دلیل اصلی ریزش مو در زنان چیست؟

دلیل ریزش موی زنانhair

اگه بیشتر از اندازه طبیعی ریزش مو دارین بهتره به دنبال دلیل اون باشین تا قبل اینکه موهاتون کم پشت شه جلوی اونو بگیرین.

ریزش موی ارثی

شایع ترین دلیل ریزش مو در دنیا چه در آقایون و چه در خانوما ژنتیکه. مدل ریزش موی ارثی در خانوما کمی با آقایون فرق داره. معمولا خانمی که دچار این مشکله می تونه ۲ الگو داشته باشه؛ الگوی مردونه و الگوی زنونه. در الگوی مردونه قسمتای جلو و کف سر کم می شه ولی خط رویش مو در جلو باقی می مونه. ولی در الگوی زنونه کل موی سر ریزش پراکنده و منتشر پیدا می کنه.

درمان: راه درمان در ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد هست و در ۳۰ تا ۴۰ درصد ممکنه بشه واسه مریض کاری کرد و احتمال داره کارای جراحی و کاشت مو لازم داشته باشه. هر چقدر شروع درمان سریع تر بوده و وسعت ریزش کمتر باشه به طور حتم نتیجه بهتری داره. بیشترین راه درمان در ریزش موهای ارثی داروهای هورمونی و داروهاییه که سطح هورمون مردونه رو در کف سر کم می کنن، مانند داروی اسپیرونولاکتون، قرصای ضد بارداری و داروی فیناسترایت که مصرفش در میان خانوما موارد احتیاط بسیار زیادی داره. نباید بین مصرف این داروها خانوما باردار شن و یه سری محلولای موضعی از جمله ماینوکسیدیله اما بیشتر داروهای خوراکی آنتی آندروژن یا ضد هورمون مردونه استفاده می شه.

کم خونی با ریزش مو در ارتباطه

کم خونی بعد از ریزش موی ارثی شایع ترین دلیل ریزش موه. در خانوما بیشتر کم خونی فقر آهن مطرح می شه که به دلیل قاعدگی و کم خونیای به وجود اومده بوسیله دست دادن خون در دوران قاعدگیه. بیشتر خانوما درجاتی از ریزش موی به وجود اومده بوسیله کم خونی فقر آهن رو دارن. جانشین کردن آهن در این افراد می تونه ریزش مو رو اصلاح کنه و اگه به این گروه از خانوما که کم خونی فقر آهن دارن، آهن داده نشه حتی اگه چند سال از داروهای ضد ریزش مو استفاده کنن شک نداشته باشین درمان نمی شن و باید حتما آهن بدن شون تامین شه.

درمان: از اونجا که کم خونی نوعای جورواجور داره و می تونه به کمبود آهن، اسید فولیک یا ویتامین۱۲ Bمربوط باشه باید براساس نوع کم خونی درمان لازم انجام شه. اگه فردی آهن بدنش کمه باید آهن بخوره و اگه اسید فولیک و ویتامینش کمه باید داروهای مربوط رو مصرف کنه. در بیشتر مواقع آهن و اسید فولیک هر ۲ در بدن کم هستن و داروهایی که هم آهن داره و هم اسید فولیک می تونن موثر باشن.

ریزش مو به دلیل بارداری و زایمون

Hair-loss-in-womenدلیل ریزش مو در زنان

دلیل دیگه ریزش مو در خانوما مربوط به مشکلات بارداری و زایمونه. بیشتر از ۹۰ درصد خانوما در دوران بارداری موهای شون پرپشت تر می شه، به خاطر این که استروژن، هورمون زنونه در دوران بارداری افزایش بسیار زیادی پیدا می کنه و این افزایش زیاد باعث می شه موها بیشتر در فاز رشد قرار بگیرن؛ بعد از زایمون به دلیل افت شدید این هورمون و کم خونی که به دنبال از دست رفتن خون بین زایمون اتفاق میفته، باعث می شه فرد دچار ریزش مو شه که ممکنه چند ماهی طول بکشه. معمولا این ریزش مو ۴ تا ۶ ماه زمان میبره اما دوباره کنترل می شه.

درمان: معمولا واسه خانمایی که زایمون کرده و دچار ریزش مو شدن به کار گیری قرصای شامل آهن، روی و اسید فولیک می تونه ریزش مو رو تا حد زیادی برطرف کنه. اگه ریزش موی خانمی که تازگیا زایمون کرده بیشتر از ۶ ماه طول بکشه، نیاز به بررسیای کامل تر داره.

کم کاری تیروئید، دلیل دیگه ریزش مو

ریزش مو بر اثر کم کاری تیروئید معمولا پراکنده س. هم اینکه جلوی سر و کنار سر به یه اندازه ریزش داره و نمیشه الگوی خاصی رو براش پیدا کرد.

درمان: راه درمان همون درمان تیروئید بیماره. اگه تیروئید کم کار باشه باید تیروکسین به مریض داده شه. بهتره اول با متخصص غدد در این مورد مشورت کنین.

کیست تخمدان هم ژنتیکه

در میان علل ژنتیک و هورمونی، وجود کیستای تخمدانی در خانوما می تونه منشایی واسه ترشح هورمون باشه که الگوی ریزش اون حالت مردونه پیدا می کنه. بیشتر خانمایی که ریزش موی حالت مردونه دارن معمولا بیلان هورمونی شون طبیعیه. ولی درصدی از اونم می تونه اشکال هورمونی باشه.

درمان: اگه دلیل هورمونی باشه درمانای آنتی آندروژن در بعضی موارد می تونه اثر داشته باشه.

سشوار هم ممکنه باعث ریزش مو شه

به کار گیری سشوار معمولا ریزش مو ایجاد نمی کنه ولی می تونه آسیبایی به تنه مو بسازه، ساختار مو رو به هم بزنه، مو رو بد شکل کنه و سرحالی اون رو نابود کنه. اما اگه سشوار رو خیلی نزدیک استفاده کنین و در دمای زیاد یا درحالی که مو خیسه ازش استفاده کنین، در دراز مدت می تونه به ریشه مو آسیب بزنه و ریزش مو بسازه.

درمان: مراقبت درست از مو و دوری از به کار گیری گرما زیاد سشوار واسه ریشه مو می تونه از این نوع ریزش جلوگیری کنه.

ویتامینای ضد ریزش مو

به چه دلیل موهایم می ریزد؟ ۶ دلیل اصلی ریزش مو

ریزش مو زنان سلامت مو