دلایل افزایش تمایل پسرها به ازدواج با دختران بزرگتر از خود

couple

اگه تا همین چند وقت پیش یکی از هشدارهایی که مسئولان و کارشناسان بخش خونواده می دادن در مورد تمایل ازدواج مردان با دختران کم سن و سال بود، الان ماجرا کمی برعکس شده و مسئولان کشوری می می گن که در سال های گذشته تمایل ازدواج پسرها با دخترهای بزرگ تر از خودشون شدیدا زیاد شده. این خبر رو دیروز علی اکبر محزون، مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال به خبرگزاری ایسنا داده و گفته: «در ۱۰.۷ درصد ازدواج هایی که در سال گذشته در کشور ثبت شده، سن زوجه بیشتر از زوج بوده.» اون هم اینکه می افزاید: «در سال ۹۱ بیشتر از ۸۳۱ هزار ازدواج در کل کشور ثبت شده که در ۸۸ هزار و ۶۳۱ مورد سن زوجه بیشتر از زوج بوده که بیشتر این افراد فاصله سنی یک تا پنج ساله دارن.»

، هم اینکه آمارها نشون می دهد در ۱۱ هزار و ۱۲۰ مورد از ازدواج های ثبت شده در سال گذشته سن زوجه بین ۶ تا ۱۰ سال بیشتر از زوج بوده و در ۱۸۹۳ مورد هم فاصله سنی زوجه ۱۱ تا ۱۵ سال بالاتر بوده. هم اینکه سال گذشته در ۴۴۱ ازدواج ثبت شده در کشور زوجه ۱۶ تا ۲۰ سال و در ۲۸۴ مورد هم بیشتر از ۲۰ سال بزرگ تر از زوج بوده.

اندازه طلاق در این ازدواج ها بالاست

دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس در مورد این ازدواج ها  می گوید: بررسی هایی که از سال ۱۳۵۶ انجام شده نشون دهنده اون هستش که این جوری ازدواج ها آخرسر درستی نداشته و طلاق در بین این زوج ها بیشتره. اون ادامه می دهد: این جوری ازدواج ها در گذشته کمتر از چند سال گذشته بوده و عوامل مختلفی برافزایش این ازدواج ها دخالت داره. مثلا در بیشتر این وصلت ها واسه پسر امتیازات مادی دختر مانند اندازه درآمد، داشتن خونه، ماشین و… بیشتر از بقیه مزیت هاست. به گفته این جامعه شناس حتی در بعضی موارد دیده شده که پسرها به دلیل ادامه تحصیل تن به اینجور ازدواجی داده ان و با رسیدن به تحصیلات عالیه یا به اصطلاح هدف، سرناسازگاری گذاشته و در آخر این ازدواج به طلاق منجر شده.

ایشون در ادامه می افزاید: ازدواج پسران کوچیک تر از دختران با سنت ها و ارزش های فرهنگی ما سازگاری نداشته و با اون منافات داره. تاثیری که خونواده ها، بستگان و دوستان و… بر روح و روان یه پسری که قصد ازدواج با دختر بزرگ تر از خود رو داره می گذارن خیلی زیاده. دور و بری ها بیشتر به دنبال منصرف کردن پسر یا دختر از این ازدواج هستن

