دلیل احساس سرما چیست؟

niagara-falls

با شروع فصل سرما ممکنه این سوال واسه شمام باحال باشه که به چه دلیل احساس سرما میکنیم و این احساس چیجوری به مغز مخابره میشه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ آدم وقتی سرما رو احساس می کنه که اعصاب پوست، تغییرات دما رو به مغز مخابره می کنن. این گزارش نه فقط در مورد دمای سطح پوسته، بلکه اندازه تغییرات گرما پوست رو هم شامل می شه.

پس، وقتی درون استخر آب سرد می پرید، به خاطر این احساس سرمای شدید دارین که دمای پوست به سرعت کم میشه. اما وقتی چند دقیقه در اون وضعیت باقی می مونید، سرما قابل تحمل می شه چون دما با اینکه پائینه اما ثابت باقی می مونه.

شدید شدن تکانهای عصبی که در نتیجه کاهش دمای پوست درست می شن، هشدارهای اولیه واسه کاهش دمای عمومی بدن حساب می شن که اگه ندیده انگاشته شن، ممکنه به مرگ در اثر کم گرمائی (هیپوترمی) منجر شه.

در افراد سالم، سیستم فیزیولوژی بدنشون از اتفاق هیپوترمی پیشگیری می کنه. سیگنالا از پوست به هیپوتالاموس مغز می رسن که مسئول کنترل وضعیت عمومی بدنه. هیپوتالاموس هم دستورات لازم واسه پیشگیری از کاهش دمای بدن رو به سیستم عصبی مخابره می کنه.

تکانهای عصبی فرستاده شده به عضله ها، موجب تولید گرمای متابولیکی بیشتر در طول لرزشای به وجود اومده از طریق سرما می شه. رگای خونی هم خونای داغ رو از اعضای داخلی به پوست سرد که ممکنه خون دمای خود رو از دست بده، منتقل می کنن.

تکانها به قشر مخی می رسن؛ بخشی از مغز که استدلالا در اونجا بوجود اومده و اطلاعات لازم در مورد اینکه تا چه حد احساس سرما می کنین رو هم تولید می کنه. اونا با مخابرهای دریافت شده از سیستم بغل دستی مغز که مسئول احساسات انسانه، ترکیب می شن تا شدت سرمائی که فرد احساس می کنه رو تعیین کنن.

این روند موجب می شه تا فرد رفتارای خاصی مثل لرزیدن، پوشیدن لباس گرم یا اعتراض کردن رو از خود نمایش دهد.

احساس سرما داشتن مثل سرمازدگی نیس. به طور مثال، پریدن درون استخر آب سرد، احساس سرماست، اما موجب می شه تا دمای عمومی بدن زیاد شه چون خون داغ هنوز در بخشای داخلی بدن وجود دارن. در این حالت دمای بدن رو بیشترین حد تا یه ساعت میشه گرم نگه داشت.

خیلی از آدما قبل از تب کردن احساس سرمای شدید پیدا می کنن. در طول تب، خط عصب که دمای بدن رو کنترل می کُند روی بالاترین درجه خود قرار میگیره و در نتیجه، بدن عکس العمل نشون میده که هنوز سرده تا اینکه دمای اون در بالاترین حد خود ثابت می شه.

احساس سرمای شدید در چه مواردی پیش میاد؟

بعضی از افراد دچار مریضی رینود هستن؛ آسیب ای که در اون جریان خون ضعیفه و توانایی گردش در سر انگشتان دست و پا رو نداره.

احساس سرمای شدید در طول بارداری می تونه نشونه کم کاری هورمونای تیروئید باشه که باید با قرصای ویتامین جبران شه.

حتی این احتمال هست که یه آدم سالم هم بیشتر از بقیه سرما رو حس کنه. زنان عموما بیشتر از مردها، سردشون می شه. دلیل اونم اینه که دمای پوست اونا پائین تر از پوست مردونه؛ به دلیل چربی زیرجلدی و استروژن.

جالبه بدونین، در تحقیقات جدید مشخص شده که احساس سرما در دست و پا می تونین ارثی باشه و ریشه ژنتیکی داشته باشه.

یه سری از آدما هم ممکنه با دیدن آدمایی که دچار سرما شدن یا حس سرما دارن، سردشون بشه. به این پدیده «واگیر سرما» می گن. به این صورت که فرد اگه حتی فیلمی تماشا کنه که هنرپیشه اون در حال لرزیدن از سرماست، حتما سردش می شه. این در حالیه که فضایی که فرد در اون حاضره، گرم بوده و هیچ سرمائی در اون جریان نداره.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی ما