دلایل فشارخون پایین چیست؟

فشار خون blood-pressure

وضعیتایی که حجم خون رو کم می کنه، بازده قلبی (اندازه خونی که بوسیله قلب پمپاژ می شه) رو کاهش میدن و بعضی داروها، ازجمله دلایل اصلی پایین بودن فشارخون هستن.

· کم آب شدن بدن در میان بیماران با حالت تهوع و استفراغ و اسهال دراز مدت متداوله. اندازه زیادی آب در مواقع اسهال و استفراغ از بین میره، مخصوصاً اگه مریض واسه جانشین کردن آب از دست رفته، به اندازه کافی از مایعات استفاده نکنه.

بقیه علل کم آب شدن بدن عبارتند از: ورزش، عرق کردن، تب، و خستگی به وجود اومده بوسیله گرما. افراد گرفتار به کم آبی ناچیز فقط دچار تشنگی و خشکی دهن می شن. کم آبی متوسط تا شدید ممکنه موجب فشارخون بسیار پایین شه (که با سرگیجه یا ضعف هنگام بلند شدن از جا همراه س). کم آبی شدید هم ممکنه منتهی به شوک، مشکل کلیه، پریشونی، اسیدوز (وجود اسید زیاد در خون)، کما، و حتی مرگ شه.

· خونریزی متوسط تا شدید می تونه به سرعت خون فرد رو تخلیه کرده و منتهی به فشارخون پایین شه. خونریزی می تونه به وجود اومده بوسیله زخم، مشکلات جراحی، یا ناهنجاریای معدی روده ای مثل زخم، تومر یا دیورتیکولوز باشه. گاه هاً خونریزی می تونه بسیار شدید و سریع باشه (مثلاً خونریزی به وجود اومده بوسیله پاره شدن عروق) که خیلی سریعً موجب شوک و مرگ می شه.

· التهاب جدی اندامای درون بدن مثل پانکره آتیت (التهاب لوزالمعده) هم می تونه منتهی به فشارخون پایین شه. در پانکره آتیت شدید، مایعات رگای خونی رو واسه وارد شدن به بافتای ملتهب دور لوزالمعده و هم اینکه چاله شکمی ترک می کنن و حجم خون پایین میاد.

علل فشارخون به وجود اومده بوسیله بیماریای قلبی

· ضعیف شدن عضلات قلبی می تونه منتهی به مشکل قلب شده و اندازه خون پمپاژ شدن بوسیله اون رو کم کنه. یکی از دلایل اصلی ضعیف شدن عضلات قلب، مرگ تعداد خیلی از عضلات قلب به خاطر یه حمله قلبی شدید یا تکرار حملات قلبی خفیفه. بقیه دلایل ضعیف شدن عضلات قلبی عبارتند از داروهایی که واسه قلب سمی باشن، عفونتای عضلات قلب بوسیله ویروسا و بیماریای دریچه های قلبی مثل تنگی آئورت.

· پریکاردیت التهاب پریکارد یا آبشامه قلبه (کیسه ای که دور و بر قلب رو فراگرفته س). پریکاردیت می تونه باعث شه که مایعات درون پریکارد جمع شن و قلب فشرده شه و توانایی اونو واسه پمپاژ خون کم کنه.

· انسداد خون ریوی وضعیتیه که در اون یه لخته خون در رگ قطع شده و به سمت قلب حرکت می کنه و در آخر به ریه ها می رسه. یه لخته بزرگ خون می تونه جریان خون رو از ریه ها به سمت بطن چپ بسته کرده و به طور جدی خونی که واسه پمپاژ به سمت قلب برمیگرده رو کم کنه. انسداد خون ریوی یه وضعیت اورژانسی بسیار خطرناک هستش.

· کندی ضربان قلب می تونه مقدار خون پمپاژ شده بوسیله قلب رو کم کنه. ضربان قلب زمان استراحت واسه افراد بزرگسال بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه س.

کندی ضربان قلب (یعنی ضربان قلب استراحت کمتر از ۶۰) همیشه منتهی به فشارخون پایین نمی شه. درواقع، بعضی از ورزشکاران حرفه ای می تونه ضربان قلب استراحتی بین ۴۰ تا ۵۰ ضربه در دقیقه داشته باشن بدون اینکه علامتی ببینن. اما در خیلی از بیماران کندی ضربان قلب می تونه منتهی به پایین اومدن فشارخون، سرگیجه و حتی غش شه.

