دلایل رایج خیانت همسران به یکدیگر

خیانت به همسر Infidelity

خیانت، زیان آورترین عمل تو یه ارتباطه که نه فقط منتهی به آسیب های غیرقابل جبران به دو طرف می شه، بلکه اعتماد و اطمینان کسی که مورد خیانت قرار گرفته شده رو هم نسبت به افراد دیگه نابود می کنه.

بعضی وقت ها، وقتی که زندگی سخت می شه، پای نفر سومی واسه باز کردن گره این سختی ها به میان میاد. این دلیلیه که بیشتر زنان و مردانی که به همسرشون خیانت می کنن، واسه این موضوع مطرح می کنن. اما این موضوع چه دلایل دیگری می تونه داشته باشه؟ چی اونا رو به سمت رابطه ای خارج از محدوده جهت می دهد؟ آشنایی اتفاقی و ناخواسته با یه آدم تازه؟ احساس تنهایی که حتی بعد از ازدواج هم از بین نمی رود؟ بله؛ همه اینا می تونه دلایلی باشه که بیشتر از زبانها شنیده می شه.

خیانت واژ ه ای غمبار و در عین حال پر از خشونت روانی و جسمیه. بحرانی که روز به روز در جامعه ما بیشتر می شه. هیچ خونواده ای به قصد از هم پاشیــدن تشکیل نمــی شه. هیچ کس دلــش نمــی خواهد سرنوشت خونواده ای که با هزار امید و آرزو می سازه، دعوا و درگیری و دست آخر جدایی باشه نه فقط در ایران که در همه جای دنیا این پایداری و ثبات واسه خونواده ها مهمه اما به نظر می رسد در سال های گذشته موضوع معتقد نبودن زن و شوهر نسبت به هم به یه مشکل اجتماعی در جهان تبدیل شده و خیلی ها دنبال جواب این سوال هستن که به چه دلیل بعضی وقتا زن و شوهر همدیگه رو فراموش می کنن و نسبت به هم بی وفا می شن؟

۱.متهم اصلی کشف شد!

دکتر باجلان روانشناس وکارشناس خونواده در مورد گرایش مردان و زنان متاهل به جنس مخالفی غیر از همسرشون گفت : فضای مجازی که باعث افزایش روابط و دوستیا بین زنان و مردان شده، یکی از مهمترین دلایل این موضوع در بین خونواده ها هستش و این راحتی ایجاد رابطه و کاهش تعصب و غیرت خونواده ها نسبت به هم (دخالت نداشتن خونواده ها به رفتار و روابط هم) دسترسی رو به جنس مخالف در فضای مجازی راحت تر و بیشتر کرده.

هم اینکه این کارشناس خونواده با اشاره به گسترش شبکه های ماهواره ای فارسی زبون ادامه داد: بیشتر اجناس این شبکه ها، سریالا و فیلم هاییه که خیانت در زندگی زناشویی دست مایه اصلی اونا شده و زشتی زدایی از این موضوع باعث هم ذات پنداری بعضی زنان شده و اونا رو به خیانت مجبور می کنه. تغییر سبک زندگی به روش غربی، یکی از بسترهای اصلی ظهور و گسترش خیانت در روابط زناشوییه.

۲.رونق جاست فرندها در بین زن و شوهر

طبق مسایل شخصیتی امکان داره یه زن تحمل تنهایی و بیکاری رو نداشته باشه و به سختی بتونه دقایق و یا ساعتی رو تنها و بیکار بگذراند. این زنان وقتی که می خواهند تنهایی خود رو پر کنن وقتی می بینن همسرشون به دلیل مشغله کاری نمی تونه واسه اون ها وقت بزاره گرایش پیدا می کنن که وقت خود رو با بقیه و یا جنس مخالف خود پر کنن البته این موضوع واسه آقایون هم می تونیم بگیم.

با اشاره به این موضوع دکتر باجلان گفت : خیلی از آدمایی که جهت مشاوره مراجعه می کنن روی روابط خود با جنس مخالف القابی مثل سوشال فرند و یا جاست فرند می ذارن و فکر می کنند رابطه اونا چیزی بیشتر از یه همکاری یا دوستی صمیمی نیس اما باید به اونا گفته شه همین که کمی رابطه اونا پیش رود مطمینا به یه رابطه عاطفی منجر می شه که آسیبهایی رو واسه خونواده و خود دو طرف بوجود میاره و در آخر ممکنه به خیانت فرد نسبت به همسرش تبدیل شه.

