دلایل علمی غیبت کردن زنان و مشاجره کردن مردان

یه زبانشناس آمریکایی تازگیا با منتشر کردن کتابی به بررسی دلیل اینکه به چه دلیل زنان غیبت کردن و مردان دعوا با صدای بلند رو دوست دارن، پرداخته.

غیبت کردن

به گزارش ، بیشتر از چند دهه س که زبانشناسان نشون دادن خیلی از رفتارای قالبی وابسته به جنس در زمان صحبت کردن به طور قابل توجه ای خود رو نشون میدن. طوریکه مثلا، در شرایطی که زنان صحبتهای درگوشی و پچ پچ کردن رو بهتر می دونن مردان با صدای بلند حرف میزنن و درحالی که زنان پشت سر همدیگه غیبت می کنن مردان به صورت رودرو با هم دعوا می کنن. مردان احساسات خود رو از بقیه مخفی می کنن درحالی که زنان با هر ناشناس ای که در خیابون می بینن درد دل می کنن.

به باور خیلی از کارشناسان، این تفاوتها تنها بازتابی از پیش انگاریهای فرهنگی و سنتی ما درباره جنسا هستش و جنبه واقعیت نداره.

این درحالیه که “جون ال. لوک”، استاد زبانشناسی کالج لهمن در نیویورک تازگیا کتابی با عنوان “دوئلا و دوئتا” رو منتشر کرده و در اون به بررسی این نکته پرداخته که زنان و مردان به طور ریشه ای از روشای متفاوتی واسه صحبت کردن استفاده می کنن که به دلیل روشای تربیتی اونا نیس بلکه این تفاوتها در نیازای تکاملی اونا ریشه داره.

این زبانشناس در این کتاب توضیح داده که مردان واسه به رخ کشیدن قدرت و توانایی استدلالی خود به زنان از کلام از سر لج “دوئل” استفاده می کنن.

درحالی که زنان، الگوهای گفتاری ملایم تری واسه رابطه برقرار کردن میان خود به کار می گیرن. این روش، اونا رو از برخوردهای تهاجمی مردان حفظ می کنه.

به گفته “لوک”، این الگوییه که به مدت هزاران هزار سال در تاریخ تکامل بشر ادامه داشته.

این زبانشناس در مورد فرقای میان کلام زنان و مردان توضیح داد: “وقتی که زنان با همجنسان خود صحبت می کنن به دنبال نقاط مشترک می گردن پس دائم کلام همدیگه رو قطع می کنن. این مسئله موجب می شه که زنان به همدیگه واسه به اتمام رسوندن داستانها کمک کنن و در واقع اونا یه داستان رو با همدیگه میسازن. این بافت پیوندی در گروه های زنان دلیل می شه که اطلاعات شخصی و صمیمی درباره زندگی و روابط گوینده با بقیه مردم به کل اعضای گروه ارائه شه. این یه علامت مشخص از روشیه که زنان از اون واسه صحبت با دوستان همجنس خود استفاده می کنن و درواقع روش گفتار زنان یه الگوی دوئت (دو همصدایی) داره.”

ایشون در مورد تمایل زنان به غیبت کردن و شایعه پراکنی گفت: “واژه شایعه (gossip) یه لحن توهین آمیز داره اما زنان از این واژه در معنی یه کد اخلاقی جامعه استفاده می کنن. یافته های مطالعه ای که روی معنی شایعه یا سخن چینی انجام شد نشون داد که زنان سخن چین معمولاً درباره زنائی که خونه داران بدی هستن، زنائی که مادران بدی هستن و زنائی که همسران خوبی نیستن غیبت و شایعه پراکنی می کنن. این رفتارها هر کدوم از زنان رو تو یه جامعه تهدید می کنن. پس زنان دلیل بسیار خوبی دارن که درباره این موضوعات صحبت کنن تا اونا رو حل کنن. اما از اونجا که موضوعات مشابه واسه مردان تهدید به حساب نمیاد پس اونا معمولاً غیبت نمی کنن.”

براساس گزارش دیلی میل، “لوک” درباره تمایل مردان به گفتار برپایه الگوی دوئل گفت: “اگه شما دو مرد باشین و مثلا بخواین باهم حرف بزنین احتمال بسیاری هست که به همدیگه کمی توهین کنین و یا به روشی از سر لج با هم صحبت کنین. در واقع، مردان واسه اینکه خود رو تاتیرگذار نشون بدن تمایل دارن از واژگان بزرگ استفاده کنن. کاری که زنان هیچوقت و هیچوقت انجام نمی دن.”

 

بازنشر : آلامتو

خبرگزاری مهر روانشناسی نشر دوباره