دلیل تغییر ساعت چیست؟

تغییر زمان Changing-Hours

تغییر ساعت در اولین روز فرودین ماه، ابتکاری نیس که واسه «ما ایرانیا» باشه، اما هر چی باشه این عقب کشیدن ساعت، نشونه رسمی اون هستش که تابستون در راه س!

مشخص نیس که ابتکار اولیه تغییر ساعت در شروع نیم سال گرم از کجا آمده، اما تاریخ نشون میده که کشورای اروپایی که هم درعرض های جغرافیایی بالاتری هستن و بهره کم تری از نور آفتاب دارن و هم مصرف کننده انرژی هستن که یعنی منابع انرژی شون از جمله زغال سنگ محدود و گرانه، در این مورد از بسیاری کشورای دیگه جلو بودن.

می گن در ۱۹۰۷ ویلیام ویلت انگلیسی، یکی از اولین کسائی بود که ایده ساعت تابستونی و زمستونی رو مطرح کرد، بعد از اون و در ۱۹۱۶ اواخر جنگ جهانی اول، این ایده به دست بنجامین فرانکلین مخترع و سیاست مدار آمریکایی گسترش شد، تا به استفاده بیشتر از نور روز به صرفه جویی در هزینه ها کمک کنه و در نتیجه مردم مجبور نباشن صبح های زود هم از شمع روشن استفاده کنن.

آلمان که در این زمان درگیر جنگ بود، یکی از اولین کشورهاییه که تغییر ساعت تابستونی رو اجرایی کرد تا مصرف داخلی زغال سنگ رو کم کنه و به امکانات جنگی اش اضافه کنین.

تغییر ساعت البته همیشه همین یه ساعت به جلو در شروع نیمه گرم و یه ساعت به عقب در شروع نیمه سرد سال نبوده، در بعضی کشورها ساعت رو تنها نیم ساعت جا به جا می کردن، بعضی کشورها ساعت رو دو ساعت به عقب و جلو می بردن، در بعضی زمانا هم ساعت تابستونی دو ساعت و ۴۰ دقیقه جلو می اومد و در زمستون به جای اولش بر می گشت.

در ایران موضوع تغییر ساعت با تاخیر بیشتری نسبت به اروپا مطرح شد، کمی بعد از ۱۳۱۱ و وقتی دکتر حسابی و تیم همکارانش در آخر موفق شدن نظمی به ساعت رسمی بدن و با محاسبه عرض و طول جغرافیایی مناطق جور واجور ایران و مکاتبه با گرینویچ، واسه کشور یه ساعت رسمی تعیین شد. گرینویچ در انگلستان محلیه که نصف النهار مبدا از اون میگذره و ساعت در تموم دنیا براساس فاصله با این نصف النهار تعیین می شه.

تغییر ساعت زمستونی و تابستونی در ایران هم به همون دلایلی که در همه دنیا عملی شد، یه قانون رسمی بود که تا انقلاب ۵۷ اجرایی می شد، بعد از انقلاب، این قانون به فراموشی سپرده شد؛ تا ۱۳۷۰ وقتی که اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور بود و اعلام شد که با تغییر ساعت میشه روزانه در ساعت بالاترین درجه مصرف تا ۱۰۰ مگاوات ساعت، برق صرفه جویی کرد و در نتیجه هیات دولت در مصوبه ای اعلام کرد که تغییر ساعت تابستونی و زمستونی دوباره در دستور کار قرار داره.

با این وجود در زمان دولت محمود احمدی نژاد در همون اسفند ماه سال ۱۳۸۴، هیات دولت اعلام کرد که مصوبه تغییر ساعت سال ۷۰ رو ملغی کرده و دیگه ساعتا رو جلو و عقب نمی بره، دلیل آوردن این بود که این کار به کاهش بار ترافیک کمک می کنه و با نزدیک کردن ساعت ناهار و نماز، از اتلاف وقت در میونه روز جلوگیری می کنه. در همین زمان اما مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر اعلام کرده بود که با تغییر ساعت در اول فرودین مصرف برق در سرتا سر کشور به صورت میانگین ۱.۵ درصد کم میشه.

این تصمیم دولت البته خیلی پایدار نمونه، در سالهای ۸۵ و ۸۶ مجلس تلاش هایی واسه برگردوندن ساعت تابستونی و زمستونی کرد و در آخر در مرداد ۸۶، قانونی در این مورد تصویب شد که دولت رو مکلف می کرد هر سال دوبار ساعت رسمی کشور رو متناسب با وضعیت کره زمین عوض کنه، اول فرودین ساعت رو یه ساعت به جلو ببره و در آخر شهرویور اون رو یه ساعت عقب برگرداند.

بیشتر کشورای دنیا از قانون تغییر ساعت تابستونی و زمستونی استفاده می کنن، تموم اروپا به غیر از بلاروس، ایسلند، گرجستان و ارمنستان ساعت تابستونی و زمستونی دارن. در آسیا، چین برنامه ای واسه تغییر ساعتش متناسب با فصلا نداره. روسیه کشوری که بین شرق و غربش حدود ۱۱ ساعت اختلاف زمان هست از این قانون پیروی نمی کنه، اما سوریه، ترکیه و اردن ساعت ها رو در شروع نیمه اول و دوم سال جابه جا می کنن. در آمریکای شمالی، بیشتر ایالتا ساعت تابستونی و زمستونی دارن اما در مورد این که هر کدوم این ساعت رو چه وقتی اعمال کنن اتفاق نظر وجود نداره، بنا براین بعضی ایالتا ساعت رو تو یه روز عقب میکشن و بعضی تو یه روز دیگه. استرالیا و نیوزلند هم ساعت رو تغییر میدن.

اما درآمریکای جنوبی هنوز بیشتر کشورها از این قانون پیروی نمی کنن که با در نظر گرفتن عرض جغرافیایی و نزدیکی شون به مدار استوا آنقدرها هم بعید نیس با این وجود در آفریقا، مراکش و کشورای غرب صحرای آفریقا ساعت رو تغییر میدن.

اینطوری نگرانیای کمتری واسه پیاده روی بچه ها تا مدرسه در صبحای زود هست، در مصرف برق و انرژی صرفه جویی می شه، بعضی کشورها می گن تغییر ساعت و استفاده بیشتر ازنور روز به اونا درکاهش جرم و جنایت در ساعت های اولیه صبح کمک کرده و بعضیا هم ادعا می کنن که این کار انگیزه مردم رو واسه ورزشای بیرون از خونه در ساعتای اولیه صبح بیشتر می کنه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

ایسنا خبرهای داغ روز