۳.وقتی همه شهر خبردار می شن

دکتر باجلان با اشاره که باورهای مانع ساز بیان کرد: از بین رفتن یه سری باورهایی که ما در درمان شناختی رفتاری به اونا باورهای مانع ساز می گیم آیتم بعدیه. از اونجایی که امروزه باورهای مانع ساز کمرنگ تر وقبح عمل ریخته شده در صحبتای جمعی به خصوص در بین خانوما دیده می شه که حدودا از هر ۱۰ نفر تقریبا ۳ نفر اونا از رابطه خود با یه مرد جز همسرشون حرف میزنن درصورتی که در دینمون هم داریم که اگه کسی مرتکب گناهی شه نباید از گناهش به دیگری بگه چون ممکنه بقیه رو در اون موقعیت بذاره وآنها رو هم به این مسیله راغب و تشویق کنه.

۴.صبر و تحمل، چسب زندگیه

این روانشناس گفت : در زندگیای دیروز زن و مرد با وجود مشکلات اقتصادی ، عاطفی، اجتماعی، جنسی و.. راضی تر بودن و خود رو واسه رفاه همسر و فرزندشون با شرایط وفق می دادن تا مشکلات رفع شه اما در بیشتر زندگیای امروزی دیگه تماشاگر صبر و سازش و مقابله با مشکلات نیستیم و تا مشکلی در ارضای نیازها اتفاق می افته زن یا مرد از هم فاصله می گیرن و واسه رسیدن سریع به نیازهاشون چه علنی و چه مخفی وارد رابطه ای دیگه می شن.

۵.همسر رویاهایت رو به فراموشی بسپار

خیلی از باورها و تعاریف ما از زندگی ،افسانه وار ،لیلی و مجنونی و شیرین و فرهادیه از این رو دکتر باجلان گفت: تعریف اکثریت ما از زندگی غلطه. انتظاراتی که به خصوص جوانان ما از زندگی و روابط زناشویی و عشق و عاشقی دارن اشتباهه چون هیچ مرد یا زنی در حالت ایده آل کامل که تموم نیازها و آرزوهای بلند طرف مقابلش رو بر آورده کنه وجود نداره و وقتی طرفمون رو این جوری پیدا نمی کنیم وارد رابطه دوگانه یا حتی چندگانه میشیم به این امید که به عشق رویایی مون برسیم.

۶.مردن و زنده شدن واسه یه تار موی همدیگه و جدایی فقط با مرگ

ایشون گفت : وقتی مشکلات خانوادگی و برطرف نشدن نیازها ، دسترسی راحت به جنس مخالف در فضای مجازی و کمرنگ شدن باورهای مانع ساز دست به دست هم میدن تماشاگر روابط چندگانه افراد هستیم که در حالت شدیدتر دیده می شه که فرد واسه رسیدن به خواسته های خود و روابط حروم حاضر به پرداخت پول و تامین مایحتاج طرف مقابله.

: امروز درواقع بیشتر تماشاگر زنائی هستیم که آقایون رو تامین مالی می کنن و از اونجایی که اون مرد هیچ تعهد، مسئولیت وفشار و استرسی نداره و به خواسته مالی خود هم می رسه خیلی راحت بیان احساسات کرده و نیازای اون رو برآورده می سازه، زن هم عقیده داره که اون مرد همون مرد ایده آلیه که عمری به دنبالش بوده.

این زنان باید بدونن که اگه این مرد هم در موقعیتای سخت و پراسترس و تعهد زندگی مانند همسرشون قرار بگیرن دیگه اون ایده آلی کامل رو ندارن.

خیانت مردانه س یا زنونه ؟

آمارهای ارائه شده باید قابل گسترش و از نظر علمی و حجم نمونه به اندازه کافی باشه که بتونیم نتیجه رو به کل جامعه گسترش بدیم دکتر باجلان در این مورد گفت : طبق داده های خود در سخنرانی و مشاوره های داده شده در حالت بسیار خوشبینانه به این نتیجه رسیدم که از هر ۴ یا ۵ زن دست کم ۱ یا ۲ زن روابط و دوستیای چندگانه دارن و این نشون از افزایش گسترش این پدیده س.

زندگی تون رو پشت میز گفتگو بذارین

این روانشناس در آخر خاطر نشون کرد: واسه داشتن یه زندگی بادوام باید همسر با شناخت کامل و براساس معیارهای عقلانی انتخاب شه و بهترین راه حل واسه جلوگیری از گسترش روابط نادرست در بین خونواده ها باید اکر مشکل و اختلافی هست در چارچوب خونواده مورد بحث و موشکافی گذاشته شه و از خود سوال کنن که چی و په کسی باعث مشکلات و برآورده نشدن نیازها شده و بعد به اصلاح روابط و رفتارای خود دست به کار شن. اصلاح یه رابطه با مشکلات جور واجور و زیاد که دو طرف اون مشکل روانی ندارن خیلی بهتر از راه پیدا کردن و قطعی کردن یه رابطه جدیده.

نشونه های خیانت

دلیل خیانت زن به شوهرش چیه؟

بازنشر باشگاه خبرنگاران خیانت زناشویی