بعضی از دلایل کندی ضربان قلب عبارتند از: ۱) سندرم سینوس مریض، ۲) انسداد قلبی، و ۳) مسمومیت دارویی. خیلی از این مشکلات در افراد سالخورده اتفاق میفته.

۱. سندرم سینوس مریض: وقتی اتفاق میفته که سیستم الکتریکی مریض قلب نتونه پیاما رو با سرعت کافی واسه حفط ضربان قلب عادی تولید کنه.

۲. انسداد قلبی: وقتی اتفاق میفته که بافتای خاص که جریان الکتریکی رو در قلب منتقل می کنن با حملات قلبی، تصلب شریان، و داروها آسیب می بینن. انسداد قلبی جلوی بعضی از پیاما رو گرفته و اجازه رسیدن اونا به قلب رو نمی ده و این مسئله باعث می شه قلب با سرعت کافی منقبض شه.

۳. مسمومیت دارویی: داروهایی مثل دیگوکسین (لانوکسین) یا بتابلاکرها مخصوص فشارخون بالا می تونه انتقال الکتریکی درون قلب رو از دید شیمیایی کُند کرده و منتهی به کند شدن ضربان قلب و فشارخون شه.

· ضربان قلب بسیار بالا هم منتهی به پایین اومدن فشارخون می شه. متداولترین نمونه این وضعیت که منتهی به پایین اومدن فشارخون می شه فیبریلاسیون دهلیزیه. فیبریلاسیون دهلیزی مشکل قلبیه که با ترشحات الکتریکی سریع و بی نظم از عله قلب شناخته می شه که موجب می شه بطنای قلب به طور بی نظم و سریعی منقبض شن.

بطنایی که به طور بی نظم و سریع منقبض می شن زمان کافی واسه پر کردن کامل خون رو قبل از هر انقباض ندارن و باوجود ضربان قلب بالاتر، مقدار خون پمپاژ شده کم میشه. بقیه ریتمای بی نظم قلبی هم می تونن منتهی به پایین اومدن فشارخون شن.

داروهایی که منتهی به پایین اومدن فشارخون می شن

· داروهای مثل بلاکرهای شبکه کلسیم، بتابلاکرها و دیگوکسین (لانوکسین) می تونه سرعت انقباض قلب رو پایین بیارن. بعضی از افراد سالخورده شدیداً به این داروها حساسیت دارن چون احتمال مریضی قلبی در اونا بیشتره. در بعضی افراد، ضربان قلب می تونه حتی با مصرف مقدار بسیار کمی از این داروها به شکل خطرناکی کنه شه.

· داروهایی که واسه فشارخون بالا مصرف می شه (مثل بازدارنده های ASC، آبلاکرهای گیرنده نژیوتنسین، بتابلاکرها، بلاکرهای شبکه کلسیم، و آلفا بلاکرها) هم می تونن فشارخون رو به شکل شدیدی پایین آورده و منتهی به فشارخون پایین مخصوصا در بین افراد سالخورده شه.

· قرصای ادرارآور مثل فروسمید (لاسیکس) می تونن با ایجاد ادرار زیادتر از اندازه، حجم خون رو پایین بیارن.

· داروهایی مثل آمیتریپتیلین (الاویل) که واسه درمان افسردگی، داروهایی مثل لوودوپا-کاریدوپا (سینمت) که واسه درمان مریضی پارکینسیون استفاده می شن، داروهایی مثل سیلدنافیل (ویاگرا)، واردنافیل (لویترا) و تادالافیل (سیالیس) که واسه بدکاری نعوظ (ناتوانی جنسی) مصرف می شن وقتی همراه با نیتروگلیسیرین استفاده شن موجب پایین اومدن فشارخون می شن.

· موادمخدر و الکل هم می تونن منتهی به پایین بودن فشارخون شن.

بقیه عوامل ایجادکننده فشارخون پایین

· عکس العمل عصب واگ وضعیتی بسیار متداوله که در اون فردی سالم به طور موقت دچار فشارخون پایین، ضربان قلب پایین و گاه هاً غش می شه.

این عکس العمل معمولاً با احساساتی مثل ترس یا درد مثل شروع تزریق درون رگی یا ناراحتی معدی روده ای. واکنشای عصب واگ با فعالیت سیستم عصبی غیرارادی مخصوصا عصب واگ ایجاد می شه که هورمونایی ترشح می کنه که قلب رو از جا در آورد کرده و رگای خونی رو گشاد می کنه.

