دلیل شوک الکتریکی هنگام لمس اشیاء چیست؟

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ دلایل زیادی واسه نفرت از فصل زمستون هست، سرما و تاریکی از جمله علل مهم این مسئله هستن، اما هیچکدام به اندازه وارد شدن شوک الکتریکی هنگام لمس دستگیره در یا ماشین، آزار دهنده نیس. ما در این مقاله می خوایم دلیل این پدیده رو پیدا کنیم.

دلیل وارد شدن شوک الکتریکی یا به اصطلاح برق دار بودن وسایل، به الکتریسیته استاتیک یا ایستا برمیگرده. شنیدن داستان این پسر بچه، به روشن تر شدن مسئله کمک می کنه.

بازی کردن باعث می شه که ایشون الکترونای اضافی به خود جذب کنه. واسه همینه که هنگام بالا و پایین پریدن، موهاش در هوا صاف وای میستن؛ چون تموم بارهای منفی که در بدن پسربچه ساخته شده، میخوان همدیگه رو دفع کنن. وقتی که اون می خواد با پدرش دست دهد، تموم الکترونای اضافی از راه انگشت به دست پدر منتقل شده و شوک الکتریکی ایجاد می شه.

ایجاد بارهای اضافی، هنگام راه رفتن شما روی فرش هم اتفاق می افته. وقتی که در حال حرکت هستین، بدن شمام الکترونا رو جذب می کنه و هم اونا رو رها می سازه (بستگی به نوع پوشش پای شما داره.) پس، وقتی که دستگیره در رو لمس می کنین، میلیونا الکترون اضافی از دستان شما به دستگیره منتقل می شن (یا برعکس) که نتیجه این روند، شوک الکتریکی هستش.

براساس گزارشای هواشناسی، این مسئله به دلیل کمبود رطوبت در فصل زمستون، بیشتر رخ میده. حتی اگه دمای محیط مطلوب باشه، هوای خشک و رطوبت کمتر می تونه اثر داشته باشه. آب یا همون رطوبت، به خاطر داشتن خاصیت رسانایی مطلوب، می تونه قبل از افزایش مقدار الکترونا واسه جا به جایی شون مسیرهای متفاوتی ایجاد کنه. این مسئله شرایط استاتیکی رو ضعیف کردن می کنه؛ پس دیگه خبری از شوک الکتریکی نخواد بود.

doorknob

واسه جلوگیری از این اتفاق، راه حلای کمی هست که اونا رو با همدیگه بررسی می کنیم.

قرار دادن دستگاه رطوبت ساز (بخور) در منزل می تونه اندازه رطوبت در محیط رو زیاد کنه؛ اینطوری، شوکای الکتریکی کمتر از قبل روی میدن.

دوری از پوشیدن موادی (لباس) مانند پشم، چرم و پلاستیک هم می تونه در جلوگیری از این اتفاق اثر داشته باشه. مواد نامبرده عایقایی قوی هستن، پس هنگام راه رفتن شما روی فرش می تونن بار الکتریکی بیشتری جذب کنن. در نتیجه، وقتی که شما مواد رسانای دیگری مانند فلز رو لمس می کنین، شوک الکتریکی رو تجربه میکنین.

در دست داشتن وسایلی مانند دسته کلید، می تونه انرژی به وجود اومده بوسیله اون رو پراکنده کنه.

راه حل باحال دیگری که واسه این مسئله هست، به کار گیری تعدادی ورقِ خشک کنه. براساس گزارشا، این ورقا می تونن هنگام انجام خشک شویی به درد بخور باشن و می تونن الکترونای موجود در لباس رو با یونای مثبت متوازن کنن (تموم الکترونای ضعیف رو جمع آوری می کنن) و اینطوری، از ایجاد شرایط استاتیک جلوگیری می شه.

این راه حلا می تونن مشکل مورد بحث رو حل کنن و زمستون راحت تری واسه شما به ارمغان بیارن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

بازنشر ما