرده بود که طبق ادعای اون می تونست شخصی رو به سلامت از آبشار نیاگارا بگذراند! در سال ۱۹۸۵، یه شرکت سرمایه گذاری حاضر شد که به اون واسه آزمایش کپسول خاص اش کمک کنه. به همین منظور در یکی از مناطق تگزاس آبشاری ۵۵ متری ساخته شد.

کپسول اون می بایست بعد از فرود درون چاله پایین آبشار مصنوعی می افتاد. اما متأسفانه کپسول به لبه این چاله خورد و سه روز بعد درگذشت!

10 دانشمند که جانشون رو فدای هدفشون کردن!

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر