دلیل بزرگ بودن مغز انسانها چیست؟

پیچیدگی مغز آدم ممکنه واسه شماهم یه حقیقت مبهم و عجیب باشه اما واقعاً دلیل این پیچیدگی چیه؟

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ آدم ها تنها موجودات فرااجتماعی این سیاره حساب می شن. ما با بقیه گونه های انسانی نبردها و رقابت هایی داشته ایم که در بعضی موارد با اون ها اختلاط پیدا کرده و در یه سری های دیگه اون ها رو از بین برده ایم.

ما به صورت جمعی در شهرهایی با ده ها میلیون جمعیت زندگی کرده ایم و بر خلاف چیزی که در رسانه ها گفته می شه، خشونت در میان آدم ها خیلی کم پیدا و نادرتر از بقیه موجوداته. دلیلش هم اینه که ما دارای «مغز اجتماعی» بسیار بزرگ، انعطاف پذیر و پیچیده هستیم.

ما بپی بردن به چگونگی ی درست اینکه مغز به چه شکلی، هوش و خرد انسانی رو در خود نگه می داره، نیاز داریم که در مورد حالت های مربوط به همه ۸۶ میلیارد نورون در مغزمون و هم اینکه ۱۰۰ تریلیون اتصال دوطرفه میان اون ها اطلاعاتی داشته باشیم؛ هم اینکه باید در مورد توان و استواری متغیر در اتصال اون ها با هم و حالت بیشتر از ۱۰۰۰ پروتئینی تحقیق کنیم که در هر کدوم از اون نقاط اتصال وجود دارن.

استیو رز، عصب شناس زیستی پیشنهاد می کنه که حتی دونستن موارد بالا کافی نخواد بود. ما در کنار اون ها نیاز داریم که در مورد چگونگی تکامل این اتصالات درزمان زمان زندگی یه شخص و حتی بحث های اجتماعی که این تکامل در اون ها رخ داده، اطلاعاتی داشته باشیم. شاید قرن ها طول بکشه که ما به اتصال های عصبی پایه ای مغز پی ببریم.

بسیاری افراد اینجور می پندارند که مغز ما مثل یه کامپیوتر توانا کار می کنه. اما روبرت اپستین، روانشناس در انستیتوی تحقیق های رفتاری آمریکا، باور داره که اینجور تفکراتی نمی تونن خیلی جنبه ی علمی داشته باشن و باعث به درد نخوری برداشت ما از مغز آدم هستن.

وقتی که ما کار خود رو با پدیده هایی مثل حواس، انعطاف ها و ساختار های یادگیری شروع می کنیم، خودمون هم می دانیم که با هیچ یه از این اطلاعات، قوانین، الگوریتم ها یا بقیه عناصر کلیدی که به کامپیوترها امکان اینجور کارکرد هوشمندانه ای می دهد، به دنیا نیامده ایم.

مثلا، کامپیوترها کپی های دقیقی از داده ها رو واسه دوره های وقتی طولانی ذخیره می کنن؛ حتی وقتی که کلید پاور کامپیوتر خاموشه. در همین حال، مغزهای ما توان ایجاد داده های نادرست یا هم اینکه خاطرات دروغین داره و از طرفی این موارد تا وقتی هوشمندی رو حفظ می کنن که ما زنده هستیم.

ما موجودات زنده هستیم، کامپیوتر نیستیم

humans-have-big-brains درباره مغز آدم

البته ما می تونیم امتیازات زیادی هم در داشتن یه مغز بزرگ ببینیم. در یکی از کتاب هایی که تازگیا در مورد تکامل آدم منتشر شده، پیشنهاد می شه که آدم ها می تونن در گروه های ۱۵۰ تایی وجود داشته باشن. این یه جور برگشت پذیری به تغییرات محیطی با افزایش پیدا کردن و جور واجور تر شدن تولید و به اشتراک گذاشتن غذا ایجاد می کنه.

 داشتن مغز اجتماعی هم اینکه باعث ایجاد مشخصه ای از مهارت ها می شه تا افراد بتونن با به کار گیری اون ها روی تولید نسل، ساخت وسیله ها، تشکیل آتیش، شکار و پخش منابع تمرکز کنن.