عصب واگ ضربان قلب رو کنترل می کنه (اونو کند می کنه). هم اینکه کارکرد دستگاه گوارش رو کنترل می کنه. به خاطر همین خیلی افراد با فشار به وجود اومده بوسیله حالت تهوع و استفراغ دچار عکس العمل عصب واگ می شن.

· فشارخون پایین به وجود اومده بوسیله وضعیت قرار گرفتن بدن، افت یهویی فشارخونه که وقتی اتفاق میفته که فرد از حالت نشسته، چمباتمه یا خوابیده وای میسته. وقتی فرد وای میسته، نیروی جادبه باعث می شه خون وارد رگای پا شه به خاطر همین خون کمتری واسه پمپاژ وارد قلب می شه و درنتیجه فشارخون پایین میاد.

بدن با بالا بردن ضربان قلب و باریک کردن رگا واسه برگردوندن خون بیشتر به قلب، به صورت خودکار به افت فشار عکس العمل میده. در مریضایی که گرفتار به این نوع افت فشار هستن، این عکس العمل جبران کننده اتفاق نمی افته و باعث بروز فشارخون پایین می شه. این نوع افت فشار واسه همه سنین اتفاق میفته اما درمیون افراد سالخورده متداولتره مخصوصاً اونا که از داروهای مخصوص فشارخون بالا یا داروهای ادرارآور استفاده می کنن.

بقیه عوامل این نوع فشارخون پایین عبارتند از: کم آب شدن بدن، مشکل غده فوق کلیوی، دیابتی که موجب آسیب رسیدن به اعصاب غیرارادی می شه، مصرف الکل که به اعصاب غیرارادی آسیب بزنه، و بعضی سندرمای عصبی نادر که به اعصاب غیرارادی آسیب بزنه.

· نوع دیگه فشارخون پایین به وجود اومده بوسیله وضعیت بدن معمولاً در افراد جوون سالم اتفاق میفته. بعد از ایستادنای دراز مدت، ضربان قلب و فشارخون فرد افت می کنه و موجب سرگیجه، حالت تهوع و گاه هاً غش می شه. در این افراد، سیستم عصبی غیرارادی به طور اشتباه با هدایت قلب به کندتر شدن و رگا به گشادتر شدن، به ایستادنای طولانی عکس العمل میده.

· سنکوپ ادراری افت موقتی فشار و از دست دادن هوشیاریه که با ادرار کردن اتفاق میفته. این وضعیت معمولاً در افراد سالخورده اتفاق می افته و می تونه به خاطر ترشحات هورمونا بوسیله اعصاب غیرارادی باشه که فشارخون رو پایین می آورد.

· مشکل غده آدرنال، مثلاً به خاطر مریضی آدیسون، می تونه فشارخون رو پایین بیاره. مریضی آدیسون اختلالیه که در اون غدد آدرنال تخریب می شن.

این غدد تخریب شده دیگه قادر به تولید هورمونای آدرنال کافی نیستن (مخصوصا کورتیزول) که واسه حفظ عملکردهای طبیعی بدن لازمه. کورتیزول عملکردهای زیادی داره که یکی از اونا حفظ فشارخون و کارکرد قلبه. مریضی آدیسون با کم شدن وزن، ضعف عضلانی، خستگی، فشارخون پایین و بعضی وقتا تیره شدن پوست همراه س.

· سپتی سمی (عفونت خون توسط ارگانیسمای چرکی) عفونت بسیار جدیه که در اون باکتریا (یا بقیه ارگانیسمای عفونی مثل قارچا) وارد خون می شن. این عفونت معمولاً از ریه ها، مثانه، یا در شکم به خاطر دیورتیکولیت یا سنگ صفرا شروع می شه. بعد باکتری وارد خون شده که در اونجا سمومی ترشح می کنه و موجب پایین اومدن فشارخون به شکل وحشت آور و خطرناکی می شه که معمولاً به چند عضو بدن آسیب می زنه.

· آنافیلاکسی یه شوک کشنده حساسیتی به داروهایی مثل پنیسیلین، ید درون وریدی که در بعضی تحقیقات رادیولوژی ساتفاده می شه، غذاهایی مثل بادام زمینی یا نیش زنبوره. علاوه بر افت شدید فشار افراد دچار کهیر، خس خس در تنفس، و متورم شدن گلو و تنگی نفس می شن. این شوک با بزرگ شدن رگای خونی شامل خون و فرار آب از خون به سمت بافتا اتفاق میفته.

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

چیجوری از بیماریهای قلبی جلوگیری کنیم؟

کلسترول خون چیه؟

بازنشر فشار خون