دلایل شرعی و قانونی برای حذف یارانه

غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیسیون خاص طرح تغییر اقتصادی مجلس در مورد دلایل شرعی و قانونی واسه حذف یارانه ۱۰ میلیون نفر صحبت کرد.

 

 

 

بخشایی از گفت و گو با غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیسیون خاص طرح تغییر اقتصادی مجلس دور و بر حذف یارانه ۱۰ میلیون نفر به توضیح زیره:

*حذف ۱۰ میلیون نفر خلاف قانون نیس چون قانون گفته که دولت مجازه که ۵۰ درصد از منابع هدف دار کردن یارانه ها رو بین همه خونواده های ایرونی پخش کنه و البته در قانون این ظرافت در نظر گرفته شده که این پرداخت متناسب با درآمد افراد باشه.

 

* اگه با در نظر گرفتن درآمد، پرداختا انجام بشه خانوارای پولدار رقم زیادی به دست نمیارن و اگه می گفتن که مثلا ۱۰ یا ۲۰ هزار تومن به این خانوارا می دیم هیچکی نمی گرفت. چون این ظرافتا رعایت نشده براشون شیرین بوده و گرفتن.

 

* اونایی که بخوان برن به سمت اقتصاد زیر زمینی رفته ان و احتیاجی به پیشنهاد ما نیس و یا این که احتمال بدیم از این راه میرن. ما ظرفیتای تولید و عرضه کالایمان به شکلی نیس که اگه کسی احتکار کنه به صرفه اش باشه. یه وقتی  شرایط جنگی داشتیم و درآمدمون کم بود و محدودیت داشتیم و درخواست بالا بود که در اون شرایط اقتصاد زیر زمینی بیشتر شکل می گرفت و احتکار می شد الان احتکار با صرفه نیس.

 

* این نکته نیر مهمه که این یارانه ها حقی نیس که اگه به بعضیا ندادیم حق اون ندیده گرفته شده باشه، این یارانه ها درآمد نفت، گاز و مشتقات اون هستش که حق حاکمیته.

 

*طبق مبانی شرعی اجماع فقهای شیعه این درآمد دراختیار حاکمیته که براساس مصلحت اون رو مورد استفاده قرار میده. ممکنه صرف امور عمومی کنه مثل اینکه حمل و نقل عمومی رو گسترش بده.

 

*اتفاقا یکی از وظایف دولت از ناحیه هدف دار کردن یارانه ها این بوده که به مترو و اتوبوسرانی کمک کنه.

 

 

*یارانه ها در اختیار دولته و اون می دونه چیجوری هزینه کنه. این متفاوت با اون چیزیه که مردم شنیده ان که امیر المومنین (ع ) ار بیت المال به طور مساوی پخش می کردن. بیت المال فی المسلیمن بود. فی المسلمین درآمد اجاره اراضی مفتوحه که در بالاترین جایگاه اسلام فتح شده بود و همه  مسلمین در اون نقش داشتن که اون درآمد رو پخش می کردن.

 

 

منبع:tabnak.ir

 

حذف یارانه دلایل حذف یارانه دلایل شرعی و قانونی واسه حذف یارانه