دلیل گاز معده زیاد چیست؟

chewing gum

زندگی با وجود یه دستگاه گوارش بی نظم ممکنه سختیای خاص خود رو داشته باشه اما بهتره بدونین که خیلی از مشکلات دستگاه گوارش به وجود اومده بوسیله اشتباهات شماس و قابل پیشگیری ان.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ وجود گاز و نفخ معده می تونه واسه بیشتر افراد ازاردهنده باشه. مقابله کردن با اینجور مواردی به تلاش زیادی نیاز داره. براساس دلایلی که هست همه افراد در طول روز به صورت میانگین ۱۴ بار گاز معده از خود رها می کنن. بعضی از این گازها بی بو هستن و کاری با سیستم گوارشی شما ندارن. اما در بعضی از موارد فاکتورهای دیگری هم در گاز معده موثر می شه که می تونه شما رو ازار دهد. هیچکی دوست نداره گاز معده رو تو یه موقعیت و زمان ناجور از دست دهد. اما کنترل اون می تونه خیلی سخت باشه. واقعا، موارد عجیب زیادی هست که باعث می شه گاز معده از کنترل شما خارج شه. حدود نصف گازهای معده به خاطر هواخواری(aerophagia) ایجاد می شه. بلعیدن بیشتر از اندازه هوایی که به معده می رسد و عموماً موقع خوردن غذا رخ می دهد رو هواخواری یا بلع هوا (Aerophagia) می می گن. یادتون باشه که نفخ معده یه موضوع فرق داره. با اینکه بیشتر آدمایی که نفخ معده دارن ممکنه احساس وجود گاز در معده رو هم داشته باشن اما این دو مورد از دید فنی تفاوتایی با هم دارن. هممون خوب میدونیم که بعضی از اوقات غذا رو خوب نجویده ایم. در اینجور شرایطی غذا خوب جذب نمی شه و به سمت روده میره. باکتری هایی که در روده زندگی می کنن اون رو به یه گاز بو دار تبدیل می کنن. البته حجم این گاز بسیار کمه. این گاز بوی بدی داره( مثل تخم مرغ فاسد شده) و می تونه واسه فرد بسیار آزاردهنده باشه. در بعضی از موارد گازی که خارج می شه بدون بوست و فقط صدایی از خود بوجود میاره. اینجور شرایطی معمولا به خاطر بلعیدن هوای زیاد اتفاق می افته. سیستم گوارشی آدم به شکلی طراحی شده که نمی تونه گاز رو جذب کنه. اگه هوای زیادی وارد معده کنین بدن اون رو از خود خارج می کنه. در این مقاله می خوایم ۶ موردی رو بگیم که می تونه به ایجاد گاز در معده منجر شه.

مصرف بعضی از داروها:

بعضی از داروهایی که مصرف می شن می تونن دهن فرد رو خشک کنن. در اینجور شرایطی مقدار هوای مصرفی بیشتر می شه. وقتی که دارویی رو مصرف می کنین، مشکلات جانبی مربوط به خشکی دهن رو هم مورد بررسی بذارین. اگه گاز معده شما رو آزار می دهد، بهتره با دکتر خو مشورت کنین و در مورد تعویض دارو صحبت کنین. شما می تونین از داروهایی استفاده کنین که مشکلات جانبی کمتری داره.

جویدن آدامس:

جویدن آدامس می تونه هوای بیشتری وارد معده کنه و در آخر به ایجاد گاز منجر شه. با اینکه آدامس می تونه حس خوبی در فرد بسازه اما شما نمی تونید کل روز رو به جویدن اون اختصاص بدید. هم اینکه جویدن آدامس های شکر دار به دندون هاتون آسیب وارد می کنه. بعضی از این آدامس ها دارای شیرین کننده های مصنوعی هستن.

نوشیدن مایعات از راه نی:

نوشیدن مایعات از راه نی هم می تونه هوای اضافی وارد معده شما کنه. وقتی که مایعات رو به کمک نی می نوشید هوای بیشتری می بلعید و همین امر موجب می شه شرایط ایجاد گاز در معده جفت و جور شه. به جای به کار گیری نی که قابل بازیافت نیس و می تونه اسیب جدی به محیط زیست وارد کنه، بهتره از راه های سنتی استفاده کنین و از راه لیوان نوشیدنی هاتون رو بخورین.

سیگار کشیدن:

ترک سیگار یه خبر خوش واسه معده شماس. سیگار کشیدن بسیار مثل نوشیدن مایعات از راه نیه. وقتی که نفس می کشید هوای بیشتری وارد بدن می کنین و همین امر در معده باعث ایجاد گاز می شه. سیگارهای الکترونیکی هیچ فرقی با سیگارهای معمولی ندارن. هردوی این موارد می تونن باعث ایجاد گاز در معده شن. تحقیقات جور واجور نشون میده که به کار گیری سیگارهای الکترونیکی می تونه خطر دچار شدن به مریضی های قلبی عروقی رو زیاد کنه.

نوشیدن از بطری:

اگه دوست دارین گاز معده رو کم کنین بهتره عادت نوشیدن مایعات از بطری رو کنار بذارین. اینکار باعث می شه هوای بیشتری ببلعید. همونطور که قبلا هم گفتیم این موضوع باعث ایجاد گاز بیشتری در معده می شه.

سریع غذا خوردن:

اگه شما هم جزو آدمایی هستین که به سرعت غذا می خورن باید بدونین که شانس دچار شدن به گاز معده در شما بسیار بیشتر هستش. سریع غذا خوردن مشکلات زیادی مثل زیاد شدن وزن ، رفلاکس و چیزای دیگه ای به جز اینا رو هم در بدن بوجود میاره. بدون استرس و با آرامش کامل غذا بخورین. تحقیقات جور واجور نشون میده که غذا خوردن به هنگام رانندگی می تونه یه موضوع خطرناک باشه. غذای خود رو ۲۰ الی ۴۰ بار بجوید. اگه به غذا و سرنخای داخلی سیری در خود به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، می تونین امتیازات زیادی به دست بیارید. یکی از این امتیازات کاهش وزنه. تحقیقات جور واجور هم این موضوع رو تایید می کنه.

روشای جلوگیری از سوزش سردل

واسه رفع نفخ شکم چه بخوریم؟

مجله سلامت نفخ معده