پشیمونی از ادامه زندگی مشترک

ایشون در توضیح دلایل گسترش ازدواج پسران با دختران بزرگ تر از خودشون می گوید: این جوری ازدواج ها واسه پسرها بیشتر کمبود های دوران کودکیه که با دارایی و ثروت دختر پر می شه. پس از پر شدن خلأهای کودکی یا نوجوونی احساسات کنار رفته و عقل جای اون رو گرفته عاقبت ازدواج مشخص می شه. مسائل اقتصادی تو ذهن پسران و ترس از آینده در فکر دختران واسه تن دادن به اینجور ازدواجی مهم ترین نقش رو اجرا می کنه. براساس تحقیقات انجام شده در این مورد پس از اینکه شر و شور خواسته های هر دو طرف کاسته می شه، نارضایتی و مخالفت خونواده ها رو درک می کنن. دکتر قرایی مقدم در تحلیل وضعیت طلاق این زوج ها می گوید: شک نداشته باشین همه ازدواج هایی که دختر بزرگ تر از پسره به طلاق نمی انجامد و در مواردی ازدواج موفق هم دیده شده چون که شکل گیری یه طلاق حدود ۱۷-۱۸ عامل مانند اختلاف فرهنگی، درک دوطرفه، ناتوانی جنسی مردان، اعتیاد، شغل و… دخالت داره که یکی از این عوامل می تونه اختلاف سنی باشه و این عامل هم به چند دسته تقسیم می شه. مهم ترین بخش این تقسیم بندی هم طلاق دخترانیه که از همسران خود بزرگ تر هستن.

به هشدارها توجه نشد

دکتر محمد زاهدی اصل، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مددکار اجتماعی هم می گوید: در گذشته معمولی شده بود که دختران با مردی که دست کم ۴-۵ سال بزرگ تر از اونا بودن ازدواج می کردن. در خونواده های ایرونی هنوز سنت هایی مبنی بر مسئولیت بیشتر مرد و تصمیم گیری پایانی از طرف اون هست این ۴-۵ سال بزرگ تر بودن، پختگی بیشتر رو هم به همراه داره. با در نظر گرفتن این مسئله مرد بزرگ تر می تونه تکیه گاه مناسبی واسه همسرش بوده و زندگی ها از موندگاری بیشتری بهره مند هستن. ایشون در ادامه می افزاید: حدود ۱۵-۱۶ سال پیش گفته بودیم که دهه ۸۰ دهه بحران هستش اما هیچ توجهی به اون نشد. نتیجه این بی توجهی بالا رفتن سن ازدواجه. تا ۱۰-۱۱ سال پیش دخترها در سنین ۲۰-۲۱ سالگی تن به ازدواج می دادن ولی امروزه این سن به ۳۰ و حتی بیشتر از ۳۰ سالگی زیاد شده.

دکتر زاهدی اصل ادامه می دهد: رو به تجرد بودن جامعه و تمایل نداشتن اونا به ازدواج به عوامل زیادی بستگی داره اما یکی از دلایل مهم اون مطمئن نبودن پسران از تامین معیشت، مسکن و زندگیه. به خاطر همین به دنبال دختریه که بتونه در مسکن، گذران زندگی و… به اون کمک کنه. اون به فکر اینه که زندگی بهتری داشته باشه که بهتر بودن زندگی سن دختر رو تحت تاثیر قرار می دهد. مثلا یکی از مشکلات جامعه ما مسکنه و مانند کشورای پیشرفته تناسبی هست. یه پسر اگه دستمزدی برابر پایه حقوق رو بگیره باید مبلغی برابر حقوقش رو روی اون بزاره تا بتونه یه مسکن مناسب واسه زندگی جفت و جور کنه.

ایشون در ادامه اظهاراتش می گوید: وقتی جامعه در حال تحوله اینجور مسائلی هم دچار تحولاتی می شه. وقتی ملاک های همسرگزینی به هم می ریزد و حسابگری و عقلانیت جای احساسات رو می گیرد این تغییرات هم به وجود میاد. البته با این آمار باید گفت که هنوز جای نگرانی نداره ولی اگه زیاد شه طبعاتی به دنبال داره. البته این ازدواج ها اگه با اختلاف سنی ۲-۳ ساله باشه رو نباید چیزی خیلی غیرعادی به حساب آورد. می توان به نقطه مثبت این مسئله هم نگاه کرد که دختران و پسران مون فقط از روی احساسات زندگی خود رو شروع نمی کنن. دکتر زاهدی اصل با اشاره به آمار طلاق می افزاید: با در نظر گرفتن آمار ۱۳ درصدی طلاق که در کل جامعه هست، آمار طلاق هایی که به دلیل بالا بودن سن زوجه س، زیاد به چشم نمی آید.

خبرآنلاین