دلیل بی احساس شدن مردها چیست؟

angry-couple

وقتی خرج و برج زندگی با هم جور درنیاید، سرپرست خونواده مجبور می شه ساعتای بیشتری رو صرف کارکردن کنه و کارش به شغل دوم و بعضی وقتا سوم کشیده می شه؛ درست مثل اتفاقی که در بیشتر زندگیای امروزی افتاده و نه فقط مردخانه، که خانوم خونه هم مجبوره پا به پای همسرش کار کنه تا شاید بتونن با کمک هم از پس هزینه های زندگی بربیایند.

موضوع، تنبلی کردن نیس! با ورود خانوم به خونه، تازه شغل دومش شروع می شه؛ خونه داری! تر و تمیزکردن خونه، آشپزی، پهن کردن لباسای شسته شده روی بند رخت، اتوکشی، رسیدگی به تکالیف و امور بچه ها و هزاران کار دیگه که شاید اصلا به چشم نیایند، اما وقتی انجام نشن تازه معلوم می شن.

همه این کارا باعث می شه استرس زیادی به خانمای شاغل وارد شه که بدیش اینه واسه همسرشون قابل درک نیس. واسه رفع این مشکل، هم خانوم باید تلاش کنه و هم آقا چون حرف زندگی مشترکه و مشکلات زندگی مشترک هم باید با هم حل شن تا به نتیجه برسن. اصلا شاید لازم باشه قوانین قدیمی و کلی رو دور بزنیم چون هیچ همخوانی ای با دنیای شلوغ امروز ندارن!

اولین قدم تغییر زوج و ایجاد تعامله؛ یعنی هم آقایون تلاش کنن همسرشون رو بیشتر درک و به اونا کمک کنن و هم خانوما یاد بگیرن با اقدامایی به خود کمک و خستگی و درآخر استرس کمتری رو تحمل کنن. چون وقتی خانوم خسته از کار به خونه میاد، هورمون تستوسترون اون- که هورمونی مردانه س و مقدار کمی از اون بدن خانوما هست- زیاد و هورمون زنونه اکسی توسین به شکل خطرناکی کم می شه و خانوم مضطرب و خسته س و به استراحت نیاز داره اما از اونجا که تازه شغل دومش شروع شده، استرسش همون طور بالا می مونه و تا زمان برگشت همسرش به منزل هم کم نمی شه.

وقتی مردها بی احساس می شن

شاید این صحنه براتون آشنا باشه؛ «مرد با چهره ای بدون حالت جلوی تلویزیون نشسته و با اینکه خانوم حسابی به سر و وضع خود رسیده و خونه رو هم تر و تمیز کرده، هیچ عکس العملی نداره!» کارشناسان می گن اینجور حالتایی نشون میده انرژی عاطفی مرد مثل یه خط صاف بدون افت و خیز و البته غیرمفیده! و بد نیس بدونین همه این مشکلات به وجود اومده بوسیله استرس و کاهش سطح هورمون تستوسترون (همون هورمون مردونه) است! در اینجور شرایطی خانوم باید بدونه چیجوری میشه استرس مردان رو مدیریت کرد؛ اول زندگی مشترک اندازه تستوسترون در بالاترین درجه قرار داره چون مرد انگیزه زیادی واسه شروع زندگی مشترک داره و می خواد همسرش حس خوبی داشته باشه و به بالاترین درجه خوشحالی و خوشبختی برسه.

پس وقتی موفق می شه توجه و اعتماد خانوم رو جلب کنه، آرامش و ثبات پیدا می کنه و دنیای خودش و همسرش پر از عشق و بدو استرس می شه. همه چیز عاشقونه و ایده آله، اما همه لحظات این زندگی رویایی باعث کاهش تستوسترون آقا و بعد باعث کاهش انرژی عاطفی اون می شه و در آخر، مردی بی حس و حال دارید که جلوی تلویزیون جا خوش می کنه و کمترین میلی واسه تغییر وضعیتش نداره!

مجله زندگی مثبت می نویسه البته فعالیتایی که نیازه آقا در محیط کار با اونا دست و پنجه نرم کنه، دوباره هورمون تستوسترون رو افزایش و به اون انرژی لازم رو میده تا به اهداف شغلی اش برسه اما وقتی به منزل برمیگرده باید استراحت کنه تا دوباره تستوسترونش بالا بره و آماده روابط گرم و دوستانه شه. پس باید به اون فرصت بدید تا بتونه عکس العمل مناسبی که شما انتظارش رو دارین، نشون بده.

کار، کار هورمون هاست!

واسه اینکه خانوم و آقا از کنار هم بودن لذت ببرن، باید دوباره تعادل خود رو به دست بیارن و لازمه اش اینه که خانوم اکسی توسین از دست رفته و آقا تستوسترون از دست رفته رو دوباره تامین کنن تا دوباره تعادل خود رو به دست بیارن.

قبل اینکه خانوم به داد تستوسترون همسرش برسه، باید اکسی توسین از دست رفته خودشو جبران کنه تا دوباره استرسش کم شه و «احساس خوب» رو تجربه کنه. این کار با گوش کردن به موسیقی، دوش گرفتن و انجام کارای مورد علاقه اتفاق می افته؛ خانوم عزیز!

کافیه واسه خودتون کمی وقت صرف کنین تا حالتون بهتر شه! خوبه بدونین آقایون به طور کامل به این موضوع واقف هستن که واسه اینکه دوباره شارژ شن، باید واسه خودشون وقت بذارن و کسی نباید کاری به کارشون داشته باشه؛ حتی شاید شما این کارشون رو خودخواهی تلقی کنین چون معمولا یه زن مخصوصا اگه مادر شده باشه، رسیدگی به اعضای خونواده رو در اولویت می دونه و واسه همینه که خانوما هیچ وقت واسه خودشون وقت ندارن. اگر آقایون ذاتا توانایی خوبی در شناسایی موقعیتا دارن و از اونا واسه شارژ دوباره خود به بهترین شکل استفاده می کنن.

پس لطفا به پیشنهاد روان شناسا گوش کنین و واسه اینکه همسر و مادر سالمی باشین، بدون عذاب وجدان، هر چند وقت یه بار واسه خودتون وقت بذارین و استراحت کنین.

یادتون باشه افزایش تستوسترون همسرتون وظیفه شما نیس و فقط می تونین واسه رسیدن به هدفش به اون کمک کنین. شما موظف اید اکسی توسین خود رو تامین کنین و نقش همسرتون این وسط فقط ۱۰درصده!

پس این بار که همسرتون رو خسته و بی حوصله جلوی تلویزیون دید، نه عذاب وجدان بگیرین و نه ناراحت و نگران شید؛ فقط صبر کنین تا دوباره شارژ شه!

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

جام جم آنلاین عشق