دلایل اصلی عرق کردن در خواب چیست؟

عرق در خواب

اگه شمام خیس از عرق از خواب بیدار می شید،ممکنه سوال کنین : به چه دلیل این قدر در خواب عرق می کنم؟! اگه همیشه این اتفاق می افتد ، ممکنه مربوط به مشکلات خاص پزشکی بوده و لازم باشه بررسی های بیشتری انجام شه.هم اینکه می تونه در کودکان و زنان ِ درمعرض یائسگی دلایل مختلفی داشته باشه.

دمای بدن و محیط خواب

اولین و عادی ترین دلیل عرق کردن درخواب، بالا رفتن دمای بدن به خاطر گرمای محیطه.اگه دماسنج اتاق خواب تون خرابه،اگه پیژامه کلفت و گرم پوشیده اید و یا اگه زیر پتو و لحاف خودتون رو زندانی کرده اید ، اصلا عجیب نیس که گرم شید و عرق کنین ؛ این اتفاق به طور کامل طبیعیه.

دمای بدن در طول خواب متغیره ، بیشتر افراد نزدیک های صبح ، یعنی حدود ساعت ۴ کاهش موقت دمای بدن رو تجربه می کنن.علاوه براین در طول مراحلی از خواب، ممکنه سیستم عصبی خودکار ( که مسئول کنترل دمای بدن ، فشارخون ، ضربان قلب و بقیه فاکتورهاست ) سرعت گرفته و منجربه عرق شه.

مشکلات خواب هم باعث عرق کردن می شه

عجیب نیس که مشکلات خواب هم موجب عرق های شبونه شن.شایع ترین مشکل خواب، ایست تنفس در خوابه.اگه مشکل تنفسی درخواب دارین،این باعث تلاش زیاد بدن واسه تنفس می شه.تصور کنین وقتی که تو یه مسابقه دو می دوید،چقدر به سختی نفس می کشید و عرق می کنین. هر بخش از ایست تنفس درخواب ، می تونه موجب تحریک و بیرون ریزی کورتیزول که هورمون طبیعی بدنه شه تا تنفس نرمال رو ممکن کنه.

دربچه ها مخصوصا ، تنفس ناجور مربوط به مشکل خواب می تونه مانند خواب ناآرام و پرالتهاب بروز کنه.کودک با صورت قرمز و خیس از عرق و بهم ریخته بیدار می شه.این حالت ، نیازمند بررسی های بیشتره،مخصوصا اگه همراه با خُرخُر و بقیه علائم ایست تنفس در خواب باشه.

زن ها هم ممکنه در آستانه یائسگی با سرخی های شدید مواجه شن،در این دوره خطر ایست تنفس در خواب ،به خاطر کاهش استروژن و پروژسترون ، افزایش می یابد.پس عرق های شبونه در زنان سنین بالاتر که در یائسگی هستن ممکنه نتیجه ایست تنفس در خواب باشه.

بعضی از افراد بعد از نوشیدن الکل ، بیشتر در خواب عرق می کنن . الکل ، آرامش بخش عضلاته که می تونه راه تنفس رو تحت تاثیر قرار داده و باعث بیشتر شدن خروپف و ایست تنفس در خواب شه.پس مصرف الکل می تونه با ایجاد مشکل تنفسی، دلیلی واسه عرق های شبونه باشه.درآخر کابوس های شبونه و اضطراب گسترده هم می تونه باعث حمله های ترس زدگی و تعریق درخواب شه.اگه همیشه خواب بد می ببینن،مخصوصا اگه در مرحله استرس پس از حادثه (PTSD) هستین ، درمان می تونه به درد بخور باشه.کودکان هم به دلیل وحشت های شبونه ممکنه عرق کنن.

بقیه دلایل پزشکی تعریق شبونه

دلایل زیاد دیگری هم واسه عرق شبونه هست که باید بررسی بشه.عرق های گاهی وقتا شبونه خیلی نگران کننده نیستن اما تعریق طولانی و همیشه به بررسی های بیشتر نیاز داره.اگه بقیه علائم مانند تب و کاهش وزن رو دارین ، باید با دکتر تون درمورد آزمایشات بیشتر مشورت کنین.

چند دلیل بالقوه دیگه واسه تعریق شبونه:

– عفونت ( مانند سل ریوی )

– درمان دارویی ( داروهای ضدافسردگی ، انسولین ، جانشین هورمونی )

– پرکاری تیروئید

– دیابت ( قند بالا در اثر دارو )

– مشکلات غیرارادی ( با تاثیر روی مغز و سیستم عصبی )

– دلایل دیگه

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب مجله سلامت