دلیل انتخاب ۱۱ سپتامبر توسط القاعده چه بود؟

کارشناسان فکر می کنند دلایل بسیار خاصی ممکنه واسه حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر وجود داشته باشه.

به گزارش آلامتو به نقل از باشگاه خبرنگاران، کارشناسان فکر می کنند که انتخاب تاریخ یازده سپتامبر از طرف القاعده واسه حمله به برج های دوقلوی نیویورک، تصادفی نبوده.

“لارنس رایت” نویسنده کتاب «سال های ترور» که در سال ۲۰۰۶ برنده جایزه پولیتزر شد، عقیده داره از نظر القاعده، جنگهای صلیبی یه روند تاریخی دائمیه که تا پیروزی پایانی اسلام هیچوقت پایان نخواد یافت.

اما به چه دلیل القاعده تاریخ ۱۱ سپتامبر رو واسه کوبیدن هواپیماهای مسافربری به برج های دوقلوی آمریکا انتخاب کرد؟

رایت در کتاب خود در جواب به این سوال گفته: در تاریخ ۱۱ سپتامبر ۱۶۸۳ سپاه مسلمانان از مقابل دروازه های وین مجبور به عقب نشینی شد و مسلمانان هیچوقت تلخی این عقب نشینی رو فراموش نمی کنن.

ایشون در ادمه آورده: از اون تاریخ به بعد به مدت ۳۰۰ سال اسلام تحت اثر رشد جوامع مسیحی غرب قرار گرفت تا اینکه بن لادن و همفکرانش در افغانستان به این باور رسیدن که اسلام دوباره به روزای بالاترین درجه خود برگشته و زمان واسه انتقام شده.

“کریستوفر هیچنس” نویسنده و فیلسوف آمریکایی هم از این نظریه پشتیبانی کرده. اون تنها چند هفته پس از حملات ۱۱ سپتامبر نوشت: بر خلاف قدرت های مسیحی و غربی، کشور های مسلمون هیچوقت این تاریخ رو فراموش نکرده ان.

هیچنس توضیح می دهد: از واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۱۶۸۳ در دنیای اسلام و مخصوصا در میان زیاده روی گرایان، به عنوان یه “اتفاق توهین آمیز” یاد می شه.

البته در کنار اینجور نظریه ای، بعضی هم پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، توجیه دیگری رو واسه انتخاب این تاریخ از طرف القاعده مطرح کردن. به گفته اونا، این تاریخ وقتی به عدد نوشته شه (۹/۱۱) مثل شماره تلفن ۹۱۱ خدمات اورژانسه که مردم آمریکا در مواقع خطر با اون تماس می گیرند.

پس به نظر اونا، القاعده با انتخاب این تاریخ به دنبال این بوده که نشون بده حملات یازده سپتامبر (۹/۱۱)، حمله ای خراب کننده و پایان کار واسه آمریکا هستش چون هر فردی که در آمریکا با شماره تلفن ۹۱۱ تماس بگیره می خواهد از یه “فاجعه بزرگ” خبر دهد.

فریب داعشیا با مانکن!+عکس

جوآنا پالانی؛ دختری که داعش واسه سرش جایزه گذاشت+عکس

القاعده باشگاه خبرنگاران بن لادن