دلایل خیانت همسران چیست؟

دختر و پسری که واسه رفتن زیر یه سقف روزشماری می کنن آمال و آرزوهای مختلفی دارن. عروسی بگیرن، بچه دار شن، خونه شون رو بزرگ تر کنن، ماشین دلخواهشون رو بخرن، به سفرهای جور واجور برن و … در بهترین حالت، این شادیها با خاطراتی خوش میان و واسه زن و شوهر به یادماندنی می شن.

بیشتر همسرانی که با این خاطرات زندگی می کنن همیشه شریک غم و شادی هم بوده و در تموم دوران زندگی معتقد و وفادار به یکدیگرند، اما در مقابل زوج هایی هم هستن که با وجود خاطراتی خوشحال و موندگار، به دلیل بعضی فشارها، مشکلات و کمبودهای زندگی یا به دلیل عقاید سست و سست در برهه ای از زندگی مشترک راه خود رو گم کرده و دچار خیانت به همسر می شن.

پای نفر سومی در میونه …

خیانت منفورترین واژه ایه که حتی شنیدن نام اونم دلهره آوره. خیانت وقتی اتفاق می افته که هیچ گونه پیوند عاطفی بین زن و شوهر نباشه. خیانت اعتماد و اطمینان بین همسران رو از بین برده و ادامه زندگی رو واسه یکی از دو طرف سخت می کنه.

در بیشتر مواقع همسری که مورد بی وفایی یا خیانت قرار گرفته بشدت ضایع و خیت می شه و حتی با تصمیمی با عجله ممکنه میدون رو واسه نفر سوم خالی کنه.

بنا به گفته آسیب شناسا شایع ترین خیانت هایی که در جامعه الان ما رواج داره. خیانت عاطفی، خیانت جنسی و خیانت اینترنتیه.

در خیانت عاطفی، یکی از زن و شوهر از نظر احساسی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه مند می شه. فرد از صحبت کردن با شخص دوم حال می کنه و تمایل داره که اوقات فراغت خود رو هم با اون بگذراند. بیشتر این افراد فرار از خونه و خونواده رو به دلیل کمبود محبت های عاطفی، نق زدن های دائمی یا نزاع و بحث های همسر خود می دونن.

اما در خیانت جنسی، هیچ گونه احساس و عاطفه ای میان فرد با طرف مقابلش وجود نداره و تنها روابط جنسی و هیجانی موجب ایجاد این رفتار بد می شه. در واقع بیشتر این افراد توانایی نه گفتن در روابط جنسی رو ندارن و حتی ممکنه شرایطی واسه اونا پیش بیاد که نتونن در مقابلش بایستند. از طرف دیگه بیشتر این افراد دوست دارن بدونن که از نظر بقیه تا چه اندازه باحال و جذابند. همین حس برتریجویی باعث گرایش اونا به روابط حروم می شه.

در خیانت اینترنتی هم فرد متاهل با فردی که همسر قانونی اون نیس گفت و گو کرده و تصاویر، مشخصات یا مسائل خصوصی دو طرف رد و تبدیل میشه.

اما به چه دلیل بعضی از همسران خیانت میکنن؟

علل و عوامل گرایش به خیانت

۱ – به گفته روان شناسا و محققان صاحب نظر، یکی از عوامل خیانت فرد متاهل، گذشته اونه. فردی که تو یه خونواده بی بند و بار پرورش یافته و بزرگ شده انگار با تربیت سالم بیگانه س. یعنی نمی دونه که روابط سالم حاکم بر خونواده چیه و چیجوریه. این گونه افراد رابطه بی قید و شرط، ایجاد روابط حروم و بیان تمایلات احساسی نابجا به جنس مخالف رو جزئی از زندگی خود می دونن و حتی پس از ازدواج هم این روابط رو حفظ کرده و به اون ادامه م یدهند.

۲ – تنهایی و بیکاری هم یکی دیگه از عوامل گرایش به خیانته. این گونه افراد در زمان های فراغت با جنس مخالف رابطه برقرار کرده و انگار وقت خود رو پر می کنن.

۳ – از طرف دیگه وقتی در جامعه ای روابط ناشایست رواج یابد و علنی شه، روابط بعضی از زنان و مردان آزادانه شده و قبح و زشتی اون کمرنگ و در آخر عادی می شه. در این زمان احتمال داره بعضی از همسران جذب وسوسه دنیای پرزرق و برق شده و بخوان این گونه روابط رو تجربه کنن.

۴ – بعضی افراد هم به دلیل اون که دوران مجردی محدودی داشته ان، این گونه میدونن که ازدواج باعث محدودیت و مانع عیاشی و خوشگذرونی اونا شده. پس شرکت در پارتیها، رابطه زیاد با جنس مخالف و… در اونا انگیزه ای واسه خیانت به شریک زندگی می شه.

۵ – مشکلات مالی و اقتصادی رو هم نمیشه ازش سرسری رد شد. تمایل به داشتن زندگیهای پرزرق و برق، باشکوه و مدگرایی از دیگر عوامل بروز خیانت حساب میشه.

۶ – اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین رسیدن به موقعیت های اجتماعی بالاتر، تنوع در به دست آوردن جذابیت های جنسی، شناخت نداشتن کامل زن و شوهر از نیازای همدیگه، نبود رابطه عاطفی و دوستانه، ضعف مبانی اخلاقی، ازدواج های جور واجور و اجباری، ازدواج هایی که براساس احساسات و بدون آگاهی سر گرفته ان، ارضانشدن سالم نیازای جنسی در نهاد خونواده، نبود جذابیت در همسران، انتقام از رفتار خیانتکارانه همسر، مشکلات شخصیتی یا روانی یکی از زن و شوهر و انتقام تلافیجویانه در برابر شک و فکر های افراطی و نابجای همسران از دیگر عوامل خیانت زن و شوهر حساب می شه.

خوبه بدونیم ایجاد روابط حروم، خطر دچار شدن به بیماریهای خطرناک، رسوایی، جدایی، طلاق، رفتارای باجگیرانه یا رشوه خواهی، تهدید، تولد فرزندانی بیهویت و… رو زیاد می کنه.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

آمال و آرزو بازنشر جام جم آنلاین خیانت