آدم ها دارای هیچ نوع اسلحه طبیعی نیستن؛ اما کار کردن در گروه های بزرگ و داشتن ابزارهایی موثر، ما رو قادر می سازه که خود رو به عنوان یه شکارگر غالب مطرح کنیم و حتی حیواناتی به بزرگی ماموت ها رو درزمان تاریخ شکار کنیم و باعث نابودی اون ها شیم.

گروه های اجتماعی ما بزرگ و پیچیده هستن؛ اما همین امر موجب ایجاد سطوح بالایی از استرس واسه افراد می شه، چون جایزه های به دست اومده به خاطر غذا، امنیت و بازآوری بسیار مناسب هستن.

به هر حال، رابین دونبار، مردم شناس از دانشگاه آکسفورد اینجور دلیل آوردن می کنه که مغز بزرگ ما در مرحله ی اول پیشرفت پیدا کرده تا بتونه روابطی رو ردیابی و تعقیب کنه که به سرعت در حال تغییر بوده ان. در واقع، حضور در گروه های بزرگ اجتماعی لازمه داشتن اندازه خیلی از توانایی ذهنی بوده و اگه شما از اون گروه ها بیرون رانده می شدید، دسترسی خود به غذا و افراد و در نتیجه احتمال تولید مثل و انتقال ژن های خود رو از دست می دادین.

دانشجویان معمولا وقتی به دانشگاه می آیند، اینجور فکر می کنن که به خاطر توانایی شون واسه حل کردن معادلات دیفرانسیل یا مثل اون ها، بسیار باهوش و خوش فکر هستن. اما من (نویسنده متن اصلی) به اون ها خاطرنشان می کنم که تقریبا هر فردی که در خیابون راه می رود، دارای ظرفیت لازم واسه به خاطر داشتن داستان های دست کم پنج سریال تلویزیونی و رقابت های اخلاقی موجود در اون ها و بایدها و نبایدهای اجتماعی داستان های اون ها هستش. اینجور کاری واقعا هوشمندانه س.

این کار در واقع شامل علم ما از جامعه و نیاز به ردیابی و کنترل رابطه ی در حال تغییر میان مردم اطرافمانه که در آخر باعث ایجاد مغز پیچیده ی ما شده.

به نظر می رسد که مغز ما می تونه حتی انعطاف پذیرتر از اون چیزی باشه که قبل از این باور داشتیم. دلایل ژنتیکی گذشته نشون میدن که مغز آدم های مدرن انعطاف پذیرتر و سازگارتره و در قیاس با شامپانزه ها، بوسیله محیط دور و بر پیکربندی می شه و از اون اثر می گیرد.

آناتومی مغز شامپانزه به طور قدرتمندی بوسیله ژن های اون موجودات کنترل می شه. این در حالیه که مغز آدم های مدرن به طور گسترده ای تحت اثر محیط شکل می گیرد؛ بدون توجه به اینکه ژنتیک حاکم بر اون ها چی باشه.

گفته ی فوق بدون معنا هستش که مغز واسه انعطاف پذیری گسترده ی خودش، پیش برنامه ریزی می شه. سازمان دهی مغزی در این عضو از بدنمون بوسیله محیط و اجتماعی تنظیم می شه که فرد در اون رشد پیدا کرده. از این رو، ساختار مغزی در هر نسل جدید می تونه با محیط و جامعه ی جدید و رقابت های اون تطبیق یابد؛ بدون اینکه به تکامل از نوع فیزیکی احتیاجی داشته باشه.

humans-have-big-brains درمورد مغز آدم

این شاید بتونه توضیح بده که به چه دلیل ما بیشتر به دلیل نبود درکمون از مختلفی و فرق موجود در مغزهای نسل بعدی که در محیط های فیزیکی و اجتماعی مختلفی رشد یافته ان، شکایت می کنیم.

یکی از مثال های قابل لمس در این مورد مربوط به سهولت برهم عمل نسل جدید با تکنولوژیه. پس پیشنهاد می کنیم دفعه ی بعدی که به سراغ کامپیوتر می روید و اون رو روشن می کنین، یادتون باشه که مغزتون تا چه حد پیچیده و بزرگه تا به این ترتیب بتونین دوستان و دشمنانتون رو بهتر بشناسین و روابط اجتماعی بهتری رو صورت بدید.

 این متن بوسیله پروفسور مارک ماسلین از دانشگاه کالیفرنیا و فعال در مورد ی دیرینه مردم شناسی نوشته شده.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی زومیت